Paknovi kočnica i prljanje obruča...

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Paknovi kočnica i prljanje obruča...

Post by nameless.developer »

Na bicilku imam najobičnije Tektro kočnice, i odgovarajuće paknove koju mi zadaju mnogo muka -- usled normalnog kočenja guma (ili koji je već materijal u pitanju) sa paknova se struže, napravi u fini crni prah, i kao takav tako lepo zacrni obruč da je nepodnošljivo gledati ga!

Toliko je štrokav da prilikom pranja uništim (ucrnim) celu krpu kako bi obruči ponovo "zasijali" u svojoj prirodnoj aluminiujum-sivoj boji. Ali, to ne traje dugo -- posle vožnje od dvadesetak kilometara, ponovo je potrebno ponoviti proceduru...

Da li bi kvalitetniji paknovi rešili ovaj problem? Trenutno nisam u situaciji da pazarim ništa preko Deore-a a da je novo, pa ... :cry:

A koja je priča sa disk-kočnicama ? Verujem da na ovom biciklu i ne bih mogao da ih montiram, ali u planu je kupovina novog-boljeg :P
Image
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Kod vecjine paknova se to deshava (vecjinom kad je felna vlazhna). Probaj par stvari: da ochistish paknove sa shmirglom (fina shmirgla) i pogledaj koliko je oshtecjena felna (da ona mozhda nije pukla ili tamo gde je spoj na felni vidi da nema razlike u visini).
Isto zavisi i od nachina vozhnje (shta to vozish kad su ti felne posle 20km crne). Preporuka su diskovi u svemu su bolji osim u ceni, tezhini i nalazhenju rezervnih delova (ako mozhesh povezhi se sa par servisa koji se snabdevaju rez. delovima iz Madjarske, tamo se mogu nacji delovi).

Poz.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Serb wrote: ... da ochistish paknove sa shmirglom (fina shmirgla) i pogledaj koliko je oshtecjena felna (da ona mozhda nije pukla ili tamo gde je spoj na felni vidi da nema razlike u visini).

Isto zavisi i od nachina vozhnje (shta to vozish kad su ti felne posle 20km crne).
Probaću sa šmirglom... Inače, felne su od onih jeftinijih, znači NoName, tako da se primećuje malecna razlika u visini, baš tu gde je spoj!

Inače, to je 20 Km nakon 10 km великог успона i 10 km страховитог спуста 8)
Image
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Dakle, predpostavka je da su paknovi na tim V-brake kocnicama "no name" t.j. losa guma ili ti plastika. Prvo probaj da ih ocistis finom smirglom, pa ako se ni to ne pokaze delotvorno, menjaj ih sa nekim kvalitetnijim. To ne mora da bude SHIMANO, jer su njihovi paknovi dosta tvrdi i ja ih licno ne volim i ne vozim ih.
Ima RITCHEY odlicnih paknova, JAGWIRE sa 3 vrste povrsine za kocenje - po svakojakim uslovima, COOLSTOP paknovi su takodje dobri, a odlicno su se pokazali i paknovi madjarske firme BIKE POSITIVE, koji su uz to i jeftini.
Proveri da li je povrsina felne kojom se koci ravna, t.j. da nema zljebova, ostecenja i pogotovu ako je felna losijeg kvaliteta, na spoju iste. Ponekad valja i nju malo osmirglati finom smirglom.
Disk kocnice - to je druga prica. Jeftinije varijante su tzv. mehanicke ili prostije - koce uz koriscenje klasicne rucice i sajle.
Hidraulicne koriste mineralno ulje i spec. rucice kao i buzire i daleko lakse koce uz daleko slabiji stisak rucice.
Prednji amortizer mora da na dnu leve strane nogice ima ispust za montazu istih, kao i sam ram.
Prednost: koce po svim vremenskim uslovima, ne trose brzo plocice, ne zavise od toga da li je felna mozda kriva, seta i sl., ne trose zid felne kao klasican v-brake...
Mane ( ako se to moze nazvati tako ) teze su od v- brake kocnica i naravno visestruko skuplje, pogotovu hidraulicne. Na ovim prostorima je jako tesko naci rezervne plocice za iste, rotore, buzire..., pa cak i za shimano koji drzi i planet bike ali i capriolo. Capriolo od nedavno drzi AVID disc kocnice koje su na testovima dobile sve pohvale! Dakle za rez.delove - narudzbina ili by WEB ili da neko donese npr. iz Madjarske.
Ja vozim XT hidrauliku sa 4 klipa po kocnici i mogu da kazem da sam njima prezadovoljan. I po suvom i mokrom i snegu... bez problema!!! Probao sam i shimano plocice, ali sam se zadrzao na crvenim JAGWIRE koje odlicno koce a trose se - gotovo nimalo!!!
Image

MTB-VRH brate!!!
nino
Posts: 33
Joined: 13 Aug 2005, 10:40

Post by nino »

znas kako ja isto omam tektro kocnice i prezadovoljan sam njima ,pre njih sam vozio bicikl sa shimano xt kocnicama ,cim malo duze kocim pocne nesto da grebe ,ja skinem paknove a ono kao neki metalni opiljci,da li se kamencic zaglavi ili sta ..i tako stalno bar jedan put dnevno,ludio sam zbog toga.sad sa tektro kocnicama nemam taj problem,a to crnilo na felni mi se javlja ali izdrzacu ..razliku u kocenju izmedju shimano xt i tektro kocnica nisam osetio,jedino sto se xt kocnice mozes da kocis sa jednim prstom ..
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Metalni opiljci su inache sastavni delovi paknova (nije matal ali lichi na njega). Ima i onih od chiste gume ali koshtaju boga oca i troshe se nenormalno (mislim da se oni koriste na keramichkim felnama).

Poz.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

...

Post by nameless.developer »

Evo kupio sam šmirgl-papir, pa ću sutra da probam da sredim te paknove. A video sam u Planetu Ritchey paknove, pa ću da gledam da ih pazarim skedećeg puta!

Hvala na savetima!
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Ne ne neee decko !

Post by IRalic »

Serb wrote:Metalni opiljci su inache sastavni delovi paknova (nije matal ali lichi na njega). Ima i onih od chiste gume ali koshtaju boga oca i troshe se nenormalno (mislim da se oni koriste na keramichkim felnama).

Poz.

Metalni opiljci NIKAKO nisu sastavni deo paknova,iliti kocionih obloga.

Ti metalni opiljci,koji izgledaju kao da su utisnuti u materijal (i jesu utisnuti)
ali sa felne.

Kako je covek rekao s tim je imao problema na XT kocnicama.


Ja sam ih imao,i takodje imao isti problem.
Na njima su bile Shimano pakne,koje su jako tvrde.

XT V-Brake koci TAKO DOBRO da felna jako brzo strada.
Ti opiljci "otpadaju" sa felne,svaki put kada se jako koci,
pogotovo ako kocenje traje duze,kao na spustu naprimer.
Onda taj opiljak struze po felni,tako da se dobiju brazde na njoj !

Nikada nisam stigao da nabavim neke druge paknove,Ritchey,KoolStop,
jer ih nije bilo.
Ritchey ulozaka je bilo u Teranu,ali ne onih koje sam ja hteo,
ali svi kazu da su bilo koji drugi (naravno neki pristojni) bolji od Shimanovih.
Shimano koci dobro,ali ponekad skripi,pogotovo po mokrom,
i kao sto rekoh,mnogo delje felnu.



XT V brejkovi su inace jako dobre kocnice.
Jedino sto sam probao,a da je jace od XT V brejka,je XT 4klipni disk i Magura Louise.

Deore hidraulika me ja veoma razocarala.
Treba imati ruku slona,da bi se zakocilo :-(

Magura Julie je nesto bolja od Deore,ali ne mnogo.
Ali bar izgleda cool,i jeftina je.
Ustvari sad ima i 180mm rotor za Julie,koji nisam probao,
moguce je da znatno bolje koci od stare sa 160mm rotorom.



Rezervni delovi za diskove,ovde = zaboravi.
Ima shimano kocionih obloga i to je sve.
Mozda i nesto drugo ima,tipa rotori i sl. nisam proveravao.

U Caprjolu sam pitao jel imaju Avid rotora,
a oni su se svi redom cudili,i konstatovali da imaju samo kompletne kocnice.




Sto se tice te prasine.
To je manje vise normalno.
Kolicina prasine zavisi od tvrdoce i kvaliteta paknova.
Ali nikako se ta prasina ne moze izbeci.
A jos kada je mokro/pada kisa,a vozis po makadamu/blatu
ajooj tek onda nastane nered :-( ceo tocak se tako zaprlja,
da treba podosta truda da ponovo zasija.

Kod diskova je to manje izrazeno,jer se kociona obloga manje trosi
u odnosu na obloge koje koce po felni.
A i kod njih se ta prasina ne "razmazuje" svud po felni i gumama.


Preporucujem ti,da pre pranja,kocionu prasinu obrises suvom krpom.
Tako ce se vecina prasine skinuti,pre nego pocnes pranje vodom.



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
tibor
Posts: 18
Joined: 04 Feb 2005, 09:53
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Ne ne neee decko !

Post by tibor »

IRalic wrote: Deore hidraulika me ja veoma razocarala.
Treba imati ruku slona,da bi se zakocilo :-(
mislim da nisi imao srece da probas dobro podesene deore kocnice jer moje zakucavaju
IRalic wrote: U Caprjolu sam pitao jel imaju Avid rotora,
a oni su se svi redom cudili,i konstatovali da imaju samo kompletne kocnice.
jel' znas neke cene?
spasi nas boze samozvanih mesija i proroka...
User avatar
NevenB
Freebiker
Posts: 74
Joined: 13 Apr 2005, 11:46
Location: Avala
Contact:

Post by NevenB »

Tibore: mozda je druga serija, ili kao sto kazes loshe podeseno, posto sam cuo prilicno podeljena misljenja za deore hidrauliku...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ne ne neee decko !

Post by IRalic »

tibor wrote:
IRalic wrote: Deore hidraulika me ja veoma razocarala.
Treba imati ruku slona,da bi se zakocilo :-(
mislim da nisi imao srece da probas dobro podesene deore kocnice jer moje zakucavaju



Pa,sve je moguce.
Probao sam ih na dva bajsa.
Mozda me je Magura Louise razmazila svojom mekocom i jacinom :-)

Stvarno,probao sam,doduse na kratko,Hayes Nine,isto tvrda rucica,
cini mi se da dosta slabije koci,
ali opet mozda me je tvrda rucica navela na taj zakljucak.


Ali,bes ga,pa hidraulika zato i sluzi.
Da se lakse koci.
Cak i moj bivsi XT Vbrake je kocio bolje,
i imao 'meksu' rucicu ..


Citao sam neke uporedne tesotove,
i nista nije bilo jace od XT Vbrakeova,
osim XT 4pot diska,i jos nekih Hope i Hayes (ne secam se tacno koje)
Magura nije bila u testu.

IRalic wrote: U Caprjolu sam pitao jel imaju Avid rotora,
a oni su se svi redom cudili,i konstatovali da imaju samo kompletne kocnice.
jel' znas neke cene?

Ne,ne znam cene,ali se secam da je sva ostala SRAM komponenterija
bila podosta jeftina !
Negde u rangu sa velikim popustima koje sam vidjao na nekim web prodavnicama.

Vredi proveriti ako planiras nesto da pazaris,moze da bude povoljno.
Ne znam da li je to stvarno neki popust,ili je to 'redovna cena'

Extremno me nervira taj Caprjolo,
sto nema sajt za prodavnicu,
cak sam i trazio neki cenovnik,
da mi posalju mailom,ali su mi rekli da "nemaju obicaj" - "zovite nase prodavnice"
i ja nazovem,a prodavac nema bas jasnu predstavu sta ja hocu.

Jedina opcije je da odes licno,i pokazes prstom sta hoces !


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Re: Ne ne neee decko !

Post by nameless.developer »

IRalic wrote:Extremno me nervira taj Caprjolo,
sto nema sajt za prodavnicu,
A što ne organizujemo nešto kao peticiju, samo što bismo mogli da im pošaljemo gomilu mejlova sa zahtevima? Mislim, kada bi svako sa mejling liste poslao porukicu o tome kako bi bilo lepo da naprave sajt, pa im onda još spomenemo konkurenciju (Planet)...

Možda bi onda uvideli da su ljudi zainteresovani za tako nešto, i da je došlo vreme kada internet medij ne sme da se zanemari!
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Ne ne neee decko !

Post by IRalic »

[quote="nameless.developerA što ne organizujemo nešto kao peticiju, samo što bismo mogli da im pošaljemo gomilu mejlova sa zahtevima? Mislim, kada bi svako sa mejling liste poslao porukicu o tome kako bi bilo lepo da naprave sajt, pa im onda još spomenemo konkurenciju (Planet)...

Možda bi onda uvideli da su ljudi zainteresovani za tako nešto, i da je došlo vreme kada internet medij ne sme da se zanemari![/quote]


Ma jok,mrka kapa ..


Oni da imaju i malo mozga,to bi shvatili i sami,
a pogotovo bi shvatili da nemogu u svoje maloprodaje da stavljaju ljude koji pojima nemaju o tome sto prodaju !
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
tibor
Posts: 18
Joined: 04 Feb 2005, 09:53
Location: Novi Sad
Contact:

Post by tibor »

ja sam deore hidrauliku poredio sa hayes nine i stvarno je hayes tvrdji tj. deore se lakse dozira. imam oko 85 kg i zadovoljan sam kocenjem, mada kontam da bi 180 mm rotor napred bila prava stvar.

sto se capriola tice:
Nisam placen da im predlazem poslovne strategije iz prostog razloga sto sam i ja donekle u toj bransi (IT). Trziste zato postoji da najbolji opstanu, ako capriolo nije u stanju da obezbedi dobru uslugu Planet (ili bilo koja druga firma) treba da ih pregazi. Mi (bajkeri sa dobrim bajkovima) cinimo samo promil celog trzista i firme stvarno nemaju interes da se cimaju zbog nas.
spasi nas boze samozvanih mesija i proroka...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

tibor wrote: Trziste zato postoji da najbolji opstanu, ako capriolo nije u stanju da obezbedi dobru uslugu Planet (ili bilo koja druga firma) treba da ih pregazi. Mi (bajkeri sa dobrim bajkovima) cinimo samo promil celog trzista i firme stvarno nemaju interes da se cimaju zbog nas.

To ti kazem ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply