Durmitor za početnike

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Durmitor za početnike

Post by pedja »

Moj prvi susret sa Durmitorom, pre mnogo godina ostavio je veoma jak i lep utisak. U narednim godinama, koristio sam svaku priliku da ponovo odem. Onda su se političke prilike promenile i ja tamo nisam odlazio godinama. Sve do pre par nedelja, kada su uspeli da me nagovore da odem na vikend.

Planina je i dalje ista kakvu je pamtim – velelepna, grandiozna i prijateljski raspoložena. Ipak, više nije ista. Sada se nalazi u drugoj državi koja više nije prijateljska, a i ljudi su se promenili i sada su ljubazni samo ako od vas očekuju novac. A očekuju ga, i to mnogo.

No, da ostavim ružne ljudske (nus)pojave po strani, ako nameravate da odete na Durmitor a niste vični planinar i poznavalac sigurno vam treba preporuka šta tamo da posetite i vidite. Siguran sam da vam ne trebaju neka posebna uputstva da obiđete Crno ili Zminje jezero ili Ćurevac, vidikovac nad kanjonom reke Tare. Za to je dovoljno da usput pitate bilo koga da vam pokaže put.

Pravu planinu možete da vidite i osetite samo ako joj priđete veoma blizu. Postoji jedno mesto koje vam neće tako lako preporučiti, a još teže će vam objasniti kako da tamo odete, iako je u stvari relativno lako dostupno čak i običnom šetaču, nesviklom na planinarenje....

Image

http://pedja.supurovic.net/durmitor-za-pocetnike
Post Reply