Warp speed :)))))

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
strahinja
Posts: 12
Joined: 12 Jul 2006, 21:23

Warp speed :)))))

Post by strahinja »

Vozio sam pre neki dan iza kamiona oko 70 kmh, i bajs je poceo malko cudno da mi se ponasa. Imao sam osecaj kao da savija!!!??? Prosto je "igrao" po putu.

Da li je to normalno pri tako velikim brzinam???

Nisam osetio nikakve vibracije ili nesto sl, ali cim krenem da verglam imam osecaj kao da je bajs napravljen od gume...

Jel ima neko slicna iskustva???
thunderchase
Posts: 11
Joined: 28 Mar 2005, 12:33
Location: kraj reke

Post by thunderchase »

Opa?! Jesi proverio nable i šrafove na točkovima i zavrtanj na luli? Možda ti se neki otpustio pa landara, tl. ima lufta? Još si i dobro prošao, mogao si da završiš pored puta :) ...

A, da, proveri i peNdale :D ...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Hmmm,ja nikada nista slicno nisam primetio .. a cesto sam se vozikao iza kamiona tako ..

Cak sta vise,bajs tada ide kao metak,i nema sanse da gubi pravac,ili nesto slicno ..

Ne bih mogao da pogadjam sta je kod tebe pitanju .. bas nemam ideje ..

hmm,jednino sto mi pada na pamet,jeste da ti suspencija lose radi,
pa uglavnom peleces preko sitnih neravnina,pri tome gubeci prvobitni pravac.
Ili vozis bas bez suspenzije ..

A gume? esu mekane ili tvrde ?
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
strahinja
Posts: 12
Joined: 12 Jul 2006, 21:23

Post by strahinja »

Sve je pritegnuto (licno proverio)...

Mozda sam bio pod uticajem adrenalina, ko ce ga znati...
Znam samo da su mi se noge tresle kad sam sisao sa bicikla :)

Gume su SCHWALBE Marthon 622-37 naduvane na 4.5 bara...

Imam nable i felne sa 24 rupe i onim pljosnatim zbicama, nable su Quando a felne Vuelta alu sa duplim zidom...
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Po netu se 'nestabilnosti pri velikim brzinama' obično pripisuju greškama u samoj konstrukciji bicikla.
U principu, nemoj voziti 70kmh :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

da,tacnije greskama u geometriji upravljanja .. ali tesko da se moze govoriti sta je kod tebe u pitanju,dok se ne proba ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
marinbgd
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2010, 22:03

Re: Warp speed :)))))

Post by marinbgd »

Citam nesto ove stare stvari i interesuje me samo, KAKO, BRE, 70km/h? Makar i iza autobusa?!
Ja sam uspeo 74KM/h na dobroj nizbrdici i to samo jednom u zivotu. Inace, na ravnom, bez nekog vetra mogu da drzim neko duze vreme oko 30km/h? Bicikl je trekking, 28", ima recimo 15kg sa svim na njemu sem mene.

Kakve su te tvoje noge?:) Koliko ti mozes po ravnom da drzis?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Warp speed :)))))

Post by IRalic »

Nisu potrebne preterano jake noge, samo kompletno odsustvo otpora vazduha :D
Ovako http://www.youtube.com/watch?v=BmpxJWAJbFM

Trik je samo da recimo kad te kamion pretice, cim pre udjes iza njega u zavetrinu, ma manje od metar iza,
i ako razlika u brzini nije velika, bez problema ostajes iza njega i pedalas dokle god imas prenosa.
Ako je razlika u brzini malo veca, treba se malo vise pomuciti, i nagaziti pedale svom snagom u samom pocetku,da ti ne utekne ;)
Takodje nikakav problem nije vec biti iza kamiona na recimo semaforu, i kada je isti natovaren,
nema sanse da ti pobegne u ubrzavanju.
Ako je prazan, i sofer ga nagazi, moze da pobegne lako, ili dovoljno daleko da izadjes iz zavetrine i tada nema sanse da ga stignes.

Ici tako blizu kamiona nije bas najbezbednije ponasanje u saobracaju ;) jer ipak ne vidis put ispred sebe na dovoljnoj daljini,
tako da je potrebno da poznajes put, i da si siguran da na njemu nema rupa ili slicnih prepreka koje bi te mogle ugroziti
kada se iznenada "pojave" ispod kamiona pa onda pod tvojim tockovima.
Cak i kada znas put i znas da na njemu nema rupa, moze se desiti da na sred puta imas kakvu zgazenu crkotinu,tako da rizik uvek postoji.

Veoma je preporucljivo da imas munejvite reflekse, bajk koji se dobro ponasa pri tim brzinama (da je jos stabilniji i tesko ga je izbaciti iz pravca kretanja pri tim brzinama)
a prilicno su vazne i dobre kocnice, da ne razmazes nos o prikolicu ako kamiondzija pocne jace da zakoci iz bilo kog razloga :P
Kod takvog "slepanja" ne smes ni delic sekunde da budes odsutan, i pogled uvek da pokriva deo vidljivog asfalta izmedju tebe i prikolice,.
kao i pod obavezno zadnju svetlosnu grupu, tako da cim se upali stop svetlo, odma i ti kocis.

Ja sam sa mtb-om i 44/11 prenosom mogao da drzim do negde 70, ali kadenca je prilicno visoka, pa pluca i srce "odu u crveno" pri duzoj takovoj voznji,
ali se pri 60 vec moglo voziti "ceo dan". Kad sofer drzi oko 60 cesto sam ga pratio i po 10-15-20km kad obicno negde skrene ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
marinbgd
Posts: 2
Joined: 20 Jun 2010, 22:03

Re: Warp speed :)))))

Post by marinbgd »

Heh, stvarno deluje malo opasno. Jbg, ipak treba voziti na metar od grdosije od 10-ak tona i od koje nista ne vidis... Prosto je cudo sto ne vidjam hiljade biciklista kako jurcaju iza baseva i kamiona. Ipak, probacu jednom:))

Pa, tako... vidimo se u citulji onda :twisted:
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Warp speed :)))))

Post by alexapi32 »

Kakva dobra fora, znaci ovo je isto kao voznja na trenazeru? Obavezno proabm ovoga leta, jedva cekam :D
Imam prenos 48/36/26, vozio max 70.3 na nizbrdici (doduse iso bih vise ali nije imalo prostora, jos da imam veci prenos brze bi ubrzao) tako da ne bi bilo problema. Da napomenem da su te "Quando" nable/glave zivo sr*nje, odmah ih menjaj za neke Shimano 105/Ultegra.
TucoKV
Posts: 8
Joined: 19 Mar 2011, 22:16

Re: Warp speed :)))))

Post by TucoKV »

ahahahahahaha izvinjavam se što "oživljavam" staru temu, ali morao sam da napišem nezgodu nakon praćenja kamiona tako u zavetrini i jurcanja jedno 50km/h...

Naime, pratim ti ja kamion baš u centru Kraljeva, neam pojma ulice, ona u pravcu mosta, ko je iz Kraljeva...
Sad sam pogledao naziv ulice na Google maps, "Pljakina ulica" bože sačuvaj.

Nebitno, znači pratim kamion u Pljakinoj ulici, nema NIKO u gradu, bukvalno sve prazno, ide kamion uredno 50km/h, ja kaskam za njih 40-45... I samo odjednom, bez ikakvog razloga, kamion koči na sred mosta, skroz ukoči. Ja rekoh hoće da uspori, udaljim se od njega još par metara, ali ne, on nastavlja da koči... na kraju kad sam znao da ću da se "zakucam" u kamion, samo sam se pomolio da ne podletim... na svu sreću, ne znam ni sam kako, samo mi se podigao zadnji točak 90 stepeni, i vratio se nazad, sa tim da uopšte nisam pao sa bicikla... tu sam posle sedeo jedno 10 minuta na trotoaru mosta gledajući nekog cigančića kako se ubi smejući mojoj nezgodi... a tresem se k'o prut.

Tako da od tad, samo pratim autotransportove gradske buseve (ove što idu po okolnim selima), kojima je potrebno dobrih četrdesetak metara da ukoče.

Sad se sećam svega toga, čitajući ovu temu, morao sam da reagujem....

Ah, memories :D
profa
Posts: 12
Joined: 15 Dec 2010, 13:48

Re: Warp speed :)))))

Post by profa »

Da,da...to je to. Moj vam je savet da se ne igrate "zavetrina iza kamiona"i probate brzine bez otpora vazduha. NEDAJ BOŽE, MOŽE TRAGIČNO DA SE ZA :| VRŠI!
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Warp speed :)))))

Post by alexapi32 »

Pre neki dan sam vozio iza kamiona, i to na uzbrdici oko 40km/h :D
Osecaj je nista sem toga da je fenomenalan, postizati tolike brzine bez nekog znacajnog napora je cista milina.
Doduse sam na svakom kracem vremenskom intervalu navirivao pored kamiona da sto pre uocim neku ostru krivinu pa da reagujem sto brze moguce. U jednom trenutku, taman kad sam malo ubrzao da pogledam da leve strane, u tom trenutku je naisao veliki kamion sa duplom prikolicom u punoj brzini. U delicu sekunde sam skrenuo i osetio adrenalinski sok :twisted: :D .
Kad ce vise to lepo vreme, pa da se ponovi iskustvo! :twisted: Preporucujem svima da probaju, jedino sto je potrebno je potpuna koncentracija na put i kamion ispred, ne smete da ispustite kamion iz oka i zakasnite sa kocenjem ni sekund.
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Re: Warp speed :)))))

Post by Serb »

Jeje jako je lepo, ali nadam se da imate mnogo iskustva shto se toga tiche jer ne znam koliko vam se svidja lezhanje u bolnici. Moja je preporuka da to vezhbate iza busa kome znate stanice i koji ne vozi po gustom saobracjaju, bus je dosta nizak (mislim na to da mu je limarija blizha zemlji) tako da podletane je dosta tezhe nego pod kamion. Ja sam vozio to i nije tachno da morash biti tachno jedan metar ili manje mozhe se icji i do dva metra rastojanja ako je vetar cheoni. Drzhi te ostojanje obavezno jer koliko god je veliki ili koliko god je natovaren uvek cje imati manji kochioni put nego vi na bajsu.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Warp speed :)))))

Post by alexapi32 »

Serb wrote:Jeje jako je lepo, ali nadam se da imate mnogo iskustva shto se toga tiche jer ne znam koliko vam se svidja lezhanje u bolnici. Moja je preporuka da to vezhbate iza busa kome znate stanice i koji ne vozi po gustom saobracjaju, bus je dosta nizak (mislim na to da mu je limarija blizha zemlji) tako da podletane je dosta tezhe nego pod kamion. Ja sam vozio to i nije tachno da morash biti tachno jedan metar ili manje mozhe se icji i do dva metra rastojanja ako je vetar cheoni. Drzhi te ostojanje obavezno jer koliko god je veliki ili koliko god je natovaren uvek cje imati manji kochioni put nego vi na bajsu.
Znaci bajker koji je tezak oko 80kg sa sve biciklom (u mom slucaju) ce sporije da ukoci od kamiona koji je tezak x tona iako je udaljen 1-2m od kamiona?
Post Reply