Kombinacije menjaca i rucica,kocnica..

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Kombinacije menjaca i rucica,kocnica..

Post by nino »

S obzirom da je dosla zima vreme je da se bicikle spremaju za sezonu, a shodno s tim mozda bi se i kupio neki novi deo.Da li neko moze da mi objasni (posto su oglasi puni razlicitih delova,razlicitih godista)da li moze na primer da se kombinuje xt menjac za xtr rucicama ili obrnuto,da li xt menjac mora da ide na xt kasetu ili ne mora,da li xt menjac moze i na drumsku kasetu ili ne.Ovo pitam jer se komponente prodaju odvojeno a ja ne znam sta da kombinujem,molio bih nekog ko pozneje tematiku da mi objasni i pomogne oko kombinovanja menjaca i rucica!
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Mozhesh sve i svashta da kombinujesh ali ima par caka. Stari menjachi (namenjeni za sedmofaze ili osmofaze) se tezhe shteluju za devetofaz. Menjach XT ne mora na XT kasetu (ja sam dugo vremena vozio XT menjach sa Deore devetofazom). Shimano ruchice cje raditi sa bilo kojim shimano menjachom (po mom iskustvu i no specified class ruchice rade sa shimano XT menjachom). Razlika delova razlichitih godishta su:

1. relativno skoro se pojavio devetofaz (zahteva tanji (uzhi) lanac i dobro podeshen zadnji menjach).ne znam da li je zbog njega kroz promene proshao i pogon.

2. 2002-2003 Pojavljuju se Dual Control lever (shamaraljke za MTB-a) i rapid raise menjach (pri otpushtanju sajle menjach se "penje", ide prema tochku, smanjuje brzinu). Ne znam koliko se rapid raise zadnji menjach uklapa se sa obichnim rapid fire shifterima i obrnuto obichan menjach sa shamaraljkama.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Generalno to ti ovako izgleda:
9 brzina samo sa komponentama za 9 brzina, dakle tu nema mesanja, jer bi to bila suluda varijanta.
8 brzina samo sa komponentama za 8 brzina, takodje nema mesanja.
U okviru istog broja brzina, dozvoljeno je kombinovanje, mada je neko nepisano pravilo da najbolje rade ili sve komponente iz iste kvalitetne grupe, ili miks sa jacim serijama.
Dakle, evo primera kako moze da izgleda kombinacija:
XT sifteri, prednji menjac, pogon, kaseta. XTR zadnji menjac.
ili
DEORE shifteri, prednji menjac, pogon, kaseta. XT zadnji menjac
Dozvoljene su razne kombinacije, nepisano pravilo je da bi zadnji menjac trebalo da bude iz jacih serija, bar za jednu do dve klase, ako ostale komponente nisu.
Takodje mogu bez problema da se kombinuju klasicni i rapid rise zadnji menjaci sa dual control i klasicnim sifterima.
Konkretna tvoja pitanja za XT, XTR, da li moze - moze. Ukoliko stavljas drumasku kasetu - more da bude za 8, odnosno 9 brzina i nece biti problema. XT menjac moze i na deore kasetu, LX... ali opet ponavljam, najbolje sve radi kada je uniformisano.
Generalno, gledaj da zadnji menjac ne ide ispod XT grupe. Prednji takodje, eventualno novi LX koji je robusniji od predhodnih izdanja.
Kaseta moze od deore pa na vise, ali od LX serije je ok. Sifteri od LX pa na vise. Pogon moze od deore pa na vise.
Ukoliko gledas da ti bajk bude sto laksi - XT ili XTR grupacija.
Ovde nismo pomenuli SRAM koji je u poslednje vreme velika konkurencija SHIMANO-u. Ima i medjusobno kompatibilnih stvari od SRAM-a( kasete, nekoliko serija siftera, prednji menjaci, neke serije zadnjih menjaca ), ali XO top klasa SRAM-a osim kasete i prednjeg menjaca nije kompatibilna sa SHIMANO-m.
Image

MTB-VRH brate!!!
Post Reply