Zavarivanje alu rama?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

User avatar
Ivan
Posts: 20
Joined: 01 Sep 2006, 15:06

Zavarivanje alu rama?

Post by Ivan »

Pre neki dan primetih da mi je napukao ram (vidi slike). Da li to ima smisla variti i da li je uopste moguce i isplativo? Preporuka za nekog majstora u NS koji bi to mogao odraditi. I na kraju koliko bi to zadovoljstvo moglo da kosta?

Image

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by IRalic »

Au, pa to samo sto se nije odvalilo! Da pogodim: imas preko 90kg i visok si preko 180cm ? :D
Da li izmedju sticne i rama imas umetak(reducir) ? ili ti je sticna puno izvucena ?

Sigurno moze da se zakrpi, ali pitanje je koliko ce izdrati.
Da bi se kvalitetno zavarilo majstor treba da zna tacno koja je to legura, a zatim i da se termicki obradi ceo ram posle vara.
Ako se to ne uradi, novi var mnogo ne pomaze, jer ce grejanjem jos vise oslabiti materijal pored vara, i pitanje je koliko ce da drzi,
posto je to mesto na ramu jako optereceno ..

Ako hoces da budes miran, i nije ti poblem da zamenis ram, onda ga zameni odma i ne misli.
A ako pak kupovina rama bas i nije zgodna u ovom trenutku, onda za par stotina dinara to zakrpis, pa kolko izdrzi izdrzi.

Cena za krpljenje sigurno ne bi trebalo da je ne znam kolika. Ako se dobro secam, kolege iz Bg-a koji su svoje ramove krpili su pominjali nesto reda par stotina dinara.

Nazalost ne znam gde bi u NSu to mogao da zavrsis.

U Beogradu npr:

http://www.zavarivanje.net/usluzno-zavarivanje.shtml 064/137-72-71

Po preporuci drugih ima dobar majstor u Batajnici. Tel. 011/8480-669

Zavod za zavarivanje Grčića Milenka 67 011/2851-079

Dimitrija tucovica 125
011/2401 171
063/244-564




Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by kunalagon »

Tri rama su mi pukla na slicnom mestu, isto kao ovaj tvoj, samo ispod ovog vara, i jedan na mestu kod viljuske odozdole.
Jedan sam zavario i radi, ovaj drugi sam ostavio polomljen a ovaj sto je puko kod viljuske...taj sam bacio.

Imam 115kg, 190cm visina...nije lako uopste

Koji je to ram ?

Misim se da bi jedno od resenja bilo eventualno da se uzme ram koji ima i zadnji amortizer...
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Dejv »

A zar ne bi malo pomogla i duza i jaca sticna?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Dejv »

Pod jaca mislim neki cvrsci metal koji se ne bi savijao i koji bi davao duze opterecenje u celom ramu.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by kunalagon »

Ne verujem da bi pomogla duza sticna. Moja je 400mm, i zalazi duboko u ram, al najveca je sila na kraju cevi rama gde ulazi sticna. Mozda jedino da se naprave deblji zidovi te cevi, ili mozda da sa okolo zavari nesto pa da se ojaca, al to je vec stvar za industriju...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by IRalic »

Pa da, jedino deblja sedalna cev moze da pomogne. Sticna ne igra neku ulogu, osim naravno u odnosu duzine izvucenog dela i dela koji ostaje u ramu.
Danasnji ramovi se prave da budu sto laksi, a ako jos i puknu posle godinu, dve - super (za prizvodjaca) jer ces da kupis nov :D kapitalizam bre ;)
A onda i serviseri imaju posla oko prepakivanja delova .. i tako se svet vrti u krug ..

Pogledajte recimo stare celicne drumaske ramove koje voze "kuriri" na zapadu, odnosno hipsteri koji misle da je cool ako izgledaju kao kuriri i voze jednu fiksiranu brzinu bez kocnica ;)
Svi se i danas posle 20 i kusur godina voze, a nijedna firma koja je proizvodila te ramove vise ne postoji.
Zasto ? pa zato sto su im ramovi bili suvise dobri ! zasto da kupis nesto novo, ako ovo staro nije pokvareno ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Astrodule
Posts: 58
Joined: 31 Mar 2006, 10:21
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Astrodule »

Meni je ram pukao na istom mestu i razlog je ocigledno bila loša šticna, jer se šticna iskrivila i krenula da krcka ram.
Slike mog iskustva možete videti na http://www.ehotim.com/blog/2009/10/zavareni-ram/.

Ram je zavaren ovde http://www.zavarivanje.net/vracar.shtml
Zapremina tela ipak nije dovoljna !
http://www.ehotim.com/blog/category/put ... iciklizam/
User avatar
Ivan
Posts: 20
Joined: 01 Sep 2006, 15:06

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Ivan »

Imam 82 kile ali jesam visok :) Sticna je ranije (pre godinu-dve) bila izvucena preko maximuma i krenula je da se krivi. Potom sam je uvukao koliko je bilo potrebno i bezbrizno se vozao dugo vremena. Pre neki dan primetim ovo... Cini mi se da sam u jednom trenutku voznje cuo pucanje ali sam mislio da je lanac preskocio ili tako sta, ali sad vise nisam siguran.

Ram je Polar Viper, 2004. Nije bas da mi se daju pare za novi ram jer ih ni nemam. Uostalom koliko upste kostaju ramovi? Zadnji amortizer niposto.

Hvala na informacijama :)
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by kunalagon »

Onda je to sigurno zbog previse izvucene sticne, jer ja imam 30 kila vise od tebe, pa je tek tada puko. Kada sam imao 20 kila vise od tebe, to je trajalo.

A ramovi:

Kod http://capriolo.com

RAM-MTB 26" ALU 21"POLIRAN 5.602,00
RAM-GIANT MTB IGUANA 23"XL 11.079,00
RAM-CAPRIOLO SPYDER CARBON 19" 56.451,00
RAM-CAPRIOLO SPYDER CARBON 21" 56.451,00
RAM-MERIDA HFS 3000 V-TEAM 18" 25.311,00
RAM-MERIDA HFS 3000 V-TEAM 20" 25.311,00
RAM-MERIDA HFS 3000 V-TEAM 22" 25.311,00
RAM-MERIDA HFS 3000 BLACK 20" 25.311,00
RAM-MERIDA TFS 900 V BLUE 18" 17.641,00
RAM-MERIDA TFS 900 V BLUE 20" 17.641,00
RAM-MERIDA TFS 100 V TEAM 18" 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100 V TEAM 20" 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100 V TEAM 22" 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100 D TEAM 18" 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100 D TEAM 20" 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100 D TEAM 22" 15.340,00
RAM-MERIDA SUB 60 ORAN-BLK 22" 12.272,00
RAM-MERIDA SUB 60 WHT-GRAY 20" 12.272,00
RAM-MERIDA TFS 100-V WH.FLM 18 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100-V WH.FLM 20 15.340,00
RAM-MERIDA TFS 100-V WH.FLM 22 15.340,00
RAM-MERIDA SPEEDER T3 55,5CM W 23.777,00
RAM-MERIDA SPEEDER T3 57CM W 23.777,00
RAM-MERIDA SPEEDER T2 53CM B 23.777,00

Kod http://www.vector-bikes.com

KELLY'S SPIDER Al MTB, grey, elipsasti profil 21,5” 9.400,00
KELLY'S OXYGEN Al MTB, blue, elipsasti profil 21,5” 9.400,00
KELLY'S SALAMANDER Al MTB, silver, elipsasti profil 21,5” 9.400,00
KELLY'S QUARTZ Al MTB, grey, elipsasti profil 21,5” 9.400,00
KELLY'S MAGNUS MTB Al, dupla orugla cev, red 21,5” 12.400,00
KELLY'S MAGIC MTB Al, dupla okrugla cev, black 21,5” 12.400,00
KELLY'S MADMAN MTB Al, dupla okrugla cev 21.5” 24.500,00
KELLY'S MYSTERY MTB Kinesium Premium Aluminium 21,5 “ 24.500,00
KELLY'S MAJESTIC MTB Kinesium Premium Aluminium 21,5 “ 26.200,00



I mozda kod: http://planetbike.rs

trebalo bi da trenutno nemaju, a cene su kolko znam bile nekih SCOTT ramova od 56000 pa nadalje. Ipak je to SCOTT fancy super moderan ultra mega tehnology ram iz okoline Pekinga.



Naravno da sa ovog spiska nema ni trecina u maloprodajama(a ni veleprodajama).

--Ali trebalo bi da ako ovo zavaris, sa tom tvojom tezinom i sticnom od mozda 4-5dm da ti traje do kraja zivota.
I koliko rece da si visok?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Dejv »

Ja sam Scottov ram platio u planetu nesto jace od 200eur (valjda oko 17000din) - tako da nije sve od 56000... (doduse pre tri godine, al opet...)
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Caligvla »

IRalic wrote:Pa da, jedino deblja sedalna cev moze da pomogne. Sticna ne igra neku ulogu, osim naravno u odnosu duzine izvucenog dela i dela koji ostaje u ramu.
Danasnji ramovi se prave da budu sto laksi, a ako jos i puknu posle godinu, dve - super (za prizvodjaca) jer ces da kupis nov :D kapitalizam bre ;)

Pogledajte recimo stare celicne drumaske ramove koje voze "kuriri" na zapadu, odnosno hipsteri koji misle da je cool ako izgledaju kao kuriri i voze jednu fiksiranu brzinu bez kocnica ;)

Osim u slucaju da imas dozivotnu garanciju na ram -- sto svaki iole ozbiljniji proizvodjac nudi. Ako mi ikad (na)pukne ram na Specijalki, dovoljno je da odem u prodavnicu gde sam kupio bajs i narucim novi ram muftakis. Bicikli i druga prevozna sredstva su izgleda izuzetak jer se sve ostalo na Zapadu proizvodi da traje par godina, pogotovu elektronika. Mada... americki automobili imaju naviku da pocnu da riknjavaju posle 6 meseci koriscenja.

Sto se tice hipstera... Pa sta ce ti vise ako 100% vremena provodis na gradskom asfaltu? Ne treba ti vise od celicnog/cro-moly single speed-a i nekih slick guma a la Fat Boy. Takvi bajsovi i trek varijante (sto kazes, celicni fixie ram bez kocnica) su mega popularni na Zapadu zato sto su sve sto ti je potrebno da bi se kretao po gradu i od tacke A do tacke B stizao relativno brzo. Utilitarianism. :) Ja nedeljama sanjam nesto ovakvo i ovakvo i ovaaaakvo. :mrgreen:

pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by IRalic »

Pa da :)

I osim u slucaju da je sticna bila izvucena vise nego sto je oznaceno na njoj.
Nije cak ni potrebno da im pokazes sliku na kojoj se takva sticna vidi.
Cim dodjes sa ramom u tu radnju, i ljudi vide da imas dva metra visine, a sticnu od pola metra nisi kupio, sigurno se nece sloziti sa reklamacijom ;)

Da, fixie je definitivno nesto najjednostavnije sto ce te preneti od tacke A do tacke B, a jos i nije atraktivan lopovima(obicno)
mada, bas sam juce video kurira kako je bajs okacio preko ramena, i na stanici ulazi u autobus,
jer mu je iz nekog razloga nedostajao prednji tocak :D dal mu je neko maznuo,ili sta ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by Caligvla »

IRalic wrote:
Da, fixie je definitivno nesto najjednostavnije sto ce te preneti od tacke A do tacke B, a jos i nije atraktivan lopovima(obicno)
mada, bas sam juce video kurira kako je bajs okacio preko ramena, i na stanici ulazi u autobus,
jer mu je iz nekog razloga nedostajao prednji tocak :D dal mu je neko maznuo,ili sta ..


Pozzz
Xaxaxa, mora da je zelen :) Ako imas quick-release, onda se valjda podrazumeva da imas sajlu/lanac da "opashesh" i prednji tocak i ram kad ostavljas bajk negde, ne? :)

Ne znam sta je al taj minimalizam mi se jako dopada. Svaki tip bicikla sluzi svrsi, a mislim da od fiksija nema jaceg za ulicu. Zupcanici su optimalnih velicina, ramovi su laki, tockovi jaki a gume celave. Osisano do koske :) "Pravi" fiksi i nema kocnice (znaci, nista ni od nozne) sto mi se ipak ne dopada, tako da je jednobrzinac/single-speed ipak primamljiviji (uglavnom nema prednju ali ima noznu kocnicu).

Uglavnom izgledaju bezvredno, sto je super jer vecina lopova ipak pojma nema sta valja (osim ako se specificno bave kradjom skupljih bajseva). Svidja mi se taj mat crni fazon kao npr Jamis-ov Sputnik iz linka (moj prethodni post). Prelepo! U slucaju da treba da se opremi za neki touring -- nema frke! Lako i brzo se odradi.

Nabasao sam skoro na GT-ov Gutterball. Lep je do jaja ali upada u oci (kontam da bi bio jako interesantan lupezima) iako mu je farba kao ona zastitna za radijatorske cevi :lol:

Malo su brezobrazni s cenama. Nevezano za SS/fixie, od svih zvucnijih imena, GT (na primer, GTR3 road bajs) i Jamis (npr Ventura Sport) daju ubedljivo najbolji kvalitet za kesh koji das dok ostali bar 25% cene slepaju na "brend" dok ti uvaljuju jezive komponente. :x

Pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
king
Posts: 1
Joined: 05 Jan 2010, 07:39
Location: Novi Sad

Re: Zavarivanje alu rama?

Post by king »

Caligvla wrote:Osim u slucaju da imas dozivotnu garanciju na ram -- sto svaki iole ozbiljniji proizvodjac nudi.
1) Ne daju svi ozbiljniji proizvodjaci dozivotnu garanciju (Intense, Santa Cruz daju samo 2 godine, GT daje 5 godina)
2) Svi proizvodjaci ramova zahtevaju da je sticna minimum ugurana u ram X cm (obicno 10cm za aluminijumske ramove). Ako je uzrok pucanja rama to sto sticna nije bila dovoljno ugurana, onda nista od garancije ni u garantnom roku :oops:
Post Reply