Odmašćivanje i podmazivanje lanca

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Odmašćivanje i podmazivanje lanca

Post by markomm »

Imam veliki problem sa zaprljanim lancem. Samo sto ga operem, posle par dana se vec toliko zaprlja da mi je napukao jedan zupcanik na menjacu. Kupio sam mtb polovan i cini mi se da ga je prethodni vlasnik podmazivao sa nekim previse gustim uljem, tako da ne mogu da ga odmastim nikako. Interesuje me da li je preporucljivo koriscenje odmascivaca na bazi benzina, npr. STP engine degreaser ili Piturin (benzin za ciscenje).
User avatar
Drink
Posts: 11
Joined: 05 Apr 2006, 16:36
Location: N.Bg

Post by Drink »

Pocetnicke greske, nista strasno ako uzmemo u obzir da si pazario (verovatno niskobudzetan) polovnjak... Predlog je da kupis novi lanas i naravno kasetu, jer sa tim neces daleko dogurati. A predlog je da nikako vise ne koristis masti, gusta ulja i sl. jer je to super lepak za zemlju-prasinu. Nabavi teflon sprej http://img129.imageshack.us/img129/40/img04520ej.jpg koji je i predvidjen za lanac i ostalu masineriju...
Izdrzati se mora!
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Ma bas taj sprej i koristim, nego problem je sto su i zupcanici zaprljani. U principu najvise me interesuje za koje delove smem, a za koje ne da koristim odmascivace.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Sve metalne delove ja perem nitro,ili uljanim rezredjivacem.
Isto mozes i benzinom.
Ustvari s njim perem samo lanac,
sve ostalo odmascivacem i obicnom deterdzentom za sudje.


Toplo preporucujem univerzalni odmascivac za domacinstvo.
Ime mu je "Axel sgrasso" ili "Keo" ili "Teo"
Sva tri su zute boje,u boci sa pumpicom.

Sa njim je plastika bezbedna,a odmascuje jako dobro.
Samo naprskas i obrises.
Sve se posle toga sija i mirise :)


Ja lanac skinem,i muckam u tegli sa razredjivacem,
a posle ga predjem Axel-om,da se odmasti i zamirise.
Liberalno ga isperem cistom vodom i osusim.

Kasetu perem na tocku,sa Axel-om.
Poprskam,pa onda cetkica za zube malo radi,
pa tako jedno dva puta,i posle se sve sija.

Posle lanac naprskam teflon sprejem (sa date slike)
i to je to.

Naravno da posle 2-3 voznje lanac nije onako sjajan kao pri prvoj voznji,
nego blago "pocrni",ali nije nista strasno.
Podmazujem pre svake voznje,a pre podmazivanja naprskam malo,pa prebrisem krpom.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Ok, hvala Vam puno!
Jutros sam skinuo lanac ponovo da operem i stavio ga u vrucu vodu sa deterdzentom za sudje. Naravno, samo je prljavstina malo spala, a svo ono ulje (pomesano sa zemljom) je ostalo izmedju karika lanca, tako da sam sav isfrustriran otisao i kupio STP u spreju i litar Piturina. Lanac sam potopio u Piturin, koji je istog trenutka postao crn, a lanac kao nov. Zatim sam STP-om poprskao zupcanike i rezultat je isti. I na kraju sam, ko i svaki magarac, procitao uputstvo. STP je, inace, za odmascivanje motora na kolima, a pise da treba izbegavati prskanje karoserije, asvalta i drugo. Posto mi je prodavac, dok sam kupovao, rekao: "ma moze to za sve... ma i za biciklu...", pitam vas da li je moguce neko ostecenje npr. lezajeva ili menjaca?
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

markomm wrote:... pitam vas da li je moguce neko ostecenje npr. lezajeva ili menjaca?
Stvarno treba da budesh genijalac da oshtetish menjach sa podmazivanjem a shto se tiche lezhajeva i oni mogu biti i suvi samo shto se na taj nachin vishe greju i habaju.
Za podmazivanje mozhesh koristiti motorna i mashinska ulja to su nekako najjeftinije varijante (oni trazhe cheshcje i pranje). Ja pokushavam da nadjem WURTH-ov sprej za podmazivanje zupchanika (kazhu da ostavlja tanak sloj i da nema zvuka koji se chuje kad lanac nalezhe na zupchanike).
Lezhajnu mast mozhesh da koristish za podmazivanje kad vozish sneg inache ovako kupi mnogo prashine.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

??? :shock: ???
Ma ko je pominjao stetu od podmazivanja!? Menjac, kao i lanac podmazujem sa teflon sprejom, a lezajeve sa tovatnom mascu Lit-Grease i sa tim nikada nije bilo problema. Mene brine ODMASCIVAC, tj. da li moze da nanese neku stetu i koju, posto sam, kazem, procitao da ne sme da dolazi u dodir sa nekim delovima!
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Nece ti naneti nikakvu stetu na biciklu, samo posle svakog ispiranja, dopro podmazi sve delove koje si cistio.
Savet: Kada vozis po asvaltu, koristi teflon sprej, mada taj Weldtite koji i ja imam ne traje dugo, pogotovu ako recimo danas naprskas lanac a na voznu odes za par dana. Budi siguran da se dotle vec osusio i . Jedini teflon sprej koji ja priznajem i sa kojim bez problema vozim je u plavo-crvenoj ambalazi, na njemu i pise da je za lance i menjace i on je nemerljivo bolji i dugotrajniji.
Inace, kada je teren u pitanju, mora da se koristi "jace" sredstvo kao npr. Finish line spec. sinteticko ulje za lanac, "suva" ulja za podmazivanje koja ima i weldtite.
Moj princip je ciscenje i podmazivanje posle svake voznje, jer se tako najbolje odrzavaju pomenute komponente.

evo linka:

http://miomirjovanovic5312.fotopic.net/p27718934.html
http://miomirjovanovic5312.fotopic.net/p27718933.html
Last edited by misaxtr on 06 Apr 2006, 18:05, edited 1 time in total.
Image

MTB-VRH brate!!!
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Hvala jos jednom, sad mi je lakse!
Ni meni ne traje dugo, a poprilicno je skup u odnosu na druge preparate. U Partizanu su me posavetovali da ne koristim nikakve sprejeve, vec samo razredjeno ulje! Medjutim, kad sam kupio lanac (sram pc 59), primetio sam da je podmazan necim jako slicnim kao sto je TF2 i od tada samo njega koristim.
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Jel mozes da mi kazes gde ima da se kupi i kolika je cena, posto ga nisam video nigde?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

U Juznom bulevaru u farbari preko puta biblioteke, cena oko 330 dinara.
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Лепа колекција :shock:
Image
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Neko bi verovatno pomislio da sam lud, sta ce toliko stvari za podmazivanje, al ima tu svacega i ulja za viljuske i mazalica...
Image

MTB-VRH brate!!!
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Lud? Pa sta reci onda za one sto skupljaju markice i ostale gluposti! Kolekcija ti je predivna i samo tako nastavi, jednog dana ces posedovati ceo magacin :D
Salu na stranu, obradovao si me sa cenom. Jos ako je dobar kao sto kazes...
markomm
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2006, 16:17
Location: Beograd

Post by markomm »

Axel je odlican! Nije bas kao benzin, ali fenomenalno zavrsava posao.
Post Reply