Koji bajs?

Održavanje, popravke, prepravke...

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Antrax
Posts: 2
Joined: 07 Jul 2009, 13:15

Koji bajs?

Post by Antrax »

Zdravo svima, nije me bilo prilicno dugo i za to vreme mi je account ovde misteriozno nestao :mrgreen: pa sam morao da pravim novi. U svakom slucaju me interesuje kupovina bicikla Capriolo Agama x.7, on ima SRAM opremu koja se meni cini boljom od Shimana. E sad, zanima me sta drugi misle o toj prilicno skupoj investiciji i dali imaju neke savete o kupovini, ne zelim da kupujem polovni bickil, a predlozi za neku drugu marku su dobrodosli sve dok cena ne ide preko 70.000 din. Bitno mi je da bike moze da izdrzi najrazlicitije terene, i gomilu skokova i ludorija :lol:
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Capriolo? :shock: 70.000 din?! Ni u ludilu, bez obzira na opremu. Mani Capriolo.
Za 700+ evra mozes da biras vise nego odlicne entry-level Scott-ove, Specijalke, Trekove, DeVinci, Norco, Gary Fishere (ovaj i prethodna dva ako nadjes), Cannondale... Naravno i GT, Giant, KTM... ali o njima ne znam nista.

Trek 4300 ili 4500, Gary Fisher Wahoo, Cannondale F7 ili proslogodisnji F5 ako si srecan, Specialized Hardrock (Pro model), Devinci Cameleon 3...

pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Dejv »

Zasto ne Capriolo ni u ludilu - bez obzira na opremu?

Ako je oprema na njemu bolja od Gary Fishera - za manje pare - po cemu je Capriolo loshiji? Sta cini Gary-a boljim izborom?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Dejv wrote:Zasto ne Capriolo ni u ludilu - bez obzira na opremu?

Ako je oprema na njemu bolja od Gary Fishera - za manje pare - po cemu je Capriolo loshiji? Sta cini Gary-a boljim izborom?
Ram :wink:

Takodje, sto kazu, peace of mind. GF nudi dozivotnu garanciju na ram (kao i vecina "velikih" prozivodjaca), a komponente ces svakako morati da menjas pre nego sto mislis. Ja sam od onih koji veruju da je ram najbitniji deo bicikla. Na kraju, brend/ime i kvalitet koji s tim imenom dolazi. (OK, 95% "velikih" ramove naruci na Tajvanu/u Kini, od cega jedna ista fabrika radi za nekoliko americkih firmi -- ali kvalitet izrade se ne moze dovoditi u pitanje).

GF Wahoo je sasvim solidan pocetnicki MTB. Ima ODLICAN ram i solidne komponente. Trajace.

Zasto bi(h) na neki -- bilo koji -- Capriolo ram stavljao npr. Sram X9 grupu?

Poz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Dejv »

Jeste, ram je bitan.

A sad - sta mislis koja klasa se uvozi u Srbiju?

I ajmo opet - sta mislis - jel u Srbiji stvarno imas tu garanciju dozivotnu - ili do 6 meseci?
I sta pokriva ta dozivotna garancija?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Dejv wrote:
A sad - sta mislis koja klasa se uvozi u Srbiju?
Pa nista drugacije od bilo koje druge oblasti. Mi vec 10 godina uvozimo djubre. Cak i ako pise Scott, to je Scott koliko je i onaj Ariel prasak zaista Ariel.
Druga stvar, u ZR-u sam usao u bajs prodavnicu i lik je za nekog Scott-a koji u Americi kosta oko 1100 dolara (cca 75.000 din) trazio 1000+ evra (97.000 din). Da zlo bude vece, on je zaista Scott dealer -- sve legaleze.

Takodje, obzirom da si napolju, znas da se svake godine od novembra svi resavaju starih modela pa bude i do 30-40% popusta. Pogledao sam sajt Planet Bike-a. Oni neke Scottove '08 (znaci, proizvedeni 2007!) prodaju za iste pare ili u najboljem slucaju za 10% manje.

To ce se tesko promeniti. Malo nas je. Bicikl je i dalje smatran nekom nuznoscu a ne strascu i nacinom zivota. Ljudi voze sta bilo. Nema konkurencije. Drzava gusi trgovinu/uvoz/izvoz nametima (mozda onaj odozgo ni nema racun da prodaje Scott-a za manje od 1000+ e!). Itd, itd. Kod nas nemas najosnovnijih stvari za biciklizam, planinarenje, treking/hiking... A kad nadjes, uvaljuju ti skart za jako velike pare. Pa, pogledajmo samo na kom nivou je zastita potrosaca.
Dejv wrote:I ajmo opet - sta mislis - jel u Srbiji stvarno imas tu garanciju dozivotnu - ili do 6 meseci?
I sta pokriva ta dozivotna garancija?
Pojma nemam. Moj prvi bajs je bio zaista loseg kvaliteta (Vector; otisao sam na voznju gradom od 30-ak km i svaki sraf na bajsu je bio napola odsrafljen posle voznje! Ne preterujem.) ali sam dobio godinu dana garancije na ram. Ne verujem da ce iko u Srbiji, pa i ovi sto prodaju "imena" po licenci, nuditi dozivotnu garanciju. Mada, garancija ide od proizvodjaca, ne od prodavca i ne verujem da prodavca kosta vise ako ram ima tu garanciju pa da se on, matematike radi, nje odrice i nudi nesto tipa 6 meseci na Scotta od 1000e.

Ova dozivotna garancija koju imam na Specijalki pokriva svako nenamerno ostecenje rama -- krivljenje, pucanje, naprsline, fabricku deformisanost itd. Problem koji kolega s foruma ima sa njegovim ramom je definitivno nesto sto bi se okarakterisalo kao nenamerno pucanje i bilo bi pokriveno takvom garancijom kad god da se desi --- tri dana ili 30 godina posle kupovine. Znaci, ode u prodavnicu sa ramom, pokaze im i oni mu naruce novi ram. Prodavac ne gubi nista time i moze samo da dobije, tako da rado narucuje novi ram. Takvo je moje iskustvo sa drugim garancijama na Zapadu bilo. Pravi trgovac ne zeli samo da privlaci nove musterije, vec i da zadrzava stare.

Ako je bajs kupljen u stranoj drzavi, u Srbiji ne znam kako bih izboksovao zamenu rama na osnovu garancije. Sigurno da bih osedeo -- od troskova postarine barem, ako ne od cekanja.

Za ram kupljen u Srbiji -- pojma nemam. Verovatno bi bila 20x veca agonija.

Kakva su tvoja iskustva?

Pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Dejv »

O tome i ja pricam - koliko bi bilo problematicno to resiti u Srbiji.

Sto se ti ce cena - imaj u vidu da je Amerika specificno trziste i ne mozes da poredis cene njihove sa cenama u Srbiji. Ajde sto ima kursnih razlika itd, ali ima i velicina trzista, pa kolicina prodaje direktno utice na sve ostale troskove. Meni je zanimljivo da objektiv Made in Japan, u Japanu najjeftinije sto mogu da ga nadjem je oko 1500 USD, u US sam ga nasao bez problema za ~1100USD. Valjda i Britanci kazu da cene u UK su sa cifrom iste kao u US samo sto je druga valuta u pitanju.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Dejv wrote:O tome i ja pricam - koliko bi bilo problematicno to resiti u Srbiji.

Sto se ti ce cena - imaj u vidu da je Amerika specificno trziste i ne mozes da poredis cene njihove sa cenama u Srbiji. Ajde sto ima kursnih razlika itd, ali ima i velicina trzista, pa kolicina prodaje direktno utice na sve ostale troskove. Meni je zanimljivo da objektiv Made in Japan, u Japanu najjeftinije sto mogu da ga nadjem je oko 1500 USD, u US sam ga nasao bez problema za ~1100USD. Valjda i Britanci kazu da cene u UK su sa cifrom iste kao u US samo sto je druga valuta u pitanju.
Da, istina. Uglavnom se svi zale kako ih deru kod kuce i kako Ameri imaju sve jeftino i placaju manje za iste stvari (sto mozda i nije uvek tacno jer npr. Australijanci redovno dobijaju bolje komponente na "istim" modelima bajsova za istu lovu i cak imaju neke modele na ponudi koji ni ne postoje na USA trzistu).

Ali... uzeti skoro 50% na ime te razlike i USA cifru ostaviti a promeniti valutu je bezobrazluk ako mene pitas (slucaj Scott u ZR-u). Nesto mi govori da srpski Scottovi nikad nisu ni videli Ameriku (u smislu da se odande uvoze -- znamo da se prave u Kini :wink:).

Odakle nasi ovlasceni zastupnici uvoze imena tipa Scott, Spec, Cannondale, Giant...?
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Dejv »

Giant - Taiwanska (znachi Kina) firma. Proizvodnja (barem jedna od) u okolini Shangaja (prodjoh pored iste).
Scott USA - iako ime tako zvuci - nije americka firma ; )
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Dejv wrote:Giant - Taiwanska (znachi Kina) firma. Proizvodnja (barem jedna od) u okolini Shangaja (prodjoh pored iste).
Scott USA - iako ime tako zvuci - nije americka firma ; )
Cek, cek, cek... Dobro si me podsetio. Pravo ime firme je Scott. Znaci, nista Scott USA -- mada sam na nekoj slici na nekom nasem sajtu (dal je neki BK ili mozda i sajt Bic. saveza) video road bike "Scott USA" i zivo me zanimalo kakav je to Scott i sta ce mu ono USA. Znaci to je nesto kao Fiat i Zastava? :)

OK, Tajvan je bolji od Kine. 60 godina funkcionise po Zapadnom modelu tako da ja Tajvan ne bih po kvalitetu stavljao puno nize od USA. Imaju oni isto znanje i tehnologiju kao i Ameri, jer su im Ameri ta chudesa i izgradili :wink:
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Dejv »

Tajvan i Kina mogu biti isto - a ne moraju. Kina moze da bude bolja - a ne mora.
Prosetao sam malo po fabrikama - drugi proizvodi - i ima razlike. Pravilo je - koliko para - toliko muzike.
Napravice i Kinez iz mainland china-e dobar proizvod ako dovoljno platis.
A Giant se pravi tamo. Koliko je placeno - to je pitanje.

Scott USA je bilo nekadasnje ime. Sada je samo Scott. Valjda Svajcarska. Moguce je da je bio USA.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

Dejv wrote:Tajvan i Kina mogu biti isto - a ne moraju. Kina moze da bude bolja - a ne mora.
Prosetao sam malo po fabrikama - drugi proizvodi - i ima razlike. Pravilo je - koliko para - toliko muzike.
Napravice i Kinez iz mainland china-e dobar proizvod ako dovoljno platis.
A Giant se pravi tamo. Koliko je placeno - to je pitanje.

Scott USA je bilo nekadasnje ime. Sada je samo Scott. Valjda Svajcarska. Moguce je da je bio USA.
Znaci, Scott je jedan, samo su promenili ime? OK. Hvala na informaciji. Mislio sam da nastupaju sa dva imena/kvaliteta.Procitao sam upravo da im je od 1978. u Svajcarskoj evropski shtab (obzirom da su se iskljucivo bavili ski-opremom).

Jeste...Kina komotno moze da napravi kopiju da se ukakis a da ne provalis da nije original, samo ako dovoljno podmazes.
Mislim da dobro prave Giant-a. Nisam vozio nista od novijih ali cisto sumnjam da bi Giant rizikovao svoju buducnost na konto short-term ustede od nekoliko miliona. Nisam ni cuo da se iko ikada zalio na ramove -- osim na to da su iz Kine. :mrgreen:

pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by IRalic »

Samo da znate, skoro svi bajkovi se prave na istoku.
Danas su cek i veoma retke marke koji neki neke od vrh modela prave negde osim istoka.
Uglavnom je to Taiwan, ali uopste nije bitna lokacija ako se radi po odredjenom standardu.Moz da bude i na Marsu pravljen, ako valja,onda valja.
Prica je jasna - tamo se prave jer je proizvodnja jeftina, a time se proizvodjac bogati, ili nudi konkurentnije cene.

Ko hoce handmade in ojropa, neka poruci Steintrike! :D ili neke od drugih rucno radjenih eu marki, koje jos nisu proizvodnju prebacile na istok ;)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Caligvla
Posts: 35
Joined: 14 May 2009, 12:14
Location: ZRENJANIN
Contact:

Re: Koji bajs?

Post by Caligvla »

E od Zapadnih marki koje se jos uvek prave tamo, sa ovima neces omanuti. Najjaci su Rocky Mountain (MTB -- oduvek sam hteo jedan), Louis Garneau, Argon 18 (road), Norco (MTB), Devinci (MTB/road) i Cervelo (ako ikada budem kupio road bajs -- bice Cervelo). Tu su i Guru, Opus, Marinoni (road), Brodey (MTB)...

Svi su dizajnirani/sklepani u Kanadi (ramovi, jel -- komponente su sa svih strana sveta).

Pozz
When I see an adult on a bicycle, I do not despair for the future of the human race.  ~ H.G. Wells
Post Reply