Prepravka

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Prepravka

Post by Blaza »

Pitanje za sve bajkere, moze li preraditi v-brake sistem na disk?
Ako moze kot to radi?
Nebi da menjam bajs ako nemoram
pozz
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Prepravka

Post by Gruja »

Koliko sam ja informisan moguće je delimično prepraviti v-brake na mehanički disk, na hidraulični nikako.
Međutim, nećeš mnogo uštedeti tom prepravkom. Jedino što možeš iskoristiti su ručice kočnica, a disk i kočionu čeljust
moraš da nabaviš, sajle naravno promeniš, nisu skupe a vredi ih promeniti kad se već rastura. Naravno, moraš da imaš
ram koji podržava disk kočnice, i viljušku takođe.
Ne znam da li si na ovo mislio ili ne!?
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Prepravka

Post by pedala »

Da ne zaboravimo i još dve sitnice: prednja i zadnja glava, a ponekad majstori i žice ubace u račun :mrgreen:
Ponekad je prosečan V-b bolji od lošeg/jeftinog diska
Vlada

born for trike
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Prepravka

Post by shebez »

pedala wrote:Ponekad je prosečan V-b bolji od lošeg/jeftinog diska
I ja sam istog misljenja...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Prepravka

Post by alazovic »

Sa naglaskom na "ponekad"...

Po suvom, asfaltu, relativno ravnom, sve je jedno. Tj, prednost V-brake zbog cene, pa čak i cantilever na mom starom Maxamu sasvim vrši posao. Hidrauličnim diskovima je potrebna mala sila pritiskanja ručice za extra kočenje, što zna da bude prednost pri dugačkim spustovima (5 i više km), dok na lošijim v-brake zna itekako da zaboli ruka.

Kad padne kiša, situacija se polako menja u korist diskova, jer se već pri malom kočenju zagreju dovoljno da su stalno suvi i u savršenom stanju za ono za šta su napravljeni.
Još kad kočiona površina v-brake (felna) upadne u blato, sneg ili se nakupi bilo koja druga prljavština, više od kočenja nema velike vajde.

I na kraju, posle par godina V-brake kočenja, vreme je da se planira zamena felne, jer ako se istroši i pukne, zna da bude jako rizično!

Eto...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: Prepravka

Post by Blaza »

Hmm
Kad bolje skalkulisem troskove tu su negde kao kad bi doplatio zamenu mog bajsa sa nekim koji ima diskove, i pritom je dosta mladji...
stim sto je prepravka na disk sistem mog bajka pravi najtmer, i lakse je gore pomenuto.
Baj d vej, fala vi site koji zborase na ovo iskanje
:wink:
Post Reply