lanac?!?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
zoranpadrov
Posts: 1
Joined: 04 Apr 2010, 18:05

lanac?!?

Post by zoranpadrov »

ljudi kako da zamenim lanac na biciklu,aj da mi neko objasni!Nebi da skidam prednji menjac!hvala u napred :D
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: lanac?!?

Post by Dejv »

1. Kupis odgovarajuci novi lanac. (po mogucstvu neki SRAM koji koristi powerlink (valjda se tako zove) - lakse je za sklapanje)
2. Kupis alat za rastavljanje lanca
3. Iskoristis alat da rastavis lanac
4. Ispruzi stari lanac
5. Ispruzi novi pored njega
6. Dovedi novi na duzinu starog
7. Provuci novi lanac kroz menjace
8. Sastavi krajeve lanca.
9. Popij pivo.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: lanac?!?

Post by Dejv »

Update:
Nadjoh ti i online link sa sve slikama : http://www.bicyclinglife.com/HowTo/ChangeAChain.htm
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
ralekinjo
Posts: 2
Joined: 27 Apr 2010, 10:40

Re: lanac?!?

Post by ralekinjo »

Dobar si link postavio ali kod mene nije dilema da li bi znao ili ne promeniti lanac. Zanima me kada se, posle koliko vremena/km menja lanac. U tom tekstu ima postavljeno uputstvo za ustanovljavanje potrebe za promenom lanca, ali bez obzira što razumem ugrubo šta piše na engleskom, ipak ne razumem suštinu. Ako bi neko mogao da pomogne i razjasni mi kako da ustavnovim kada ga je potrebno menjati. Hvala u napred:)

Tamo ovo piše:

How Often to Replace Chains
Checking this is Simple:
-Shift to the big-big gear combination. (Gives a nice long place to measure). JEL TO VELIKI NAPRED I VELIKI NAZAD ILI VELIKI NAPRED I MALI NAZAD?
-Lay your bike on its left side.
-Lay a one foot ruler or tape on the top run of chain such that the Zero mark is dead center in one of the chain pins. Hold it there very steady.
-Check the other end of the ruler. On a new chain it will be dead center on another chain pin.
-If the chain pin center is less than 1/16th beyond the end of the ruler it's OK.
-Between a 16th and an 8th, you should think about changing the chain at the earliest convenience.
-If the chain pin center is 1/8th of an inch beyond the end of the ruler it is past time to change your chain.

You may get anywhere from 2000 miles to 20,000 miles on a bike chain before it needs replacement. It all depends on how much grit and dirt accumulate on the chain and your style of pedaling.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: lanac?!?

Post by IRalic »

ralekinjo wrote:Dobar si link postavio ali kod mene nije dilema da li bi znao ili ne promeniti lanac. Zanima me kada se, posle koliko vremena/km menja lanac. U tom tekstu ima postavljeno uputstvo za ustanovljavanje potrebe za promenom lanca, ali bez obzira što razumem ugrubo šta piše na engleskom, ipak ne razumem suštinu. Ako bi neko mogao da pomogne i razjasni mi kako da ustavnovim kada ga je potrebno menjati.

Prave definicije nema, nego bas kako kaze u poslednjem pasusu tog teksta, moze to da bude i posle 2000km a i posle 20.000km
zavisno od uslova eksploatacije (vremenski i putni uslovi, snaga bicikliste,rasporedjivanje te snage, podmazivanje i tako dalje i tako dalje ..)
-Shift to the big-big gear combination. (Gives a nice long place to measure). JEL TO VELIKI NAPRED I VELIKI NAZAD ILI VELIKI NAPRED I MALI NAZAD?
Big -big, znaci veliki i napred i veliki i pozadi.
You may get anywhere from 2000 miles to 20,000 miles on a bike chain before it needs replacement. It all depends on how much grit and dirt accumulate on the chain and your style of pedaling.

Dakle najpreciznije je meriti, pa sad dal ces ga menjati na 1000 ili 10,000km sve zavisi od toga sta merenje pokaze ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply