Koje sediste?

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Koje sediste?

Post by kunalagon »

Vec je poznata ona prica o sterilitetu biciklista i slicnim stvarima. Klasicno sediste sa nosem koje pritiska odozdole je pomalo ozloglaseno. Pa cak i sa ovakvim procepom...

Image


Ili na primer ovakvo za ventilacijom koja bog zna sta i ne pomaze, ali je ipak(meni nesto udobnije)

Image

E, sad...pre par meseci sam video starijeg coveka koji je vozio bicikl pokraj Save a tada se bas odmarao(seo pored bicikla) i pricao sa kolegom, imao je ovakvo sediste:

Image

to sam tada prvi put video i mislio se kako je sedeti na tako necemu koje prakticno i nema sredinu. Citao sam neke clanke da je nezgodno dok se ne naviknes a posle se osecas kao u fotelji, mada bez naslona, al ipak...

Ne znam dal ovde ima neko ko je probao ovakvo sediste, pa da moze da mi kaze utiske.
milanvuk
Posts: 5
Joined: 14 Mar 2008, 00:43

Post by milanvuk »

sve zavisi koji bajk vozis postavio si slike za tri razlicita tipa bicikla
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Nisam probao tako nesto,ali mogu sa sigurnoscu da ti kazem da od osecaja fotelje nema nista na tako maloj povrsini ;)
No,sigurno je udobniije nego ta mala.
Ali problem je u tome,sto je takvo sedalo predvidjeno,odnosno moze da funkcionise samo sa prilicno uspravnom pozicijom,sto onda znaci da od efikasne produkcije snage i dobre aerodinamike nema nista ..
Takodje se tada oslanjas na misice zadnjice,i misice gornjeg dela butine,
a oni ne mogu da rade "pod pritiskom" dugo,te se sigurno ispoljava efekat poznat kao "recumbent butt",odnosno bol u tim misicima koji su pritisnuti dok rade pod tezinom tela.

Necu da zvucim stalno kao neki 'bent evandjelista,ali realno,'bent resava toliko problema odjednom,da je jednostavno logican izbor.
Dobijes udobnost koje nijedno sedalo ne moze da ti pruzi,dobijas bolju aerodinamiku,
bolju ergonomiju,bolju poziciju i podporu za proizvodnju vece snage.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Dobro, rekumbent ne moze da se poredi ni sa foteljom, vec sa nekim sasvim solidnim kaucom.
Video sam da ovo sediste koriste u za vecinu uglova, jedino mozda ne na trkama, na onim Tour de NESTO. Inace covek ne bi mogo da poveruje kolika je samo razlika izmedju ovog prvog i drugog na slici. Kod prvog se umaraju neki dal misici prepona(oni sto si ih te pomenuo, gornji misici butina) posle nekog vremena sve utrne. Kod drugog se nista ne oseca i posle duplo duze voznje.
Kod benta mi nije jasno kako proizvodi mnogo vecu snagu kada nogama guras napred a ne na dole, a zna se da je na dole nekako lakse da se gura jer vec te zemlja vuce na dole, a mozes i da ustanes ako oces da ides brze ili preko rupa i jaruga srpskih drumova i sl(jasno mi je da je bolja aerodinamika). Ne zna kako mozes da se penjes uz ivicnjake trotoara. Ne znam kako mozes da prolazis izmedju parkiranih vozila po ulicama i tako dalje...Verovatno da to sve moze, samo kada se covek malo navikne. Ali da se navikne da lezi, to verujem ide vrlo lako. Ne znam kako je u krivinama, kada se na MTB-u naslanjas i ceo bicikl se nagne. Verovatno je bent bolji u krivinama. Ali dobro. Ovde je u pitanju sediste za bicikl a ne za rekumbent.
Npr. meni je kod sedista ostao problem znojanja i grejanja sedalnih povrsina, sto i nema neke veze sa time na cemu sedim, osim naravno na betonu i to zimi. Kada sedim na stolici na poslu, posle sat vremena moram da ustanem i da prosetam inace izgorim.
markoB
Posts: 43
Joined: 21 Jul 2008, 23:54

Post by markoB »

Na klasicnom biciklu imas pomoc gravitacije kada guras nogu na dole, ali tu istu gravitaciju treba savladati
prilikom podizanja noge. Kod benta, nema pomoci ali nema ni "odmoci" gravitacije.
Druga bitna stvar je to sto su ti na bentu noge u visini srca, pa srce lakse vuce krv iz nogu, tj. radi pod manjim opterecenjem.
I treca prednost je sto mozes da se ledjima podupres o sediste i guras pedale. To mi se posebno svidja na uzbrdici.
Probaj da gurnes krevet ili neki predmet sedeci a da su ti pri tome ledja u vazduhu, a posle probaj da taj isti predmet odgurnes
nogama s' tim da ti ledja budu naslonjena o zid ili neki nepokretan predmet.

To sto ne mozes da ustanes je jedna od mana rekumbenta, ali nista nije savrseno.
Uporedi sve prednosti i mane rekumbenta pa vidi dal bi mogao da ga vozis.

Meni smeta to sto ne mogu da se okrenem da pogledam sta se desava iza mene.
Probao sam da montiram retrovizor, ali nije isto kao kada se ti okrenes i pogledas.
Ja to cenim kao veliku manu rekumbenta i to je najveci razlog sto ga retko vozim.

Za ivicnjake, automobile i ostale stvari si sam odgovorio.

I da ne odem bas skroz u off
Koliko km presedite pre nego sto osetite prve neprijatnosti?
Ako nisam bio jasan, posle koliko km prvi put ustanete sa sica da "proteglite noge"
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Hm, znaci NEMA POMOCI a NI ODMOCI gravitacie, a noge i ako stoje horizontalno i dalje ih gravitacija vuce na dole iako ih ti guras napred...


Meni se jos nije desilo da sam ustao zato sto me je sediste nazuljalo ili zato sto me je nesto nazuljalo. Ne vozim ture po Srbiji, a NEKADA se desi da ustanem kada idem po uzbrdici pod uglom od 45 stepeni, recimo na Kosutnjaku, ali posle duzeg vremena. Ili kada moram da predjem preko nekog puta, onda ustanem. Ali da ustanem cisto da protegnem noge, to nisam nikad. Verovatno ja i nisam neki dobar primer, jer ne vozim po 200km neprestano po ravnici.
markoB
Posts: 43
Joined: 21 Jul 2008, 23:54

Post by markoB »

kunalagon wrote:Hm, znaci NEMA POMOCI a NI ODMOCI gravitacie, a noge i ako stoje horizontalno i dalje ih gravitacija vuce na dole iako ih ti guras napred...
Hteo sam da kazem da to sto ti gravitacija pomaze da pedale guras dole, na obicnom biciklu, i nije neka prednost u odnosu na
one druge dve koje sam naveo, a koje su na strani rekumbenta.
Rekumbent moras da probas da bi znao kakav je osecaj voziti ga.
Ovako preko foruma je tesko da ti docaramo.

Pozdrav
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Verujem ja tebi sve, samo ne zelim da budem siguran u to :) U neke stvari sumnjam, pomalo. Ovde u Srbiji je i sve po onom principu: AKO SE POJAVI NESTO NOVO, BEZI OD TOGA !
Rado bi probao rekumbent, ali ne znam gde. Da ne idem u holandiju ili negde...
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

Nek nam organizuje Iralic demo drndanje recumbenta, svim zainteresovanim po krug :p
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

markoB wrote: Meni smeta to sto ne mogu da se okrenem da pogledam sta se desava iza mene.
Probao sam da montiram retrovizor, ali nije isto kao kada se ti okrenes i pogledas.
Ja to cenim kao veliku manu rekumbenta i to je najveci razlog sto ga retko vozim.

Hmm ..

Mislim da je to vise stvar navike.Meni je takodje u pocetku bilo cudno,
mada jesam u par navrata (samo na dugim drumskim turama) koristio retorvizor.
Posle sam se navikao,i sad mi je bez retorvizora cudno ;)
U lezecem polozaju da,nije bas zgodno da se okrenes,ali sto je naslon uspraviji,to je lakse.
Dovoljno je da se malo uspravis,i onda mozes da se okrenes
Ja se tako okrenem ponekad,recimo kada se ukljucujem na glavni put sa bankine,
a pod takvim uglom sam da retorvizorom ne vidim unazad,
ili ne toliko daleko (jer je saobracaj brz)

Stoga ja ne bih ocenio to kao neki veci nedostatak benta :)
Za ivicnjake, automobile i ostale stvari si sam odgovorio.
Ja bih rekao da je glavna mana to sto ne mozes da podizes tokove,tj naskaces na ivicnjake i sl.
sto ne znaci da ne mozes da se popens na ivicnjak bez silazenja z bajka/trajka
Na higraceru sa sasvim opusteno mogao da se popnem na prosecan ivicnjak ako ga "napadnem" iz pravog ugla.
Sa trajkom se takodje moze popeti,sve dok visina ivicnjaka ne predstavlja izazov za njegov klirens.

Sto se "probijanja" izmedju redova tice,na dva tocka to ide bez problema,
cak sta vise,moj highracer je bio najuzi bicikl koji sam ikada imao.
Jedino treba paziti na pedale,jer su moje bile tacno na nivou etorvizora prosecnog automobila,i ako se ne pazi,za cas nekom mozed da odvalis isti :D
sad slucajno ii namerno .. :twisted:
Trajk je malo nezgodniji u takvim situacijama,ali recimo sa desne strane ako se obilazi,bez problema se jedan tocak moze popeti na ivicnjak ako nema mesta za ceo trajk da prodje ..

Huh,ali smo otisli u offside ;) izvinjavam se,ja sam kriv,jer samo poceo prvi 8)


Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Jeste, malo smo promasili teme SEDISTA,
Dakle ljudi, koje sediste vama odgovara, koje vozite i da li vas boli straznjica dok vozite, da li imate rupu na zadnjici, tj. na sedistu, pod kojim vam uglom stoji?

(a za rekumbent, ima onaj odeljak ili tema(npr. REKUMBENT -> PREKO BRDA I DOLINA, pa da predjemo tamo)
markoB
Posts: 43
Joined: 21 Jul 2008, 23:54

Post by markoB »

kunalagon wrote:Verujem ja tebi sve....
Ne trazim ja da mi verujes, niti mozes slepo da mi verujes.Treba proveriti na vise mesta
Mozda te nisam slagao nego ja tako dozivljavam stvari.
Gore spomenuti retrovizor ti je cist dokaz za to.
Meni smeta i za mene je to mana.
Igoru ne smeta i za njega nije mana.
Kome verovati? Obojca govorimo istinu.
Jednostavno moras sam da probas i da procenis.

Sto se sedista tice:
Sedim na selle italia trans am. Ima rupu, stoji normalno, tj. paralelno sa putem.
Boli me zadnjica. Zato sam i pitao posle koliko km ustajete sa sica.
Mene posle 40km pocinje toliko da boli da moram da ustanem ili da stanem.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Pa ja verujem, jer ste vi probali.
Valjda je retrovizor koristan.A ako mozes da vidis i bez njega, onda je i to korisno.

Ja sam imao ranije neko tako slicno sediste, tj. Selle Italia Eletto:

Image

I covece, posle 10km je bas uticalo na povecanje raznih bolova u predelima gornjih delova nogu i zadnjice
User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

Da i ja malo spomenem retrovizor.
Kod mene je fabricki montiran, pa mislim da je neko dobro mucnuo glavom, gde i kako da ga postavi. Nalazi mi se u visini ociju, pa hteo ili ne, svakog trenutka imam pregled iza sebe. Pomeranjem glave ili volana, menjam ugao preglednosti, sto mi je bitno prilikom ukljucenja na put, i u raskrsnicama.
Toliko sam navikao na retrovizor, da kada sam pre desetak dana spartao Del. pescarom na naguznjaku, osim bolnog protesta donjeg dela ledja zbog povratka na doticni, najvise mi je neostajao pogled iza.
Sto se tice sedista, pravilo je, duza voznja=tvrdje sediste. Makhana su samo za voznju po lokalu. Nedajte se zahebati sa nekim mekhim.
Da li je sa rupom, ili bez, bitno je samo ako prelazite preko 30hiljada ili 28 tisuca km godisnje :D
Poslednje, a ne i manje vazno, ustajanje u toku voznje. Kada imate "normalan" volan na bentu, a ne onaj pod dupetom, nije problem penjanje na ivicnjak, a ni komotno pomeranje na sedistu (ne ustajanje)
[/img]http://www.challenge-ligfietsen.nl/html ... esport[img]
Image
Image
Ja nisam na slici
:D da vam nesto ne padne na pamet :lol:
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Koje sediste?

Post by barda »

Da malo podignem i osvežim temu, a ujedno i dobijem savet.

I ja se dvoumim između tvrđeg sedišta koje sada vozim, ali je neko noname, već malo i pokidano, i mekanog kao što je kunalagon pokazao (i valjda kupio i bio zadovoljan).

Evo i posta sa komšijskog foruma - gde je čovek nahvalio ovo Fizik sedište, ali on ga koristi na drumskom biciklu, a ja bih na MTB:

Vozim već dugo neko fabričko sedište na Polaru (prilično tvrdo, mada ima neku mekoću)

Planiram da se ponovim pa sam video ovo u Planetbiku - Fizik PAVE CP (3100din)

http://www.bikeradar.com/gear/category/ ... ddle-10207

ili ovo SELLE ROYAL Respiro (2500din) sa cool varijantom koje je došta mekše na dodir, ali koliko sam čitao, nekome to i smeta ako se navikao na tvrđe (pa ga prodaje posle par vožnji)

http://www.amazon.de/Sattel-SELLE-ROYAL ... B0013P8BVQ

Možda bih više želeo mekše... ali možda je bolje i malo tvrđe
Da li vi imate neki savet?

Nezgodno je to što ne može da se proba :(

Da ne prođem, posle par dana, kao ovaj sa brojem oglasa 501
http://www.ciklonaut.com/Oglasi/TrangeFrange.htm
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply