Krf - ostrvo nade Velikog rata

Gde ići, kuda ići, koja mesta treba posetiti i videti, koji putevi, staze i stazice su zanimljivi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Krf - ostrvo nade Velikog rata

Post by barda »

Možda nema veze sa biciklizmom, ali evo priče sa mog letovanja :D

Poseta ostrvu Krfu, turistima iz Srbije pomeša osećanje tuge, herojstva, ponosa i lepote Jonskog mora, bistre vode i prelepih plaža. Samo planiranje puta vas mora vratiti 100 godina unazad i naterati da prelistate istorijske čitanke. Dvadeseti vek je bio ratni vek na Balkanu - I i II balkanski ratovi, Veliki rat (I sv.rat), II sv. rat, lude devedesete i za sam kraj bombardovanje 1999.
Veliki rat je počeo napadom na Srbiju 1914. i posle početnih uspeha na Ceru i Kolubari, cela država se morala povući u zimu 1915. god preko Albanije na Krf. Vido, ostrvo smrti, je odnelo na hiljade života koji su sahranjeni u plavoj grobnici, ali ostrvo Krf je bilo ostrvo spasa za 150000 vojnika koji su se za dve godine oporavili, i junački krenuli u proboj Solunskog fronta. Na Zejtinliku u Solunu, su ostale kosti 7441 ratnika koje ponosno godinama čuva Đorđe Mihailović.
Tek posle podsećanja na tu Golgotu, možete da uživate u lepotama grada Krfa, zelenom ostrvu punom maslina, kristalnoj vodi, najlepšim vidikovcima na mediteranu, bogatoj istoriji.... i da jedva čekate da se ponovo vratite!
A kada se vraćate, obavezno posetite Meteore i bar jedan od šest aktivnih manastira

http://tripns.fotopic.net/c1742339.html

P.S. Mada sam video sedog biciklistu koji se po suncu i temperaturi od 36 stepeni u podne popeo na Pantokrator 917mnv... Svaka mu čast!

Image
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Veritas1389
Posts: 7
Joined: 17 Dec 2009, 21:14

Re: Krf - ostrvo nade Velikog rata

Post by Veritas1389 »

Meni vrlo poznato ostrvo boravio sam vise puta u mestu Sidari i Roda i necete se pokajati ako ponesete ili iznajmite bajk jer je kulisa predivna za vozikanje i za amatere i za profesinalce

PS: Jedini minus (za mene licno)je da se primetiti da ima mnogo Albanaca
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Krf - ostrvo nade Velikog rata

Post by bluealek »

Veritas1389 wrote: PS: Jedini minus (za mene licno)je da se primetiti da ima mnogo Albanaca
Prestani ljude da definišeš po nacionalnoj pripadnosti i neće više biti minus 8)
Post Reply