SRAM ili Shimano?

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Antraks
Posts: 6
Joined: 09 Mar 2009, 20:45

SRAM ili Shimano?

Post by Antraks »

Zdravo svima!! Spremam se da kupim novi bicikl. Do sada sam vozio Capriolo Silver Arrow, a sada imam u planu kupovinu novog capriola SPYDER MATRIX X-7/LX. Pitanje koje me muci je da li da uzmem SRAM ili Shimano opremu. U ceni nema razlike.
Unapred se zahvaljujem!!! :wink:
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: SRAM ili Shimano?

Post by djorzgul »

evo ovako, ja sam vozio do pre godinu dana shimano xtr, i onda sticajem okolnosti presao na sram x0.
meni najprimetnija i nekako najbolja razlika u korist sram-a je to sto koristi 1:1 odnos pri menjanju brzina za razliku od 1:2 kod shimana (mislim na zadnji menjac).

sto se tice kasete.. hmh... ne znam, neki kazu da se sram-ova brze trosi od shimanovih, meni moja radi bez greske.

edit: vidi postove ispod za objasnjenje

kocnice, za diskove ne znam, a v-brake koji vozim (avid ultimate) je, pa u odnosu na xtr, po meni superioran. deluje da je kvalitetnije/robustnije napravljen (CNC). naravno, ovo je moguce vrlo subjektivno misljenje jednog bajk fetisiste :)... isto tako, mislim da su u klasi jeftinijih kocnica avid-ove najbolje (single digit 5/7/SL)

tako da... od mene +1 za sram :wink:

p.s imaj u vidu da mozes da kombinujes delove, sve sem shifter-a i zadnjeg menjaca, oni moraju da budu il' shimano il' sram. kaseta, prednji menjac, kocnice... to mozes da biras sta ces.

eto toliko.

pozdrav

dj.
Last edited by djorzgul on 10 Jun 2009, 09:13, edited 1 time in total.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: SRAM ili Shimano?

Post by IRalic »

djorzgul wrote:. Prostim jezikom, sram vuce jednu(kracu) duzinu sajle da bi pomerio menjac, i promenio brzinu, dok shimano vuce 2 duzine za jednu brzinu.

Mislim da si malo permutovao ;) SRAM je taj koji vuce vise sajle ;)
Ako okacis sram menjac na shimano rucicu, ona nece biti u stanju da smota sajle za celih 9 brzina, nego upola manje.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: SRAM ili Shimano?

Post by Gruja »

Posto imam u planu menjanje opreme na bicikli, malo sam razgledao, citao i mislim da je ipak Sram taj koji ima 1:1 tehnologiju, a Shimano 2:1.
Razlog:

Sram - 1:1 Actuation

Sram x.0

SRAM Attack - Technology: 2:1 Shimano - Twist Shifter

SRAM Attack - Technology: 2:1 Shimano - Trigger Shifter

Ipak, moram se ograditi, jer sam jos uvek laik sto se opreme tice, ali ovo sto sam video me nagoni na gornji zakljucak.
djorzgul
Posts: 17
Joined: 09 Nov 2005, 22:49

Re: SRAM ili Shimano?

Post by djorzgul »

pa da... tako i ja mislim (sam mislio...) pa me sad zbuniste...
sa sram-ovog sajta:
For every 1 unit of cable pulled or released, the derailleur moves the same amount.

sad jedino ako shimano ne vuce jos manje, al mi nekako to ne ide u glavu kako posto je "hod" shimano shiftera osetno duzi nego kod sram-a...

ok, malo gugla i evo odgovora:
SRAM derailleurs have (1) a smaller actuation ratio, meaning the shifter pulls more cable than Shimano, so there's less tension in the cable (less friction) and it's less affected by bad housing ends and housing bends, and (2) a much more sane cable entry. :roll:

tako da... ispravljam svoje prethodno pisanije, i izvinjavam se zbog polu-tacnih informacija...

djordje
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: SRAM ili Shimano?

Post by IRalic »

Ma bitno je da radi ;)

Inace ja ipak nisam probao nista sto lakse menja brzine od Shimano XT shiftera (rapidfire) i to sa obicnim high-normal menjacem XT (rd-m750 za oba).
Nisam merio, ali je moguce da je poluga same rucice duza, te se zato lakse pritiska.
Naravno pitanje je i sta je unutra,odnosno koja je velicina samog cekrka koji mota sajlu,i naravno bitna je i jacina opruge samog menjaca.
Ko zna ..

Bilo kako bilo, sram x-9 trigger je lako radio samo sa teflon sprejom sveze podmazanim crevima a sajlu.A jos je sajla bila ona crna teflonizirana!
Vec sutradan se vracalo na staro, dok je Shimano rucicu bilo jako lako pritisnuti, a sajle malte ne nisam nikad mazao.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: SRAM ili Shimano?

Post by Gruja »

Dobro, sada je i meni malo jasnije... ali ko što reče Igor, bitno je da radi!! :wink:
winch
Posts: 2
Joined: 18 Jul 2009, 18:49

Re: SRAM ili Shimano?

Post by winch »

Definitivno SRAM !

Nakon dugogdisnje upotrebe Shimano komponenti,nedavno sam,igrom slucaja imao priliku koristiti SRAM X.7 mjenjace i rucice mjenjaca,sto je treca stepenica od vrha u tom segmentu.
1.Za upshift ili downshift se koristi samo palac sto omogucuje puni hvat i kontrolu gripova,za razliku od Shimano,gdje se koristi i kaziprst.
2.Trenutni "odgovor" mjenjaca na na pokret rucice mjenjaca (crisp shifting )
3.Tri duzine zadnjih mjenjaca u ponudi,u zavisnosti od toga da li koristis single,compact ili triple crankset na pogonu - long,medium i short cage.Shimano nudi samo long i medium.
4.SRAM lanci imaju quick link,brzo i bezbolno rastavljanje lanca bez upotrebe lanca.Renomirani vlasnik www.peterwhitecycles.com koji je strucnjak za bicycle touring daje prednost SRAM lancima i kasetama
5.Za mene kao tipicnog balkanca,u duhu idolopoklonstva kulta njemacke tehnologije,odlucujuci poen na stranu SRAM - a,cinjenica da je to bolan svabo napravio...
Post Reply