Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Bas mi je krivo sto nisam odmah kupio tu Nakamuru Highlander 62 cm kada sam je konacno nasao.Zasto?Zato sto sam toliko otisao unazad oko kupovine bikea da sam se vec sapleo na trece pitanje,velicina rama.Sad sam smoren do besvesti i rascepkan do beskraja,sa svakim pitanjem po 3 bespotrebna podpitanja.Ja sam zapravo prvo skocio pa tek onda rekao hop.Ok da ne davim sad gde sam se sve zakucavao do ovog treceg pitanja nego da se bavim samo trecim.U prvoj radnji u kojoj sam razgledao Capriolo prodavci su rekli taman 23",nema greske.Kada sam iznajmljivao bike na Adi za mene su uvek vadili iz steka bike sa najvecim ramom,23".Podizali bi na njemu sediste i padali bi odmah komentari:hu,hu,komsija pa vama bi trebao i veci ram.Ok,aj trebao bi veci pa dodjoh do City bikea od 24" Nakamure Highlander od koga sam najvise odustao zbog profila tockova.Pre neki dan u posl.prodavnici u kojoj sam bio,za oko mi zape 1 bas fin bajs.Prodavci se zatrcali ka meni i odmah rekli:Odlican izbor,bas imamo velicinu rama za vas,22".Hmm,ja samo uzdahnem,uctivo se zahvalim i izadjem iz radnje...22",23",24".Ja ko da sam glista a ne covek.Visok sam 190cm.Sta cu tako sav zbunjen resim da odgovor pronadjem na netu pa zagoolah malo.Na nekoliko mesta naletim na sledecu pricu.Merim unutrasnji deo noge od medjunozja do stopala.Ok to je 92cm.Ako je obican trkacki bike u pitanju tu cifru,92cm mnozim sa 0.66 i eto velicine rama za njega,61 cm skoro.Ako je monty bike onda se oduzima od 92 cm - 8cm,tu cifru,84cm mnozim sa 0.66 i konacno delim sa 2.54cm.Eto za mene i cifra od skoro 22" za monty b.Pitanje za sve,jel ta racunica ok za nekog ko je visok 190cm ili postoji jos neka prica?Za City bike jel ista racunica kao i za mounty b?Izvinite zbog opsirnosti i meni je muka od svega a narocito od sebe.Hvala na buducim odgovorima.Pozz svima
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

I u jednoj tabeli na netu nalazim,pored gomile drugh,22" za ljude visine od 187 cm do 193,23" od 193 pa do ne znam valjda 198.Zbunjen sam,sta su meni ovi na Adi davali kad mi se taj bike od 23",kako oni kazu,cinio mali.U Itersportu Nakamura Highlander 24" kao taman za mene,neko tamo mi kaze.Sta je sa ovim prodavcima,jel moguce da im je samo da prodaju bike pa makar mi uvalili i 19" a ja ako sam fazan kupim ga.Kome da verujem,tabeli ili prodavcima.Ajte da to sutra izpazarim i da konacno stavim tacku pa kad sled.put dodjem da diskutujem o katadiopterima,dinamama,pedalama,korpicama...itd.Hvala
User avatar
Astrodule
Posts: 58
Joined: 31 Mar 2006, 10:21
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by Astrodule »

Probas bajs (na Adi ili pozajmis od nekoga), vozis ga sat-dva (sto duze to bolje) i vidis da li ti odgovara. Ako te ne bole ledja ili vrat ili kolena izmeris duzinu izmedju sedista i osovine pogona, kao i izmedju sedista i volana i onda nadjes bajs sa tim dimenzijama.
Tabele su vrlo grube jer nemaju isti prozivodjaci istu geometriju a ni svi ljudi nemaju isti odnost duzina nogu, ledja i ruku...
Zapremina tela ipak nije dovoljna !
http://www.ehotim.com/blog/category/put ... iciklizam/
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Potpuno tacno Astrodule,sve je u geometriji bajka i zato ne treba gledati dal je Genesis,Colnago,Skot,KTM ili obican Capriolo.Vozio sam Nakamuru Highlander,posle 15 min ne da su me ledja bolela,vrat me boleo.Oprema ok,sve radi ko sat ali geometrija potpuno ne jasna,ko da ga pravio Nakadjura iz Donjeg Dzudzekovca.Ram 24" ok visina ali duzina poprecne cevi smesno,kao da je ram 19".Kratka cev tako da sam se izguravio i iskilavio za samo par krugova.Potpuno ne shvatljivo,covek od 2 m,mora da ima i ruke 2 m da bi normalno dohvatio i drzao guvernal.Zasto je to tako i dal je prica ista kod svih City-a,ja ne znam.Posle sam probao jednog Skota i ja sam se odusevio,monty bike sa idealnom proporcijom.Dugacak,visok i tako lak za voznju.Sve mi je jasno.Sad znam i kako cu i sta cu.Svaki se mora probati i to ne da sedis u radnji na njemu,nego u radnji ga snimis a u nekom servisu platis i probas ga.Hvala Astodule.Pozz :) ,velika pomoc.
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by milke »

"Ram 24" ok visina ali duzina poprecne cevi smesno,kao da je ram 19".Kratka cev tako da sam se izguravio i iskilavio za samo par krugova.Potpuno ne shvatljivo,covek od 2 m,mora da ima i ruke 2 m da bi normalno dohvatio i drzao guvernal."

Meni ovo nije jasno, hoćeš da kažeš da ti je ram od 24'' mali kao 19-ica, a trebaju ti ruke od 2m da bi dohvatio guvernalu?
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Pa sto se ti sad sekiras deckonja sta sam ja mislio kad sam jedino vazno shvatio,"geometrija rama" :) .Lose sam se malo odrazio u postu..."kao da je ram 19 incha" - mislio sam na velicinu rama malenog trkackog bicikla.Poprecna cev je toliko mala da ili da se izguravis da bi dohvatio guvernal ili se uspravis tako kako od tebe geometrija rama trazi pa ti trebaju ruke 2m.Drugacije su mere kod trkackog a drugacije kod mountya i citya.Eto ja se izvinjavam na gresci.
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Cujem se danas sa ortakom,putuje coek u Hungary na formulicu pa da vidim za koga navija :) .Pita on mene,jeli keve ti jesi vise kupio taj bike?Kazem mu ja,bicu zadovoljan ako ga dogodine s proleca ispazarim,kako sam se detaljno toj kupovini posvetio.A onda onako poludrcno on odgovori:O jee Zotjo uvek si ga komplikovao,evo ti ga onaj moj monty b.poklanjam ti ga dok jednog dana ne kupis svoj.Njegov nov ne znam dal 2X na njega seo.Idem sad odmah da se uclanim na neki forum sa dzipovima,mozda mi se posreci i u toj prici 1 dobijem za dz :) .Nemoj te samo Pajera njega sam vec vozao,bzvz je :) .
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by pedala »

Da se i ja malo umešam u ovu priču oko veličine rama. Moja visina 193 cm RAM koji vozim već 10 godina je DUGAČAK 62 cm, ram je marke KOVJANIC znaći ručne izrade po meri. TO JE MERA ZA MTB. Visina što vi merite 21". Takav ram i bicikl je Capriolo GILA 21"na njemu je ram extra a ostalo vremenom zameni. Sve ostalo je priča u prazno ne porede se gvozdenci sa Ade koji se rentiraju sa bajkovima za ture. Bicikl veličine 24" bi verovatno odgovarao Divcu a na RENTI bi nosio oznaku 27". Nadji GILU i proveri da li ti odgovara a ako sam u pravu plati pivo :D
Vlada

born for trike
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

A cuj pivo,nesto za na cackalicu i pivo najmanje.Probacu i Gileta svakako.Citam bas o njemu na netu i velika je jagma za njim,prilicno je popularan kod nas,Varanus i on.Pedalo hvala ti pa se javljam ako ga kupim.Pozz :)
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by pedala »

Zaboravi Varanus, Komodo i ostale samo Gileta 21", budi strpljiv, čak sam i ja hteo da ga pazarim zbog rama a osalo bih poskidao. Zar nije logično zasto je gožva oko njega.
"Najbolji burek je tamo gde se čeka u redu il da se ispeče" :D
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by IRalic »

pedala wrote: "Najbolji burek je tamo gde se čeka u redu il da se ispeče" :D
Ne mora da znaci. Red se pravi tamo gde vec postoji, znaci kad neko vidi da je red, stane i on, misli kao sigurno je tu dobar,
cim cekaju, a ustvari ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

...te samo bole noge dok ga ne sacekas.Onda kad dodjes na red izgubio si apetit,ostao samo sa sirom jer se sa mesom do tebe rasprodao,prodavci nervozni jer se premisljas 'oces li taj sa sirom ili prazan bajati i sve tako.Na kraju ne kupis nista i promenis pekaru.Huu,jel ovo mlinarsko pekarski forum ili za bicikliste :) .Misljenja su podeljena a svako stanoviste je ispravno.Neko,poput mene vec iscrpljen od pretraga,kaze pa bolje je bike za koji mu znas sigurno poreklo,neko ni da cuje za nase bike-ove,sve drugo samo ne nase.Video sam 1 Genesis za 50.000 MX Winer,hu sto mi je sladak taj bike.Sta kazete,jel malo isforsirana cena?Lezi mi ko du.. na nosi :) .
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Kupio sam bike konacno!Hip hip hura :) .O pa jel ja ovo sanjam.Napisacu sve sutra,sad sam sa slagiran od srece,moram hitno nesto da cirnem :) .Da,to je Genesis Winer MX.Sigurno pametniji izbor od Polar Avalancha a skoro ista cena.Fantasticna geometrija rama al sediste za pola mog du..ta.Bice tu budzenja.Hvala svima.
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by pedala »

Ja volim da jedem burek dok je vruć malo hućem da se ne bih ispekao :D
Vlada

born for trike
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Tri koraka u nazad od kupovine,"velicina rama" :)

Post by zotja »

Pa kako cemo to ti i ja Pedalo,pivo meni tek posle tepsije bureka moz da legne :) .Pa nista,dve tepsije.Samo se lomim oko dimenzija jer mogu jos uvek da biram velicinu rama.21" mi nekako mali a 22" kao da mi je velik.Prilicno je dugacak ram.Kad racunam po onoj od medjunozja do kraja stopala 22" je sasvim ok.To me Pedala bacio u masinu kad je rekao Kapriolo 21" i sad me grize crv sumnje,mozda na 1.90 m ne treba veci ram od 21" pogotovo sto kod Genesisa je ram bas dugacak.Hmm...dosadan sam jel da :) ?
Post Reply