Lanac

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

mixitron wrote:Meni se onaj najjeftiniji SRAMov za 7/8faz sasvim lepo pokazao. Tad je bio -800 dindži.

Ja sam uzeo "neki dan" PC-38 (jedini od sram za 8 brz koji imaju u Capriolu :( )
za pocetak igleda ok,cak i posle pranja samponom i ostavljanja nepodmazanog dan-dva nije se pojavila rdzja (za razliku od shimano lanca)
Dolazi sa PowerLinkom (veoma zgodno narocito kada imate 2.5 lanca kao ja ;-)

Takodje sljaka na 7 brz bez problema

Shimano IG31 koji sam pre toga imao se za 2000km istegao kao da je od sira !! :evil:
Podsetimo da je to na recumbentu,gde imam 2.5 cela lanca,znaci i rok zamene je 2.5 puta duzi !
Prosot nisam mogao da verujem da vidim svetlost izmedju lancanika i lanca :evil:





`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Да видите како се лако скида сам..

Post by nameless.developer »

Морам да одговорим у вези СРАМ "PowerLink" карике. Елем, и ја сам мислио да се не скида, али сам се опасно разуверио на неких 10 километара од границе са Бугарском, у сред шуме, у сумрак... а и киша је почела управо да пада. Најгори тренутак да октаже ланац!

Наравно, битно је да кажем у којим условима се скинуо. У питању је вишеминутни спуст, без окретања педала, преко камења и осталог што се не зове асфалт: труцкање од кога опасно засврбе мишићи подлактице (ако је то могуће, али такав је осећај на том спусту).

Да сам окретао педале, не би се распертлао. Међутим, на том месту нема потребе за педалирањем, ионако је сва пажња усмерена на ручке кочница.

Ето. Све је могуће. Од сада увек један резервни чланак у торбицу, тако сигурно нема проблема. Кошта око 120 динара и Каприолу.
Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Да видите како се лако скида са

Post by IRalic »

nameless.developer wrote:
Да сам окретао педале, не би се распертлао. Међутим, на том месту нема потребе за педалирањем, ионако је сва пажња усмерена на ручке кочница.
Svakako interesantno ..

Ali ja ponekad imam teskoce da ga skinem i rucno,i prosto ne mogu da zamislim da moze da se sam otkaci,ako je ukacen kako treba in the first place ..
Prljavstina se nagura u prorez,i jednostavno nece da se skine rukama bez malo cimanja,i izbacivanja naslaga iz proreza.

Mada,ko sto kazes,sve je moguce :)



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

E pa onda se malo zafarba karika da se lakše pozna, i pri nevrćenju pedala se karika namesti na zupčanik pogona, i kraj :)
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

Serijski wrote:Vidim da svi hvalite SRAM powerlink, pa sam sad zbunjen...

Ja sam danas rekao mom majstoru da mi ga ugradi na lanac, a on se nasmejao i rekao da mi to nije potrebno, da se sa tim lakše skida lanac, ali i onda kad ne treba (valjda u vožnji :roll: )... Takođe mi je rekao da ako trebam da podmažem lanac, da dožem kod njega, on će to da mi odradi... On je serviser MB kluba, pa valjda zna o čemu govori :?
Da mozhe da se otkachi, pa napravljeno je da se lako skida. ALI JAKO RETKO, kao dobitak na loto lutriji. Ona se skida kad oba njena pina gurash >-< tako (jedan prema drugom). Znachi mozhe spasti ako ostavish lanac u nekoj tezhoj brzini (ako je menjach previshe opushten) i krenesh u dug truckav spust. Moje iskustvo sa njom je sledecje: tri lanca (sad je na trecjem) je izgurala nikad se nije otvorila, vozhene trke (MTB), vozheni teshki tereni, pucao mi je lanac ali ne na njoj.
E sad shto se tiche lanca moj predlog je KMC oznaka mu je Z (vozim verziju 9000, za devetofaz). Vozio HG shimano, pojeo se posle 2500km (meshano teren-asfalt, treninzi-lake vozhnje-trke). Sa KMC-om prelazim oko 3000km i koshta 10eura. Nemam iskustva sa SRAM-om.

Pozdrav.
Last edited by Serb on 18 Sep 2007, 23:01, edited 1 time in total.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

KMC koji je došao na mom starom Polaru je pukao kad sam zgazio pedalu jednom veselom prilikom koju sam pominjao ranije, nije izgurao ni hiljadarku. KMC koga trenutno koristim se pokazuje pristojno, ali ove godine nisam vozio ni mnogo ni (od mehanike naročito) zahtevno.

Shimano koji je posle KMCa došao na polara se istegao za neke dve hiljade. Sa SRAMom koji je došao posle njega sam se navozao nenormalno, i s njim ga i prodao.

Pošto će Polar da zimuje kod mene, proveriću na šta mu liči lanac.
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

Ја сам добитник на Лоту, хура!

Микситроново решење о зафарбавању, и позиционирању дотичне карике на ланчаник - има смисла. Само, ко ће на то да мисли поред свега осталог.
Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

Ти први, вала :P
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Post by Serb »

nameless.developer wrote:Ја сам добитник на Лоту, хура!

Микситроново решење о зафарбавању, и позиционирању дотичне карике на ланчаник - има смисла. Само, ко ће на то да мисли поред свега осталог.
Svaka chast ako mozhesh da na spustu pazish gde ti se nalazi spojnica. Shaltaj menjach tako da zategne lanac i to je to.
Image

You mess with a rest now the best will make a mess.
veb
Posts: 20
Joined: 26 Nov 2006, 11:44
Location: Boleč, Beograd

Post by veb »

Kupio sam juce PC-38, hvala na savetima, cena je nesto malo preko 600din
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Ja sam pre desetak dana skidao lanac, da operem bajk od crvene zemlje-peska-štajeveć sa Stare planine...

Pet minuta sam rasturao powerlink! Morao sam dobro da ga očistim da bi popustio 8) Prosto ne mogu da verujem da može da se otkači nekome u vožnji!

A možda je powerlink bio defektan?
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
nameless.developer
Posts: 101
Joined: 22 Aug 2005, 19:06
Location: Duketown
Contact:

Post by nameless.developer »

А можда није ни било Пауерлинка?

:P

Спојница је била исправна, лепо је била намештена - једнако као и сваког пута када сам то радио -- знам јер обавезно проверим како је "легла".

Прихватите да ништа није толико савршено, па ни Срамова спојница. Не одустајем од спојнице, само јој сада знам слабости тако да ћу наредног пута да будем опрезнији.

Ако је лепо време, за викенд идем поново истом путањом, па ћемо видети да ли гром удара два пута у исто место :)
Image
loki77
Posts: 1
Joined: 02 Jul 2007, 12:29

Post by loki77 »

Meni je danas na jednoj uzbrdici pukao lanac ja neznam dali mi je otpala jedna ili vise karika, posto nisam nista nasao u blizini, sad me zanima dali je moj lanac dovoljan za normalnu voznju. Na lancu imam СРАМ "PowerLink. Na lancu pisu sledece karakteristika, posto neznam kako se gleda koji je model ja cu napisati sve sta pise na njemu. "Shimano, Narrow, IG51, IG, 2G". Napred su zubcanici 42-32-22. Pozadi je 8 brz.Oprema je Acera.
Postavio sam sliku pa ako neko moze da mi odgovori dali je u redu ovakav polozaj zadnjeg menjaca, lanac je na najmanjem prednjem i najmanjem zadnjem pogonu.


http://us.dada.net/image/2436428/Picture(3)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

loki77 wrote:Meni je danas na jednoj uzbrdici pukao lanac ja neznam dali mi je otpala jedna ili vise karika, posto nisam nista nasao u blizini, sad me zanima dali je moj lanac dovoljan za normalnu voznju. Na lancu imam СРАМ "PowerLink. Na lancu pisu sledece karakteristika, posto neznam kako se gleda koji je model ja cu napisati sve sta pise na njemu. "Shimano, Narrow, IG51, IG, 2G". Napred su zubcanici 42-32-22. Pozadi je 8 brz.Oprema je Acera.
Postavio sam sliku pa ako neko moze da mi odgovori dali je u redu ovakav polozaj zadnjeg menjaca, lanac je na najmanjem prednjem i najmanjem zadnjem pogonu.

Pa,zavisi gde je pukao,i da li je "novonastala" duzina dovoljna.

Pogledaj ovde kako se podesava pravilna duzina lanca (srolaj dole do "chain length" poglavlja) a zatim pazljivo procitaj. http://sheldonbrown.com/derailer-adjustment.html

Ako je pukao negde na sredini,kao zakrpu mozes ubaciti jos jedan PowerLink,ako ce duzina biti odgovarajuca naravno ..

Ako je ipak par linkova izgubljeno na putu,i lanac prekratak,
moreces da pazaris nov.
Sad,ne znam da li to bas mora da bude IG lanac,ili moze i HG,zavisi od lancanika prednjeg pogona.
Ali cim vec jeste IG na njemu kao "fabircki",trebao bi ga i istim zameniti.

Navodno IG zubcanici su malo siri od HG,te moze doci do problema ako HG lanac ide naIG kasetu/lancanike.
SRAM lancu bi trebalo da je svejedno koja je kombinacija u pitanju ..

Ja imam SRAM PC-38 i radi sasvim fino na 8brz Shimano Alivio (HG) kaseti.
Kosta nekih 600-700 din u Capriolu,i dolazi sa PowerLinkom u kompletu :)



Lezeci pozdrav! ;-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
VUXI_89

Post by VUXI_89 »

Prvo vidim svi navode neke svemirske kombinacije za podmazivanje lanca i sl. mesavine.Najbolje i najjace za podmazivanje je ulje za sivece masine-masinsko ulje.Tri,cetiri kapi i gotovo.Naravno ne svaki dan.Pa ne moze lanac da se sija non stop.Neko je rekao da ima alat za skidajne lanca pa ga potapa u nesto i ls. To nikad ne bi radio jer mislim da tako razdrndavas lanac i karike.Ali evo podatka koje sve zive zacudjava.Na mom bivsem polar matrixu koji je presao 13000 km ja nisam menjao nikad ni lanac ni lancanike.Jeste preskakao poslednjih 1000km ali podnosljivo.To se sve pojelo i izdeformisalo.ALi morate da znate da ne vredi menjati posle toga samo lancanike ili samo lanac jer se sve prilagodi.I onda bi nov lanac setao po pojedenim zubcima a nov lancanik na tako rasiren lanac bi bio neefikasan.To se menja sve u kompletu.Znaci slikacu ako ne verujete,mada sa slike se nece videti nista, i postavicu taj lancanik i lanac.Nikad problem nisam imao sa njim a podmazivao sam ga uljem.A i ta sredstva nekad uticu negativno na lanac pa postane kruci i sta vec pa lakse puca.
Post Reply