Da li sami farbati ram?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
anna
Posts: 12
Joined: 26 Feb 2010, 17:48

Da li sami farbati ram?

Post by anna »

Imam baj koji je dotrajao,zardajo ram,ogulila se farba,pa je zreo da se sredi.Da li je bolje ici kod nekog farbara i dati mu da zavrsi posao ili je ipak skupo,pa je bolje u svojoj "radionici" to sam obaviti?
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Da li sami farbati ram?

Post by shebez »

Ako imas vremena i volje... "Just do it"
Sad se opet jedino postavlja pitanje koliko kvalitetno mozes to da uradis. Da li zelis da rastavis ceo bajs pa da uradis neku metalizu sa visokim sjajem, u komori sa odredjenim procentom vlaznosti (bas onom koja odgovara tvojoj farbi), susenje pod nekim lampama i slicne perverzije ili samo zelis da zafarbas bajs auto lakom...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
anna
Posts: 12
Joined: 26 Feb 2010, 17:48

Re: Da li sami farbati ram?

Post by anna »

Htela bih da bajs bude mat crne boje.Najverovatnije bih ga rastavila (naravno,uz musku pomoc :) ).
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Da li sami farbati ram?

Post by IRalic »

Ako hoces trajnu farbu, najbolje bi bilo da odneses ram kod nekog ko radi plastifikaciju.
Dakle skines sve sa rama (ali stvarno sve) i zatim peskiranje pa plastifikacija.
Trosak ne bi trebao da predje 20 eura.

Druga varijanta je da farbas autolakom. Problem je sto isti bez dobre pripreme i naknadnog pecenja nije trajan,
te ce otpasti ili se oguliti cim ga preko pogledas.
Inace kad vec pominjem pecenje, ako nemas dovoljno veliku rernu da stane ceo ram u nju :D
jeftina varijanta je solarno pecenje, ali samo u leto, kad zvezda upece.
Parkiras auto na suncu kada je preko 30 stepeni, ubacis ram unutra i ostavis ga tako ceo dan.
Sa zatvorenim prozorima na suncu unutrasnjost auta ce lako dostici i 60 stepeni Celzijusa,
sto je dovoljno da malkice zapece farbu, tj da je lagano krcka ceo dan ;)
Takodje se moze jednostavno napraviti "pecka" sa par tabli stiropora i jednim grecacem za rernu sa termostatom.

Autolak varijanta, a bez komplikovane procedure moze da bude uspesna ako se ram pre farbe ispeskira.
Povrsina postaje hrapava i onda mozes direkt autolak sprej na nju, jedno 5-6 za redom (odprilike dve boce laka)
Ne bi bilo lose pre laka naneti prajmer, odnosno podlogu za lak.
Sprej kosta 200-300 dinara po komadu, a peskiranje,hmm pa mozda 500-1000 din.

Ja sam jedan ram plastificirao kod nekih likova u Vojvode Stepe, ali ne secam se adrese. Uglavnom negde u gornjem delu,
pa sa leve strane kad ides od Autokomande, ima tabla/reklama.
Ili potrazi mozda na YellowPages :)

Pozzz :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Da li sami farbati ram?

Post by zotja »

Plastifikacija rama,ovo nije losa fora :) .Ja sam nekad davno kupio motor kome su svi metalni delovi bili plastificirani( branici,rezervoar,razni poklopci) .Mada,to je bilo nesto izmedju parafina i plastike ali stvarno mocna tehnika cuvanja boje od spoljnih razornih uticaja...pri velikoj brzini kamencici,pesak prasina.Motor je bio nov tako da takvo nesto nisam vise nikad video sem na par njih koje sam takodje nove kupovao.Jel ja moram bas sve da poskidam sa bikea ako bih radio tu plastifikaciju na Vozdovcu,Igore?Mogu li se neki delovi zastiti?Da,verovatno to nisi ni proveravao.Znas li koliko se gubi na sjaju original fab.boje?Ovo je stvarno dobra fora,potpuno sam zaboravio na plastifikaciju.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Da li sami farbati ram?

Post by IRalic »

Plastifikacija, kod nas popularan naziv za proces farbanja rama "praskom"
Dakle boja u vidu praska se elektrostatickim putem "lepi" za metal, a zatim se tako nanesen sloj praha
gura u pecnicu i na nekih 180 stepeni pece neko vreme.
Prasak se usled temperature topi, i sve se stapa u jednu celinu takoreci.
Znaci farbanje, samo malo lepse ;)

Nemam pojma zasto se kod nas to zove plastifikacija, sto bi inace valjda impliciralo bas na to sto si pomislio,
presvlacenje vec postojece boje kakvim zastitinim slojem od "plastike"
U vecini sveta s eto zove farbanje praskom ;) cudan je taj jezik srpski ;)

Inace da naravno, sa rama mora SVE da se skine, a postojece rupe koje treba da ostanu otvorene treba pokriti/zastiti.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Da li sami farbati ram?

Post by zotja »

Voskiranje je ono sto sam ja mislio a plastificiranje je bila zakacaljka,pomislio sam da to nije garant neka od unapredjenijih metoda cuvanja i zastite boje.Greska u koracima :(
User avatar
Nitro No1
Posts: 51
Joined: 15 Sep 2010, 12:40
Location: in the air ...
Contact:

Re: Da li sami farbati ram?

Post by Nitro No1 »

samo da napomenem da svako PECENJE farbe, ili odredjena ELEKTROLIZA sto se misli na razne podloge, ili bruiranje ili ti nanosenje hroma pa cak i pozlata i slicno moze da dovede ram do trajnog ostecenja tj velikog oslabljenja, pogotovu ako je brendirani, jer je ram vec napravljen od odredjene legure, zato sto on vec trpi odredjene napore prilikom zavrsavanja finalne obrade. Opet kazem da je najpametnije da se ram samo ocisti lepo od vec postojece boje odredjenim sredstvima, a zatim da se bez peskarenja koje nekada moze da otani ram uzme najfinija smirgla za eventualne neke neravnine koje postoje mada ni to nije preporucljivo, i onda se dovede do jako fine glatkoce, kompresorom u komori se farba zbog prasine i spoljih uticaja, u najmanje 3 sloja, od kojih ide osnovno farbanje i zastita, zatim boja koju vlasnik zeli i naravno lak kao treci sloj ujedno i zastita direktnom kontaktu farbe, a kasnije dolaze nalepnice i sve ostalo vezano za ram. Naravno sve ovo vazi za ramove novije generacije, za cvelicne ramove moze sve :)
Sve ovo nije skupo, ako znamo da se za osrednji auto uzima od 200 do 1000 e za farbanje i zastitu, za bajs ne bi trebalo da bude vise od 50-100 (sve zavisi od salona i farbe koja se koristi), samo je pitanje hoce li neko da prihvati to :) triperi su ovi koji imaju salone za farbanje i ostalo uvek se pozovu na ono ''ma sitno je to da gubim vreme'' ...
... vetar u ledja !!
J&Ggmijovic
Posts: 1
Joined: 15 Aug 2011, 13:00

Re: Da li sami farbati ram?

Post by J&Ggmijovic »

Ja sam moj bajs nosio prvo na peskarenje a zatim na plastifikaciju, i efekat je odlican! Prezadovoljan sam! Ukoliko nekome treba evo vam brojevi
Peskarenje (goran u Resniku) 064/993 0092
radera
Posts: 1
Joined: 17 Aug 2011, 22:30

Re: Da li sami farbati ram?

Post by radera »

I ja razmisljam o farbanju starog bajka. Hvala za adresu za peskarenje - daj i vezu za plastificiranje. Ako te ne mrzi ne bi bila loša neka slika da vidimo kako je ispalo. Koliko te ukupno koštalo?
Post Reply