pocetnik

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
zi_zu
Posts: 2
Joined: 28 May 2012, 19:13

pocetnik

Post by zi_zu »

Imam par pitanja u vezi sa ramom bicikla,naime,imam nekibiciklo,ali sa jako losom opremom,pa ra za nov se nema,pa je moja ideja da menjam deo po deo za kvalitetnije....Moje prvo pitanje u vezi sa ramom,da li je otvor rama za srednji pogon univerzalan po pitanju precnika,da li cu moci na moj stari biciklo noviji pogoni,odnosno osovine srednjeg pogona,ako moze malo obajsnjenja? Znam da se razlikuju u duzini tela,odnosno duzini osovine,ali me precnici interesuju.hvala
sledece,imam zadnju kasetu sedmofaz,nemam alat da je skinem,tj nemam onaj zvezdasti kljuc koji ga odvrce,pa kako da znam koji da uzem,onaj kljuc sa lancem sam napravio vec,verujem da ima razlicitih precnika za skidanje tih kaseta? ne bih postavljao jos pitanja jer niko nece hteti da procita ovako dug post
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: pocetnik

Post by IRalic »

zi_zu wrote:Moje prvo pitanje u vezi sa ramom,da li je otvor rama za srednji pogon univerzalan po pitanju precnika,da li cu moci na moj stari biciklo noviji pogoni,odnosno osovine srednjeg pogona,ako moze malo obajsnjenja? Znam da se razlikuju u duzini tela,odnosno duzini osovine,ali me precnici interesuju.

Dobrodosao na forum :)

Caura rama gde ide osovina pogona u danasnje vreme uglavnom nastupa u dve velicine, tzn italijanski i britanski navoj.
Postoje bar dva nacina da odgonetnes koji je u pitanju bez demontaze:
1. pogledas da li ima oznaka na "zavrtnjima" patrone. Engleska patrona nosi oznaku 1.37 x 24 (precnik navoja 1.37" tj ca.35mm, puta gustina navoja - 24 navoja po inchu duzine)
2. izmeris sirinu caure rama. Engleska moze imati sirinu 68, ili 73 ako je u pitanju "oversize", a italijan je uvek 70mm.
Oznaka italijana je 36 x 24, gde je 36 precnik navoja u milimetrima, a 24 oznaka gustine navoja(broj navoja po inchu duzine)

Ova dva se takodje razlikuju po tome da obe soljice kod italijana imaju isti navoj - desni (pritezu se okretanjem u desnu stranu,tj u smeru kazaljke na satu)
dok englez na desnoj strani(tamo gde su lancanici) ima kontra navoj(levi) pa se priteze okretajem u levu stranu.
sledece,imam zadnju kasetu sedmofaz,nemam alat da je skinem,tj nemam onaj zvezdasti kljuc koji ga odvrce,pa kako da znam koji da uzem,onaj kljuc sa lancem sam napravio vec,verujem da ima razlicitih precnika za skidanje tih kaseta? ne bih postavljao jos pitanja jer niko nece hteti da procita ovako dug post
Kaseta ili racna(freewheel, navrce se na telo glave) ?
Kod kaseta je kljuc uvek isti, dok kod racni ima vise varijanti.

Najbolje da uslikas i pokazes, sa slike se moze videti sta je u pitanju.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
zi_zu
Posts: 2
Joined: 28 May 2012, 19:13

Re: pocetnik

Post by zi_zu »

Hvala na lepim objasnjenjima...
skinuo sam srednju osovinu,caura u kojoj se nalazi je dugacka 68 mm,a navoji nisu isti sa obe strane...jedan lezaj je malo kilav,pa cu ga zameniti podmazati pa vracanje...oko same osovine se nalazi neka plastika harmonikastog oblika :) da li ona ima neku specijalnu funkciju?Da li bi i ona trebala da se promeni nekad,jer to nisam vidjao po online prodavnicama,gde sam gledao delove...Takodje me interesuje,ako promenim srednji pogon,i stavim sa isto tri zupcanika,da li moze da ostane ista osovina,tj.da li su svi sa tri iste sirine?
hvala
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: pocetnik

Post by IRalic »

zi_zu wrote: skinuo sam srednju osovinu,caura u kojoj se nalazi je dugacka 68 mm,a navoji nisu isti sa obe strane...
Znaci engleski navoj.
jedan lezaj je malo kilav,pa cu ga zameniti podmazati pa vracanje...oko same osovine se nalazi neka plastika harmonikastog oblika :) da li ona ima neku specijalnu funkciju?Da li bi i ona trebala da se promeni nekad,jer to nisam vidjao po online prodavnicama,gde sam gledao delove...akodje me interesuje,ako promenim srednji pogon,i stavim sa isto tri zupcanika,da li moze da ostane ista osovina,tj.da li su svi sa tri iste sirine?
hvala
Nikad cuo za tu plastiku :) Verovatno neki visak delova ;)
Nisu svi pogoni isti, cak i ako imaju tri lancanika. U svakom slucaju ako su osovina i lezaj ispravni, pogon stavis
pa vidis da li odgovara. Ako se nakon montiranja ne nadje previse u levu ili u desnu stranu,
i prednji menjac posle eventualnog podesavanja nema problema da obsluzi sva tri lancanika, onda nema potrebe za menjanjem.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply