Paknovi - kočnice

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Paknovi - kočnice

Post by forest »

Nedavno sam promenio paknove jer su se stari istrošili. Sve ok radi, dobro koče ali na prednjem točku užasno škripe? Šta da radim da otklonim to? Više puta sam ih skidao i ponovo stavljao ali i dalje škripe kada kočim.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Paknovi - kočnice

Post by alazovic »

Koji paknovi na koje kočnice?
Diskovi, v-brake, kantilever?

Hoće lošiji i tvrđi paknovi tako da se ponašaju zbog smese od koje su napravljeni.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Nitro No1
Posts: 51
Joined: 15 Sep 2010, 12:40
Location: in the air ...
Contact:

Re: Paknovi - kočnice

Post by Nitro No1 »

forest wrote:Nedavno sam promenio paknove jer su se stari istrošili. Sve ok radi, dobro koče ali na prednjem točku užasno škripe? Šta da radim da otklonim to? Više puta sam ih skidao i ponovo stavljao ali i dalje škripe kada kočim.
ako su diskovi, problem moze biti iz razloga sto nije lepo pozicionirana celjust.
Celjust je dobro pozicionirana kada se na praznom hodu tocka ne cuje zakacanje, ili grebanje u praznom hodu.
Ako grebe recimo posle kocenja ili zakacuje periodicno, onda znaci da ferode nisu nalegle kako treba i da c to vremenom da se samo od kocenja sredi, ali ako se slabije cuje zakacivanje a ne deljanje. A ako se cuje periodicno, treba se proveriti balans tocka, dali je lepo izbalansirano i to je to :)

Ovo je sto se tice dikova jer sam ih doktorirao :P
... vetar u ledja !!
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Re: Paknovi - kočnice

Post by forest »

Kočnica je v-brake, a paknovi neki Shimano.

Točak je izbalansiran i slobodno se okreće tj ne zakačinje paknove. Paknovi celom površinom lepo prijanjaju na felnu. Nije mi jasno zašto škripi. Da stavim malo ulja da podmažem :lol: Šalim se :D
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Paknovi - kočnice

Post by Gruja »

Ma samo delji to i prestaće samo od sebe. :)
User avatar
Nitro No1
Posts: 51
Joined: 15 Sep 2010, 12:40
Location: in the air ...
Contact:

Re: Paknovi - kočnice

Post by Nitro No1 »

forest wrote:Kočnica je v-brake, a paknovi neki Shimano.

Točak je izbalansiran i slobodno se okreće tj ne zakačinje paknove. Paknovi celom površinom lepo prijanjaju na felnu. Nije mi jasno zašto škripi. Da stavim malo ulja da podmažem :lol: Šalim se :D
moze tovatna mast :D :D :D
Gruja wrote:Ma samo delji to i prestaće samo od sebe. :)
kao sto kaze nas kolega, i ja sam imao takav problem sa mojim skotom, u pitanju su te ferodice koje same od sebe treba da nalegnu i da se istrose ajde da tako kazem, do odredjene granice gde prestaje to struganje. Ako na praznom hodu imas okretanje bez struganja, skripanja i ostalog, znaci cisto, onda nemoj da brines, to su ferode, ali obrati paznju da li ti se disk ne delje u jednoj samo strani i dali nema neka fizicka ostecenja na disku. ako je sve ok, nastavi da cepas i uzivaj.
... vetar u ledja !!
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Paknovi - kočnice

Post by zotja »

Gruja wrote:Ma samo delji to i prestaće samo od sebe. :)
Gle postoji tema o struganju,grebuckanju i tako tim pratecim zvucnim efektima kocenja.Sad bih se nasalio na svoj racun i rekao da mi hitno potreban pregled kod oftamologa.Plasim se da bi mi se in box vrlo brzo napunio ucitivim sugestijama saboraca,koje jos druge upute da uzmem od lekara opste prakse :( .

Meni puko filim,a nesto nisam imao vremena da svratim do servisa jer mi je bike u garanciji,pa kad sam mu dao po kocenju,al samo zadnjom(gde skrguce) ,od Zarkova pa sve do kraja Cukaricke padine,miki sve leglo ko saliveno.Mislim da sam resio problem :) .Ima Gruja pravo,tesi ti to i samo ce se resi!
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Paknovi - kočnice

Post by Gruja »

zotja wrote:Ima Gruja pravo,tesi ti to i samo ce se resi!
Drago mi je da sam svojim 'strucnim' savetom pomogao resavanje ovih problema. :lol:
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Paknovi - kočnice

Post by kunalagon »

Takodje imam slican problem sa Avid Juicy 7. Škrguću, ržu i kao da klokoću. Neki mi kažu kao da imam vodu pa klokoće, sto je ustvari udaranje plocica o rupe rotora. Cela vila se trese kada kocim; narocito prednjom tako da ruke ne mogu da drzim na kormanu normalno. Uopste ne znam zasto se to desava bez obzira kolko se vozi, nove ili ne nove paknove. Jedino prestaje kada se koci pri vecoj brzini, recimo 60km/h. To se desava tako od kada sam ih kupio.
Post Reply