Srednja glava i lančanik

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Srednja glava i lančanik

Post by forest »

Treba da zamenim kompletan pogon ali je problem što imam lančanik koji je malo neobičan. Ima 38 zuba na najvećem krugu a koliko sam čuo takvih nema u prodaji. Ako kupim veći od 42 zuba ondas mora i menjač da se izmešta. Kako da rešim ovaj problem?
I još jedan problem. Kako da kupim osovinu, a da ne pogrešim? Izmerio sam, dužina kućišta je 68mm, to je neki "engleski navoj".

Problem je što kod mene u Prokuplju nemam gde to da kupim već moram u Nišu, a ovde imam izvanrednog majstora koji bi mi sve to zamenio. Ali kako da ne pogrešim?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Srednja glava i lančanik

Post by IRalic »

"Malo neobican" :mrgreen:

Takvih lancanika nema, samo 42 ili 44 najveci. Naravno treba prvo DOBRO proveriti da li raspon rupa kojim se montira lancanik na kurble odgovara tom lancaniku koji ces da kupis.(zbog neobicnosti pogona koji imas, moze da se desi da ne oodgovara)
Ako odgovara zamenis, i naravo kao sto kazes menjac mora da se podigne i podesi.

Sto se patrone i osovine tice, ako ostavljas te kurble koje jesu, treba jednostavno izmeriti duzinu osovine i kupiti takvu.
Ako se ispostavi da lancanik sam ne mozes da zamenis i treba ti novi set kurbli (ceo pogon) onda od nejga zavisi koja duzina osovine ide,
a to bi vec prodavci tog pogona trebali da znaju.
Duzina kucista nema preterane veze sa samom duzinom osovine patrone, ali ima veze kod izbora same patrone,
jer neke su dizajnirane sa ili itlaijanski navoj, ili mozda vecu sirinu same "caure" za patronu na ramu.
Dakle sve sto treba da pomenes kod kupovine je to da ti treba za 68mm i engleski navoj.

Sto se lancanika tice ili izmeris sublerom razmak rupa pa onda proveravas u prodavnici da li je to to,
ili jednostavno skines taj stari i kazes im "dajte mi ovakav" da pasuju montazne rupe :)

Srecno ;)

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Re: Srednja glava i lančanik

Post by forest »

Heheh, mnogi se čude i kažu da u životu nisu čuli za takav lančanik što je mene navelo da nekoliko puta prebrojim koliko ima zuba, ipak znam da brojim. Ima ih 38.

Ma kupio bih i kurble nove, znači ceo pogon samo da već jednom sredim to. Kažem problem mi je što u mom gradu nemam prodavnicu da sve to kupim, a sada sam na poslu gotovo preko celog dana i ne mogu da odem do Niša. Najradije bih tamo odvezao bajs, ondnosno odvezao bih se bajsom i pravac u prodavnicu pa valjda tako neću da pogrešim :D Nadam se da prodavci znaju šta mi treba još kada imaju ispred sebe bajs valjda neće da mi daju pogrešne delove.

Inače sa tom biciklom nešto nije u redu :lol: ... sve je nestandardno, ali ono što je najbitnije je da je ona za 15 godina prešla hiljade kilometara bez ikakvog kvara i održavanja!!! Osim tovatne masti za lanac nije bilo potrebe ni za čim drugim, a ni sam ne znam koliko godina uopšte nije bilo potrebe da se šteluju menjači i kočnice i pored intenzivne vožnje. Kada bi vam rekao koliko su trajali paknovi ne bi ste mi verovali. Kad sam je nosio u servis bili su zapanjeni i obavezno pitanje gde si ovo kupio i neka ti je bog upomoć kada jednog dana bude došlo vreme da menjaš ovo.
Evo došlo je...
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Srednja glava i lančanik

Post by Gruja »

Daj neku sličicu da vidimo to čudo! :)
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Re: Srednja glava i lančanik

Post by forest »

Gruja wrote:Daj neku sličicu da vidimo to čudo! :)
Slikaću pa ću da okačim. Bajs izgleda najjednostavnije moguće. Običan ram, ništa nabudženo, ali je radio kao sat do skora. To je poenta :)

Nedavno je ortak kupio neki nabudženi "space shuttle" :D ali čim sedneš odmah vidiš da to nije to.
Post Reply