Brzine u osovini zanjeg tocka - Sturmey Archer gear hub

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
veseli
Posts: 1
Joined: 23 Apr 2012, 20:56

Brzine u osovini zanjeg tocka - Sturmey Archer gear hub

Post by veseli »

Ljudi, naisao sam na jedan nezgodan problem, i volio bih kad bi mi neko ponudio prakticno rjesenje :) ...a znam da ga mora biti :D

Kupio sam stari ROGov bicikl u namjeri da ga malo restauriram...naravno lik koji mi ga je prodao ga je sklopio od barem 20 razlicitih pa je to svojevrstan hibrid...
Problem je sto, iako sam zamijenio sve lezajeve, pedale veoma tesko okrecu, odnosno, imas osjecaj kao da vozis stalno u najvisoj brzini...crkavanje dok vozis po ravnom, a najblazi uspon je nepremostiva prepreka :)
Jednobrzinac je, medjutim izgleda da je chicha nabacio zadnji tocak od onih trobrzinaca koje imaju brzine unutar osovine zadnjeg tocka pa je samo izvukao onu zicu sto ide sa strane i to je to...E sad, neko mi je rekao da kad se to uradi, prenos se zakljuca u "najtezoj" brzini i vozis ga stalno takvog.

NIsam strucnjak, ali me interesuje postoji li nacin da modifikujem taj mehanizam tako da se prebaci u tu laksu brzinu pa da se vozi kao takav???

Tocak je 28", a zadnja osovina (nisam siguran ali mislim da se zove torpedo) je cilinar precnika 5/6 cm. Radi se o Sturmey Archer AW internal gear hub mehanizmu. Iz njega ne viri nikakva zica ili mini osovina...

Molim pomoc!
Unaprijed zahvalan
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Brzine u osovini zanjeg tocka - Sturmey Archer gear hub

Post by IRalic »

Huh, retkost :)

Nisam sa takvima imao prike da se sretnem, ali da, slicne takve kada pukne lancic, sajla sta vec,
ostaju "zakljucane" na jednom od krajeva, sad kod nekih je to najteza, kod nekih najlaksa.

Svakako pokusaj da isceprkas info negde na internetu, sigurno postoji informacija. Pocni od sheldonbrown.com
tamo ima nesto o "english 3 speed" ali nisam nikada citao.


pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply