Sjeverna Albanija

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by IRalic »

Gledajuci taj fajl, otvorih jednu sliku, i ucinilo mi se da nazirem bicikl prisonjen uz ogradu..
Odem na stranu tog Panoramio koorisnika, kad stvarno biciklovi u Albaniji ;)
http://www.panoramio.com/user/3181113/tags/Albania

Koliko vidim za celu tu voznju koju si oznacio je dovoljno 3 dana. Odokativnom metodom tu nema vise od 70km dnevno,
sto po takvom putu, pa dosta razumna, ali ne i nezahtevna kilometraza za dugacak dan.

Nije mi do kraja jasno gde se na kraju drugog dana nalazimo na Pesteru, ali kao sto si pominjao,
mogli bi odande do Gusinja da zapucamo glavnom dzadom, za jedan dan.
Povratak iz Skadra moze da bude razni, mozda do Bara pa onda na voz recimo.
Sta meni pada na pamet, jeste dolazak autom u Kolasin i ostavljanje istog tamo (mada je to dobra opcija za voz, ako bi vozom direkt iz Beograda zapucali)
bilo direktno bilo sa Pestera, i onda dan voznje do Gusinja, preko Andrijevice.
3 dana trasa kroz Albaniju, i onda jedan duzi dan da se vrati do auta u Kolasinu.
Znaci najmanje 5 dana.

Ako bi se tih 5 nadovezalo na Pester vikend turu, meni je prilicno tesno za stizanje u Sloveniju,mada nije nemoguce.
Jedina opcija bi bila da se iz Skadra zaputim pravo na Bar(4 dana posle Pestera), i stignem na poslednji vecernji voz za Beograd (21h)
gde stizem u bg posle 6 izjutra, i imam ceo dan da stignem do Kopra.
Vozom to nikako nije moguce, u tom danu, jer ne odgovara raspored vozova (a jos i kosta kao Sv.Petra kajgana)
te bi jedina razumna opcija bila da u Beogradu sednem u auto, i da uvece budem u Kopru.
Prilicno izvodljivo, pod uslovom da se mora stici do 21h u Bar.

Druga varijanta bi bila da na Pester krenem svojim autom, zajedno sa biciklom za brevet (koji nije za Albaniju)
i da se taj auto nekako stvori kod granice sa Albanijom 10og uvece,i da onda Jadranskom obalom stigne u Koper sledeceg dana.
Kako auto ne moze da se teleportuje, to bi zahtevalo kakvog vozaca koji ce ga prevesti dok smo mi u Albaniji - malo verovatna opcija, ali svakako atraktivna zbog prolaska cele Jadranske obale :)
Druga varijanta je gorepomenuti dolazak autom u Kolasin, 5 dana tura po CG i AL
sa vracanjem u Kolasin, i zatim preko Jadrana do Slovenije.
Malo komplikovano zbog nosenja dva bicikla,i ostavljanja auta, ali atraktivno.
Jedina mana je sto se vremenski nikako ne uklapa sa vikendom na Pesteru, ako mislim da stignem u Sloveniju.

Sad pitanje je, da li bi organizatori i ucesnici Pester ture mozda radije to vreme iskoristili za Albaniju ?
Naravno tu bi trebalo racunati na gorepomenutih 5 dana, ako nema vozaca ne-bajkera, plus vreme za putovanje bg-kolasin-bg
ili samo 3 dana u Albaniji ako je obezbedjen vozac koji ce nas ostaviti u Gusinju, i sacekati 3 dana kasnije pri granici CG kod Skadra.

Jos jedna varijanta bi bila da odem u Bugarsku na brevet, koji je 5 i 6og, i po zavrsetku se domognem istocne CG odakle bi krenuli u Albaniju i bez frke bi mogao da vozim Albaniju i smisljam povratak.
U ovom trenutku je jedino nepoznanica GDE uopste u Bugarskoj je taj brevet.
Pisao sam organizatoru na mail, ali nikakvog odgovora nema.
Takodje ne uspevam da pronadjem kakvu web stranicu sa tom informacijom, posto je verovatno na Bugarskoj cirilici sve i da postoji ;)
Ako je start/cilj blizu Sofije, onda to ima smisla, ali ako je negde u pizdincima ka Crnom Moru, onda je pitanje ..

Pa tako, samo sam razmisljao na glas, da vidite sta me muci, i kako se ja uklapam u celu tu pricu sa konkretno tim datumom.



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by shebez »

Igore, moramo se nesto dogovoriti i iskombinovati.
Ono sto ja ne bi voleo je da zurimo i da nesto knapiramo, da nam se opustena voznja ne bi pretvorila u trku.
Gledao sam ovu najavu za Brevet u Bugarskoj ali ja se sad i ne razumem previse u to. Pa ti baci pogled da li to moze da ti pomogne oko organizacije. Ovde se pominju neki raniji datumi u koje bi se ti odlicno uklopio.
http://svs-cycling.s5.com/
Napravicemo nesto sigurno - "i vuk sit i ovce na broju" :wink:
Pozdrav.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by VladaS »

Ja se nadam da ce se Igor nekako uglaviti, u najgorem slucaju do Hanu i Hotit, ima jos vremena.
Dosta zavisi i od karaktera Pester vikenda i kako bude koncipiran, ako budemo vozili sa bisagama i dokacimo visoravan drugog dana ( karajukica b. ), vise ne moramo voziti do podnozja i auta, nego odmah nastaviti na Berane, pa bismo vec tog drugog dana napredovali ka Gusinju...
...mozemo i eskivirati Pester i ta dva dana uloziti u Albansku turu...sve su samo ideje videcemo blagovremeno, samo sam nacisto da tamo idem pocetkom Juna i to je to.

Iz Skadra je moguc i brzi povratak na HiH pa na Podgoricu, te odatle busom do Kolasina (varijanta ako ti auto bude tamo).
Evo jos malo kolaza iz tih krajeva, sa posebnim osvrtom na ovu:
http://www.panoramio.com/photo/19131947
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by IRalic »

shebez wrote: Gledao sam ovu najavu za Brevet u Bugarskoj ali ja se sad i ne razumem previse u to. Pa ti baci pogled da li to moze da ti pomogne oko organizacije. Ovde se pominju neki raniji datumi u koje bi se ti odlicno uklopio.
http://svs-cycling.s5.com/
.
Slazem se da ne treba praviti trku, ali treba i gledati da se vreme maksimalno iskoristi ;)

Ziv bio! to je to! proucicu jos ceo sajt, ali ono sto sam vec zapazio jeste da od 1 do 8 maja na Crnom Moru se desava Brevet Week.
dakle celu nedelju se moze voziti, ili samo odredjeni dani u toj nedelji, i tako iskombinovati brevet od 200 do 1000km.
Ono sto je meni ove godine potrebno da izvezem, da bih usao u proces preregistracije za Paris-Brest-Paris je BRM brevet od 600km.
Ta brevet nedelja nije u zvanicnom BRM kalendaru, i moze biti da se "ne vazi" kao BRM, posto nije pod okriljem BRM-a (francuska organizacija koja sankcionise te dogadjaje)
No, da ne davim, raspitacu se, pa cu videti sta mi je ciniti.

Taj BRM600 5-5.Jun startuje u Isperih-u, sto i nije bas blizu, ima do onde citavih 700 i nesto kilometara,
sto je malo dalje nego Koper u Sloveniji, ali dobro .. videcemo ..

Ima jos dosta vremena do Juna, pa cemo se vec nekako iskombinovati ..


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by IRalic »

IRalic wrote:Gledajuci taj fajl, otvorih jednu sliku, i ucinilo mi se da nazirem bicikl prisonjen uz ogradu..
Odem na stranu tog Panoramio koorisnika, kad stvarno biciklovi u Albaniji ;)
http://www.panoramio.com/user/3181113/tags/Albania

I nadjem ti ja tog momka na face booku, i napisem mu ;)
Kaze decko da je odusevljen Albanijom, i da je to bila organizovana tura, gde im je podrsku davao neki kombi/minibus
koji je nosio stvari od kampa do kampa, a oni su za dnevne potrebe nosili ranac i sl.
Potvrdjuje stanje puteva sa slika, gde je tu i tamo prilicno kamenito, ali kaze da su dosta njih asfaltirani,
i tad kad su oni bili tamo, 2008 naisli su i na deonice u izgradnji, odnosno asfaltiranju.
Koliko sam sa slika video, i sa kratkih opisa, asfalt prestaje kada se iz Gusinja dodje na Albansku granicu,
i ponovo se pojavljuje dole kod Skadra, i vodi do sela Boge na putu ka Thethu.
Posle se ponovo pojavljuje negde pre Skadra, juznim putem od Thetha.

Kaze da je on vozio hibrid sa prednjom suspenzijom, i da se moglo proci, naravno ne trkackim tempom ;) a dnevno su pravili izmedju 35-50km, kako bi svi stigli na odrediste ;)
Poslao mi je decko i .kmz fajl koji cu s vama podeliti, pa mozete da vidite tacko kuda su isli.
Kaze da nije imao svoj GPS, ali da je prilicno uspesno rekonstruisao rutu u Google Earthu.

Albanie 2008 na kole.kmz

Krenuli su iz Gusnja, isli bas rutom koju mi planiramo, s tim sto su posle prvog dana kampovali u CG, a izjutra preskocili Koplik i prevezli se odmah na put za Theth, do Dedaje.
Zatim do Thetha i nazad u Skadar juznom rutom, a posle iz Skadra krenuli ka jezeru Komani, gde su seli na trajekt i prebacili se Drimom do Bregulume, a onda bajsevima isli na sever, do Valjbone, dokle se moze, dok se zid prokletija ne ispreci pred dolinom ;)
Zatim su se vratili na polaznu tacku (gde su susli sa trajkta ranije) pa se uputili ka Puke i Gjegjan
gde su valjda i zavrsili biciklisticki deo i odatle nastavili busem ..

Pa tako, uzivajte u jos jednom putovanju s Google Earth-om ;)



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Momir
Freebiker
Posts: 29
Joined: 02 Feb 2005, 20:09
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by Momir »

Da se i ja priključim...

Nisam pratio forum, nekako nemam tu naviku pa dosta toga i propustim. Danas sam razmenio mejlove sa Vladom, i saznao za ovu turu koja je, koliko vidim, već duže vreme u najavi. Mislio sam da idem sam negde oko 1. juna po Pešteru i da završim negde na moru ali kada sam video ove planove, severna Albanija, Skadar preko Peštera mislim da sam prilično zainteresovan da ovo prevezem u dobrom društvu.

Dakle, ako je polazak početkom juna meseca možete i mene računati u člana ekipe sa verovatnoćom od 50% sigurnosti. Moj polazak zavisi od toga koliko ću biti u kondiciji jer sam prošle godine malo vozio, i od toga koliko će biti novca mada ne očekujem da bi ova tura trebala biti skupa.

Do planiranog polaska ima neka dva meseca, dovoljno za pripreme i kondicioniranje...

Toliko za sada.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by bluealek »

Društvo,

Zaista bih voleo da učestvujem u ovoj priči, ali realističnost iste pre svega zavisi od toga kako ću uspeti tokom juna da rasporedim svoje "žongliranje" sa obavezama u PC Pressu i Auto Bildu. Razmišljam čak i o varijanti da zaista Jadovničko-Pešterski vikend preinačimo u Albansku turu, mada i taj spust sa Peštera do Gusinja svakako ima svojih čari. Imam nekoliko dilema.

Glavna je da li potegnuti auto (Jeep) kao podršku na čitav put po Albaniji? Ako bi auto pratio konvoj bili bismo brži i lakši i imali bismo načina da lakše rešimo eventualne tehničke probleme. S druge strane, ne bih da sve vreme provedem za volanom, tako da to postavlja pitanje potezanja vozača. Alternativa bi bila da svako od nas poneki dan provede za volanom, pošto svi imamo dozvolu. E sad, pored bicikala terati i kola (pa još sa BG tablama) u Albaniju je dodatni bezbednosni rizik. Drugo, da li će biti problema za prelazak auta u Albaniju kod Gusinja?

Napokon, jedan auto mogao bi da transportuje nas četvoricu sa biciklima. Ako bi ekipa bila veća od četvorice (a već sad mi se čini da imamo bar jednog ili dva čoveka "viška") to znači da bi neko uvek morao da pedalira i da za nekoga ne bismo imali rešen problem prevoza po okončanju ture.

Kao što vidite, ima tu još dosta otvorenih pitanja, ali ako bi se dotična tura isplanirala kao materijal za Auto Bild reportažu, šanse su daleko veće da se i vreme za njeno izvođenje nekako izboksuje, s obzirom da sam u tom slučaju "na službenom putu" 8)
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by shebez »

Sale to bi bila odlicna prica za autobild, niko od nasih jos nije bio u tim krajevima.
Tablice u ruralnim krajevima mozda mozemo da skinemo, a mogu i ja da ti nabavim table sa oznakama Florida, Utha, Ohio, Kalifornia :lol: samo kazi...
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by bluealek »

Ili da ponesem par onih Auto Bild nalepnica za tablice test vozila :lol: . Ako skinem SRB stiker sa stakla, to može da znači svašta, Auto Bild ima 30 izdanja širom Evrope :wink:

No svejedno, još uvek se pomalo nelagodno osećam pri pomisli na odlazak u tu Divljinu, potpuno drugačije nego da recimo planiram put kroz Rumuniju ili Bugarsku - logično je da su priče onih koji su se bezbedno vratili pozitivne, jer oni koji se nisu vratili ne mogu ni da ispričaju priče :? . Ne bih voleo da nas nekolicina postanemo mala banka organa... Dragan Pavlović je prošlog vikenda vodio treking turu kroz dolinu Valbone u Albaniji, pa ću morati njega temeljno da propitam o tamošnjoj atmosferi i susretima.

Evo link do još jedne poučne PDF knjige o Albaniji:

http://www.bigwalls.net/climb/AlbaniaRockclimbing.pdf

Mada nije baš previše ohrabrujući što se tiče bezbednosnih aspekata :(
slavisa
Posts: 5
Joined: 27 Jul 2007, 17:39
Location: VUKOVAR

Re: Sjeverna Albanija

Post by slavisa »

Zdravo ljudi!
evo Igor me uputio na ovaj post i bas mi drago da planirate ovu turu jer ja i brat imamo u planu od Vukovara do Albanije pedalirat, i zanima nas taj severni deo Albanije, vreme koje bi isli je pocetak sestog meseca, to se ispada poklapa i na vas plan, bilo bi super kad bi uspeli da vam se pridruzimo u Kolasinu pa da zajedno odvezemo taj deo Albanije, ja ima neke karte u kojima nema tog granicnog prelaza od Gusinja do Vremosija u Albaniji, al ako ljudi kazu da su tamo presli onda valjda ima
mi idemo sa bisagama i relativno smo u dobroj kondiciji, vec smo vozili duze ture
ajd ako ima kakvih novosti u vasem planu pa bacite na ovaj post
pozdrav
Slavisa iz Vukovara
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Sjeverna Albanija

Post by arxmilan »

Šebez na koga se vodi kredit za stan ? :)
Gledaj samo po Kosovu šta rade sa telefonijom...
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by IRalic »

arxmilan wrote:Šebez na koga se vodi kredit za stan ? :)
Gledaj samo po Kosovu šta rade sa telefonijom...

Que ? :D
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by VladaS »

Shebez, Marko i ja sutra krecemo u ove krajeve, rekao bih najzad, nakon nekoliko godina potajne zelje bar za mene; a startovacemo iz Sjenice, pa lagano preko Pestera, upravo delom trase koje je ostalo drustvo nameravalo ovaj vikend
( eto sad mi moramo da spasavamo cast drustva :D ); te nadalje do Berana, Plava, Gusinja, iza koga nameravamo preci granicu u zemlju orlova, a nadalje je sve misterija.
Par dana kasnije, iz Skadra povratak u C. Goru sa zasluzenim izlaskom na more kod Ulcinja...

Uglavnom ako neko zeli da se pridruzi u nekom delu ture ili s'pocetka, nije da su mesta ogranicena, stoga za bilo koji dogovor:
063/7709877.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Sjeverna Albanija

Post by Milan »

Srecno vam bilo.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Sjeverna Albanija

Post by bluealek »

Dečki, svaka čast. Pre desetak dana sam intenzivno razmatrao da vam se pridružim, ali kombinacija nestabilnih vremenskih prilika, potpune nezainteresovanosti moje redakcije za reportažu odande i činjenice da bi mi se posao zbog tako dugog odsustva opasno nagomilao i ne bih nikako stigao da ga pozavršavam kad se vratim, odvratili su me od toga. Verovatno ću se kajati kad vidim slike i čujem priče, ali šta da se radi.

Želim vam lepo vreme i bezbedan prolazak :)
Post Reply