SPD Pedale, prvi put

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

SPD Pedale, prvi put

Post by kunalagon »

Zanima me da li je zaista lakse voziti sa SPD pedalama, tj. da li se energija visestruko iskoriscava za razliku od obicnih pedala.
Zanima me vase iskustvo po tom pitanju. Znaci prelazak sa obicnih na SPD pedale/patike?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Da,iskoriscenje je svakako vece,sto donosi ili vise snage na tocku,ili olaksanje za noge,odnosno onu onu polovinu koja je pre spd-a morala sve sama da radi.

Moje iskustvo je veoma pozitivno,i zalim sto mnogo ranije nisam to ucinio.
Poboljsava kako okretanje pedala i prenos snage,tako i sigurnost,
pogotovo na neravnom terenu.
Mnogo puta sam leteo u vazduhu,ja na jednu a bajs na drugu stranu,
a sa spd-om bicikl te uvke prati,gde kog da krenes ;-)

Padova nisam imao,ali da,u pocetku sam bio pomalo nesiguran,
ali vrlo brzo cela stvar prelazi u naviku,i ne mislis o tome uopste.
Samo 2-3 puta sam,na samom pocetku,imao situacije kada sam panicno pokusavao da se iskopcam,
obicno pri zaustavljanju na semaforu,kada sam iskopcao levu nogu kao i uvek,a tezinom "vagnuo" na suprotnu stranu :lol:

Sada jednostavno ne mogu da zamislim voznju bez njih.
I kad nekim slucajem krenem da okrecem bez,noge mi se jako cudno osecaju.
Nesto guram pedale ko lud,a bicikl ne ide ;)

Dakle-toplo preporucujem !



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Dakle ono sto razumem jeste taj osecaj sigurnosti, jer znam kada se spustam cak i niz asfaltni put, da mi se stopala u obicnim patikama klizaju levo desno i uvek gurnem noge jace na pedale da bi bio sigurniji, a kamoli po neravnom terenu. TI sada znaci letis sa bajsem sve zajedno i tako si sigurniji da ti bajs ne odleti negde pa posle ne mozes da ga nadjes :roll:
E, sada nije mi bas jasno kako otkopcavas patike sa pedala. Jel se otkopcavaju tako sto patike okrenes na stranu?
E, sada je samo pitanje, moze li da se hoda u tim patikama, bar kolko-tolko?
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Post by VladaS »

SPD je verovatno najrevolucionarnija promena koja se da osetiti na biciklu. Jer moze se staviti udobnije sediste, kvalitetniji menjac... ali 'ukopcanost' daje polet koji se odmah oseti i dodaje, rekao bih, 20% snage na postojecu.
Spontanost iskopcavanja, kao sto je Igor napomenuo, dolazi sama po sebi, i nije nuzno imati bilo kakav pad na racun toga, pa ni u onom prvobitnom periodu.
Zavisi od namene, ali mogao bi potraziti patike za 'all terrain', kako bi bio u mogucnosti i hodati po potrebi, znaci ne sprinterice.
Slicno vazi i za pedale, gde je zgodno da budu kombinovane, da ne bi bio ogranicen na jedan par obuce.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Sve se otkopcavaju u stranu.

Zavisi od modela patika.

Inace ova tema je bila zilion puta.

A ja cu po zilioniti put ponoviti ; ) Prepesacio sam fruskogorski maraton u SPD patikama.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Treba mi dobar razlog da uzmem te patike, da ih platim dovoljno da bi mi koristile, zato sada skupljam razloge :roll: . I naravno da uzmem pedale kompatibilne, tj. pre bi uzeo one sto mogu i obicne lepo da nalegnu, a treba dati pare i za to.
Lako ti je sto si prepesacio Fruskogorski, ali da li bi prepesacio Beogradski maraton po asfaltu i betonu, a da posle i dalje mozes da ih nosis?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Pesacio sam u njima i po betonu - i to cesto.
Zbog toga sam doduse brze trosio plocice pa morao povremeno da ih menjam - na 2 godine ja mislim 1 par...
Al da sam pesacio po betonu - pesacio sam. Ne bih jedino trcao u njima.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

VladaS , gledao sam neke te ALL TERAIN od ovoga NORTHWAVE-a ali te su sve neki debeli modeli, za hladnije vreme i slicno. Ne znam de bi jos moglo to da se nabavi?
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Post by jagger »

Pre par godina sam presao sa klipsera na spd iako je mozda logicnije za mog basj da imam sprinterice. A bas zbog mogucnosti hodanja sam se odlucio za spd.

Imam svega desetak km hodanja u njima ali i to malo su se pokazale odlicno.

Ziveo spd!
User avatar
VladaS
Freebiker
Posts: 117
Joined: 26 Sep 2008, 21:32
Location: Beograd
Contact:

Post by VladaS »

@kunalagon
gledao sam neke te ALL TERAIN od ovoga NORTHWAVE-a ali te su sve neki debeli modeli
Pa dobro, one poluduboke mu vise dodju kao gojzerice, ali ovi plici modeli izgledaju kulturno.
One jesu malo pojacane, neke imaju vibram djon i kao namenjene su setnji van asfalta posto sidjes sa bicikla; ali mislim da su dovoljno mekane da se mogu koristiti i po betonu i to ne mora biti u hladnije vreme. Nista tu nije predebelo, a jaci djon ti je samo garancija trajnosti.
Nesto slicno sam obilato nosio 4 godine bez posebnog utiska da dole imam plocicu, a i drugari su prosle godine uzeli bas NW iz ove klase. Uostalom ako negde naletis, mozes probati; tu su negde oko 50e.
Ne znam de bi jos moglo to da se nabavi?
Nazalost ponuda kod nas je prilicno ogranicena, a ja nisam u skorije vreme obilazio radnje, pa ti ne mogu precizno odgovoriti.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

jagger , sta su ti KLIPSERI ?
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

To ti je ono plastično (jeftinije) ili kožno/metalno (starije) što se montira na pedalu - drži nogu da ne ispadne sa nje. Ima sličnu funkciju kao spd :)

Pogledaj slike:
http://www.bikeisland.com/images/652%20004.JPG
http://movingrightalong.typepad.com/pho ... ulling.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... L_road.jpg
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Prethodnica današnjeg standardnog ukopčavanja koje je mnogo napredniji korak u vožnji bicikla ( spd u MTB-u i slična stvar kod drumaša )


Image
Image

MTB-VRH brate!!!
jagger
Posts: 39
Joined: 10 Apr 2006, 20:01
Location: Kikinda

Post by jagger »

Bas takve imam i ja, kao sto je alazovic postavio, treca slika. Christophe special model koliko vidim, srednje dubine. Isti fazon su radile kao sad spd, s tim sto klipseri mogu i u "papucama" iako valja imati pravu (pravilnu) obucu.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Post by shebez »

Gde bi trebalo traziti u bg da se kupe patike i pedale, da li da trazim odredjenu marku i da li su kompaktibilne sve patike sa svim pedalama? I kako stoje oni sa vecim nogama imali brojeva 45-46? Naravno koja je cena? Iskreno nikad nisam imao kontakt sa takvim pedalama ali koliko ih hvali te vrlo rado bi ih kupiuo.
Post Reply