V-Breake ili Disk

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
mikeli74
Posts: 5
Joined: 24 Feb 2011, 17:52
Location: Kraljevo

V-Breake ili Disk

Post by mikeli74 »

Pozdrav! Resio sam da malo unapredim (i ulepsam) svoj bajs pred prolece pa me interesuje vase misljenje i iskustvo u vezi mojih planova. Naime, bajs je KTM full XT i hteo bih da promenim kocnice. Trenutno na bajsu su v - break kocnice sa paralelogramima shimano XT, model iz 2007 godine mislim i ricthey crvene pakne. Mogu reci da sam zadovoljan sa njima, i kao primer navescu spust sa planine Goč u blizini Kraljeva, u duzini od nekih 10 km gde su kocnice odlicno odradile svoj posao, s obzirom da sam visok 2 metra i tezak 120 kg. probao sam zaustavljanje pri brzini od nekih 55 km na cas i sve je proslo ok. E, sada imam neku ponudu za hidraulicne disk kocnice Magura Louise bat, pa me interesuje kakve su one u sustini kao kocnice, sto se tice moje tezine, i da li cu dobiti nesto u performansama kocenja u odnosu na v - break XT? Cena polovne Magure sa novim paknama i adapterima i diskovima je 90€, stim sto vec imam nable XT koje podrzavaju disk. Cisto interesuje me da li cu dobiti samo lepsi bajs, ili i bolje kocnice?
Unapred zahvalan!!!
Last edited by mikeli74 on 26 Feb 2011, 17:53, edited 1 time in total.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: V-Breake ili Disk

Post by alazovic »

Dobro nam došao :)

Moram da te razočaram, od prevoja na Brezni do skretanja za Sokolju (a to je "spust izjedna") ima ravno 6.5km.
Malko je duže preko Sokolje, a i lepše za probanje kočnica jer se vozi po makadamu i po tepihu od lišća - neki od freebikera su to i prošli poodavno, a mogao bi da organizujem i ponovo neku turu na tu stranu. No...

Isto sam ja imao XT V-Brakes, mada sam dosta laganiji (72kg leti - 44kg zimi) i uradio to što ti planiraš. S' tim što sam montirao Avid BB7 mehaničke (prednji disk 185, zadnji 160), proverene i preporučene od strane freebiking populacije, zbog toga što mi se nisu menjale i ručice - imam integrisane XT kočnice/menjač. Mogu ti reći - dobio sam takvu sigurnost pri kočenju da je to neverovatno! Plus što mogu kroz bilo koje blato (sneg, vodu) da prođem, znajući da će kočnice da budu suve i potpuno funkcionalne.

Što se tiče odnosa između mojih Avid BB7 mehaničkih i Magure (probao sam Julie, a ne Louise skorije pa mogu da poredim), malko je potrebna jača sila da se primeni na ručice na Avidu, (da se jače stisne, u prevodu), ali ponavljam, maaaalko, za istu kočionu silu. Mnogo sam jače pritiskao ručice dok sam vozio XT V-Brakes.
Nadam se da nemaš integrisane ručice kočnica i menjača, ja sam uzeo mehaničke samo da ne bi sve to menjao. I nisam se pokajao!

Zaključak - ako voliš vožnju po planini - promeni kočnice. Tvoja težina to traži...

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
mikeli74
Posts: 5
Joined: 24 Feb 2011, 17:52
Location: Kraljevo

Re: V-Breake ili Disk

Post by mikeli74 »

Pitanje za gospodina alazovica. Vas savet, da li da uzmem nove AVID BB7 po ceni od 9700 u total bajku, ili polovnu maguru louise po ceni od 90€? Nisu mi integrisane rucice kocnica i siftera, ali bez obzira ostavio bih deore xt rucice i za BB7. Samo da vam jos jedanput napomenem da imam 120 kg. :roll: (valjda cu letos skinuti koji gram :D )
Hvala unapred!
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: V-Brakes ili Disk

Post by alazovic »

Uh, nemoj da persiraš... 115 ili 120 kila, u principu je mnogo i jedno i drugo u odnosu na moju kilazu :)

Ne bi ja da biram umesto tebe, možda još neko može nešto da kaže u korist jednih ili drugih kočnica.
Pošto smo obojica kraljevčani, jedino što mogu da predložim je test vožnja na mom KTM-u kad malo otopli, da sam osetiš razliku između v-brakes i mehaničkih diskova.
A odluku o kupovini ipak moraš sam da doneseš!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: V-Breake ili Disk

Post by IRalic »

Helou!



Ja bih svakako preporucio tu Maguru. Imao samo Luise u vise navrata i u raznim verzijama(godista) i nikad me nisu izneverile,
a i nesto ne mogu da se setim da sam paknove ikada menjao :)
Ove novije su jos bolje i pouzdanije.

Takodje potvrdjujem komentar Ace sto se tice Julie. Potreban je malo jaci stisak kod njih, i kocenje je nesto slabije,
jer one koriste malo drugaciji sistem i sa manjim pritiskom u crevima (kao na njhovim HS11 i 33 kocnicama)
Luise zato radi i sa jednim prstom i veoma dobor koci i usporava sa svake brzine u svim uslovima.
U takvoj eksploataciji kojoj vi Kraljevcani izlazete svoje bajkove jurcajuci po Gocu,Stolovima i slicnim cukama
itekako je dobro imati sjajne kocnice, i pogotovo kad su uslovi vlazni, razlika je drasticna.

Pozdrav!
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply