Pomoc- Skidanje pedala

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
free amater
Posts: 2
Joined: 07 Dec 2010, 17:57

Pomoc- Skidanje pedala

Post by free amater »

Pozdrav svim biciklistima i majstorima.
Nov sam ovde,ne zamjerite mi ako je pitanje koje cu postaviiti vec bilo.
Elem,osovina koja prolazi kroz ram bicikla i drzi pedale mi je napukla,danas sam je pokusao skinuti ali ne ide,saraf odvrnem ali dalje nece.Inace sam totalni amater za bicikle,pa sam se prvi put susreo sa ovim problemom.
pregledao sam sve,jedini zakljucak koji sam mogao donijeti je da je i pedala zavrnuta na tu osovinu,pa sam pokusao da odvrnem pedalu,medjutim nece ni to.
Ima li ko da se susreo sa ovim problemom,pa da mi predlozi neku pametnu informaciju.
Ako sam bio ne dovoljno razumljiv,mogu da uslikam i pokazem dio koji mi predstavlja problem.
Unaprijed hvala i svako dobro.
User avatar
Astrodule
Posts: 58
Joined: 31 Mar 2006, 10:21
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by Astrodule »

Potreban ti je radapciger.
Image
Svaka radnja sa bici alatom ga ima
Zapremina tela ipak nije dovoljna !
http://www.ehotim.com/blog/category/put ... iciklizam/
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by IRalic »

.. a treba ti radapciger jer je osovina konusna, i kada zatezes taj sraf koji je drzi on kurblu navlaci na konus.
Da bi se skinula sa konusa treba nesto da se fiksira na kurblu, i zatim opitaju ci se o osovinu gura kurblu sa osovine.
Upravo to radi radapciger.

Moze se kupiti u svakoj bolje opremljenoj bajk prodavnici po ceni od oko 1000 din.
Najbolje da odes do servisa i da ti sve to skinu, pa zatim zamene osovinu, ili celu patronu,vrate kurble na mesto i pritegnu.
To ce te kostati mozda par stotina.


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
free amater
Posts: 2
Joined: 07 Dec 2010, 17:57

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by free amater »

Ok,zahvalan sam .
Radapciger je problem bio.
Onda kod majstora .
Hvala vam na odgovoru.
rkeu
Posts: 1
Joined: 21 Jul 2011, 12:18

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by rkeu »

Pozdrav i ja sam nov pa da priupitam nesto...
Posto imam slican problem kao i free amater,hteo bih da pitam da li postoji drugi nacin skidanja pedala i srednje glave,a da nije radapcigerom?Posto njega nemam,a nemam ni gde u blizini da ga kupim,a nemam ni neki servis za bajseve gde bi ga odvezao...Znaci nista nemam sem dobre volje i alata al bez radapcigera :lol:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by IRalic »

rkeu wrote: da li postoji drugi nacin skidanja pedala i srednje glave,a da nije radapcigerom?

Ima - brusilicom ! :mrgreen:

Salu na stranu, ne, ne postoji drugi nacin da skines pogon, cak ni univerzalinim radapcigerom koji moze da se nadje po majstorskim radionicama (obicno velik i sa 3 kraka/kuke koji se zakacinju na predmet koji se skida)

Samo da ne bude zabune, pedala je pedala, a to u cega je zavrnuta pedala se obicno kod nas zove "srednji pogon", ili samo pogon.
A onda je on(pogon) navucen na osovinu lezaja pogona, tj. popularno zvane "patrone".
Dakle radapciger je potreban za skindanje, tj svlacenje pogona sa konnusne osovine patrone.
Same pedale se lako odvrcu, i to obicno viljuskastim kljucem od 15mm. Doduse desava se da se iste pritegnute od strane kakvog drvosece,
ili jos gore vulkanizera, pa se jako tesko odvrcu. A naravno bitno je i znati na koju stranu se odvrcu ;) posto jedna ima kontra navoj.
Tj. desna pedala ima uobicajen navoj (odvrce se kontra smeru kazaljke sata) a leva ima obrnuto.
Ili ti kada gledas sa boka i odrvces, obe pedale se odvrcu "u nazad", suprotno smeru okretanja pogona.

Sto se same patrone tice ona takodje zahveva specijalan kljuc bez kojeg nema sanse da je odvrnes,
osim ako ista staromodna sa soljicama, gde se obicno moze skinuti uz pomoc par vecih viljuskastih kljuceva i "papagajki" (podesavajuca klesta)



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Radoman
Posts: 1
Joined: 24 Aug 2013, 11:56

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by Radoman »

Moguće je skinuti pedale tj. držače pedala (kurble) sa osovine srednjeg pogona i bez "radaPcigera"...
Kada odvijete šraf koji drži "kurblu" videćete da na samoj "kurbli" postoje navoji za koje je potreban nešto veći-deblji šraf od ovog koji ste skinuli.
(kod mene je šraf koji sam skinuo prečnika 8 mm, a šraf koji odgovara navoju na "kurbli" je prečnika 12 mm.
Daakle lagano navijate šraf u kurblu, pošto je veći od ovog koji ulazi u osovinu on će jednostavno razdvojiti osovinu i kurblu. Prosto ćete se začuditi kako je to lako. Pozdrav...srećno.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by IRalic »

Radoman wrote:Moguće je skinuti pedale tj. držače pedala (kurble) sa osovine srednjeg pogona i bez "radaPcigera"...
Kada odvijete šraf koji drži "kurblu" videćete da na samoj "kurbli" postoje navoji za koje je potreban nešto veći-deblji šraf od ovog koji ste skinuli.
(kod mene je šraf koji sam skinuo prečnika 8 mm, a šraf koji odgovara navoju na "kurbli" je prečnika 12 mm.
Daakle lagano navijate šraf u kurblu, pošto je veći od ovog koji ulazi u osovinu on će jednostavno razdvojiti osovinu i kurblu. Prosto ćete se začuditi kako je to lako. Pozdrav...srećno.

E? Gde 12mm ? Daj neki video :) posto ja bar imam problema da shvatim o cemu se radi ;)
jer kurble na sebi imaju navoj fi22mm u koji se udene radapciger, i obicno nikakav drugi navoj kod klasicnih kurbli ne postoji.
Sad sistema ima raznih, mozda negde ima nesto gde taj 12 moze da odradi sta treba.


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Pancake
Posts: 1
Joined: 23 Apr 2020, 11:34

Re: Pomoc- Skidanje pedala

Post by Pancake »

super!
Post Reply