Konstantno ispadanje iz brzina

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Konstantno ispadanje iz brzina

Post by nino »

Pre deset dana sam nabacio xt zadnji menac i rucice menjaca.Ali stavio sam novu kasetu ;nabacio sam drumski devetofaz iz serije 105.Sad kad vozim na prva cetiri manja zupcanika nemam problem ali na vecim imam konstantno brljanje ispadanje iz brzina.Da li je uzrok u nemogucoj kombinaciji drumske kasete i xt 750 menjaca ili ga majstor nije dobro nastelovao
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Mislim da fali podataka da bi dobio konkretan odgovor.
Ako pretpostavim da se to desava kada je lanac na velikom prednjem lancaniku, onda, najvjerovatnije, imas problem sa chainline-om. Drugim rijecima - lanac stoji pod losim, citaj prevelikim, uglom u odnosu na dati zupcanik na kaseti, sto ga vuce u nizi stepen prenosa
Da ne teoretisemo previse - kombinacija mjenjaca i kasete, vjerovatno, nije kriva. Ali sama kaseta mozda jeste. Ako su zubi istroseni to hoce da se desava. Takodjer, provjeri lanac. Njegovo lose stanje je najvjerovatniji uzrok svega. Isto tako provjeri da li imas ultrauski lanac namijenjen za devetofaze, lanci koji se koriste za 6-,7-,8-faze jednostavno ne rade dobro na visefaznim kasetama. Centriranje tocka takodjer.
Kada smo vec kod centriranja tocka, mogu da ti dam sitan tip koji ce olaksati problem. Pretpostavljam da ce se cistunci zgroziti, ali sistem provjereno radi. Istina, na biciklu koji mi sluzi samo da odem do radnje, na svom osnovnom ga ne bih iskoristio. Zadnji tocak mozes malo izbaciti iz centriranog polozaja, i to tako da njegov prednji kraj pomjeris blize desnoj strani bicikla. To ce ti omoguciti da pri onome sto sada imas na biciklu iskoristis jos jedan ili dva zupcanika na kaseti. Ovo je stvarno ocajnicka mjera, jer se javljaju mnogi drugi problemi, ali ako nista drugo ne pomogne...
Ja se nadam da ce ovo pomoci. Neko drugi, pretpostavljam, ce imati nove ideje. Ali moras da das vise informacija: Da li se to desava na svim prednjim lancanicima? Da li lanac pravi buku u odredjenim stepenima prenosa? ...

Pozdrav
Makarenko
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Dali si stavio novu kasetu? Dali si stavio nov lanac?
Ako je lanac polovan a kaseta nova, hoce da preskace, kao i u obrnutom slucaju. Takodje mozda nije dobro nastelovano.
Inace bi to trebalo bez problema da funkcionise, dokazano i u praksi.
Image

MTB-VRH brate!!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ne znam tacno na sta mislis kada kazes "brljanje",
ali moguce je da je problem u indexingu,
odnosno nepravilno podesenom menjacu.

Kod Shimana je indexing posebno osetljiv,zbog 1:2 odnosa.
Pa je malo zeznutije podesiti menjac nego kod recimo SRAM-a gde je prenosni odnos 1:1
I cesto se javlja potreba za podesavanjem iznova
posle nekog vremna,jer se sajle "istegnu"
Naravno sama sajla se ne isteze,nego se krajevi buzira malo stisnu,
a to onda brlja polozaj sajle.
Dakle sveza sajla i buziri svakako pomazu.


Ja sam na jenom bajsu imao problema za XT menjacem
posle Kucajske avanture gde je sve bilo izlozeno blatu,lepljivom sitnom pesku,i kisi i extremnoj rosi u toku noci.

kada sam se vratio,i oprao bajs,menjac jednostavno nije radio kako treba.
Nisam mogao da ga namestim tako da indexing radi preko cele kasete,
nego ili sam morao da zeznem prebacivanje na zadnja 2 najveca,
ili zadnja dva najmanja.
igrao sam se celo vece,te sategni vamo,te zategni tamo,i nista ..


Dodatni probem moze da napravi to ako je kuka menjaca kriva.
cak i skoro neprimetno iskrivljena kuka (ili kavez) mogu da naprave haos,
koji ne mozes da odgonetnes.

Na kraju sam sve rastavio na najsitnije delove,
dooobro ocistio i podmazao buzire i sajle,
Proverio kuku,kavez ..
Na kraju sam jedva nekako sve sredio .. sta je tacno bilo problem i dalje ostaje misterija ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

Lanac je nov,model cn-hg53,kaseta je nova,model cs-hg70-9r.Kad vozim na najmanja cetiri zupcanika nemam ispadanje iz brzina,u ostalim brzinam desi se samo odjednom izletim iz brzine u neku drugu.Ne verujem da je veliko zakosenje lance u pitanju.Stavio sam drumasku kasetu posto imam treking bajk sa slik gumama ,tockovima 28 a vecinom sam na asfaltu pa mi takva kaseta odgovara.
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

Zaboravih da kazem,lanac mi stoji knap ,lezi tacno na zupcanik levo i desno od njega,da nemoram mozda uzi lanac?Ali covek u servisu mi ga je montirao valjda zna sta radi..
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Kombinacija lanac-kaseta je ok,
mada Shimano lanac - bljak! ;)


Ako si i ranije imao 9faz,
a napred nisi menjao osovinu,ili pogon,
ne vidim zasto bi imao problema sa chain line-om


Koji pogon imas ?


Dakle problem mozda bas lezi u nepodesensti menjaca,
ili iskrivljene kuke/kaveza
ili evantualno neadekvatnom chain line-u


Na koju brzinu ti "spadne" lanac ? manji zupcanik ? veci ?
A gde ti je tada lanac napred ?
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

Ma odvezao sam biciklu juce u piranu i ljudi napravili;lose mi je bio nastelovan menjac,neverovatno ali sve sam nabacio novo pre par dana i to kod vrhunskog strucnjaka.Sad radi dosta dobro,mada xt menjac i drumaske kasete se ne trpe bas.Hvala na pomoci!!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

nino wrote:Sad radi dosta dobro,mada xt menjac i drumaske kasete se ne trpe bas.Hvala na pomoci!!
Zasto se xt menjac i drumska kaseta ne bi trpeli ?
Nema tu nikakve razlike.

Jedina razlika je sto sada imas "viska" kaveza,
odnosno neiskorisceni kapacitet ..

Nego dobro je da sve sada radi :)
rekao sam ti ja,to je prva stvar koju treba pogledati,
to je samo nekoliko okreta tockica koji zateze sajlu (na rucici,ili na menjacu)
Meni se nije ni jednom desilo da samo sa sajlom "ubodem" indexing iz prve.
Uvek je trebalo par okreta tockica,tamo ili vamo ..



Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Jedna stvar mi nije jasna, shta se dobije kad stavish drumsku kasetu na MTB-a? Brzina sigurno NE, samo se tezhe penje na brdu (11-23 na drumskom prema 11-32 MTB). Shto sa prosechnim pogonom mtb-a (44-32-22 ili 48-36-26) da je odnos jedan okret pedala 4.36 okretaja tochka (na velikoj shajbni) ili 1:0.96 (na maloj shajbni). Zashto uopshte kupovina MTB bicikle kad ga vozite na drumu. Probaj te City bike (ista oprema kao MTB samo velichina tochka je 28 incha), ili jednostavno predjite na drumasha.
Last edited by Serb on 31 Mar 2006, 07:20, edited 1 time in total.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

Pa ja i vozim treking bike sa tockovima 28,a drumaska kaseta ima razliku izmedju zupcanika jedan zupcanik-12,13,14,15,16 tako da se na asfaltu lakse namestis u brzini koja ti odgovara.Posto ja svaki dan ,zimi i leti ,sem kad pada kisa i sneg vozim biciklu na posao a posle posla jos neki 30-40 km drumas mi neodgovara.Moja bicikla ima napred amortizer 50 mm hoda koji spasava na losem asfaltu.Generalno to je neki hibrid koji je napravljen za svakodnevnu voznju,bilo bi stvarno nezgodno voziti gradom svakodnevno na nekom drumasu sa tankim gumama pa mi zato ova kombinacija mnogo bolje lezi..Zamisli da letim po rupama i preko ivicnjaka na nekom tvrdom karbonskom cudovistu,mislim da je to bezveze.
Post Reply