Retrovizori

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
PSG_bg

Retrovizori

Post by PSG_bg »

Da li je ovo dobro staviti,koji su najbolji i jel postoje neki koji mogu da se 'saviju' na volan da kad mi ne trebaju ne smetaju.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

Ja sam na prethodnoj bicikli imao neki cateye sto stoji po strani, i prakticno je nema sta, ne izgleda bas sportski :p al sad kad ga nemam vidim da mi nedostaje kad vozim po gradu u nekoj guzvi gde sam prinudjen da idem relativno sporo a imam kola na metar iza sebe pa da ne bi morao da se okrecem bas svaki cas (recimo kad se prebacujem iz trake u traku). Inace u nekim otvorenijim situacijama mi je lakse da se okrenem i vidim sta ima

Ja sam video na netu neki maali mali mali retrovizor koji se stavlja na unutrasnji deo stakla od naocara pa dole u cosak. Deluje neprakticno ovako kad opisem, al bile su slike na tom sajtu i izgleda zgodno, a ne deluje mi kao nesto skupo, jel ima toga kod nas? (ne mogu opet da nadjem taj satj pokusavao sam).

Ima i onih sto se montiraju na kacigu i u sustini prakticniji su i pregledniji od onih sto su na rucki samo ako ti ne smeta da izgledas kao marsovac ili cvrcak sa jednom amputiranom antenicom (jel cvrcci uopste imaju antenice?)
PSG_bg

Post by PSG_bg »

Ne znam za te mimo volana,ali ja bi gotivio neke smekerske,male da mogu da se sklope i da budu funkcionalni.Meni bi mnogo koristili ,to sto kazes,po gradu pogotovu kad se oni debili ubulevaru i v. stepe parkiraju pa moras da na svakih 15 m prelazis iz trake u traku.I jeste da sad ulazim u off topic ali jer postoji varijanta da se ugradi merac kadence,ne zavisno od brzinomera.Znaci da to bude odvojeno
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Imas retrovizore koji su na savitljivim nogicama, pa mogu, uslovno, da se "sklope". Neki se kace na volan standardno - kao brzinomjer i sl., a postoje i varijante koje se umecu na krajeve - umjesto čepa volana.
Sto se tice mjeraca kadence, to nije komplikovano: http://www.63xc.com/martink/cadence.htm.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

ja sam imao to na chep volana da, a ima na tu foru, pa se prelomi na pola i ugura se u cev volana kad ti ne treba, to sam isto gledao na netu
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

PSG_bg wrote:jer postoji varijanta da se ugradi merac kadence,ne zavisno od brzinomera.Znaci da to bude odvojeno
Postoji.Nadjes obican brzinomer,koji mora da brzinu pokazuje u 0.1 znaci pokazuje deseti deo kilometra.
Takodje mora i da ima opciju da se velicina tocka(obim) onusi rucno,i da unos ima 4 cifre(moze i sa tri,ali nije bas precizno pokazivanje)

Magnet okacis na kurble,senzor na ram.Zatim za obim tocka uneses 1667 (kao da je obim tocka 1667mm)
i eto meraca kadence :)

Kada isti bude pokazivao npr. 9,7km/h to znaci da je kadenca 97 obrtaja u minuti.
Na uspravnom biciklu ce ti verovatno postojeca zica koja ide od centralne jedinice do senzora biti prekratka,
ako jedinicu nameravas da drzis na upravljacu,
te ces je morati produziti (odseces i ubacis novo parce,i to je to)


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Sto se retrovizora tice, verovatno bi ti savrseno leglo nesto ovako http://www.topeak.com/products/Xtras/Bar_n_Mirror
Ako si spreman da platis 30-40 evra za tu igrackicu ;)

Image


Inace ja dok sam koristio uspravni bicikl, imao sam jedno vreme retrovizor (CatEye racing) sto ide u volan,
i nisam nesto provalio da je to korisna stvar.
Zasto ? zato sto je retrovizor veoma daleko od linije pogleda,
te pogled skrecem daleko tamo dole na kraj volana kada hocu da vidim unazad,
a dok gledam unazad,neki ispred mene zakoci naglo i ja se spucam u njega ;)
Okretanje mi se cinilo daleko efikasnije.

Sto naravno ne znaci kako je retrovizor bezvezna stvar.
Meni nije bio zgodan,to je sve.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
PSG_bg

Post by PSG_bg »

Uzeo bi za 600 kinti onaj velo 5.Kod njega se unosi samo obim tocka ono 24,25,26...Ali sorry nije mi jasno kazes senzor na kurble.Jer mi trebaju dva senzora ili kako? Produziti zicu je najmanji problem.Lemilica i gotovo.I sto bas 1667? Jbg kad ne znam.ALi ako bude komplikovano lakse mi da dam 2000 za merac sa kadencom.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

PSG_bg wrote:Uzeo bi za 600 kinti onaj velo 5.Kod njega se unosi samo obim tocka ono 24,25,26...Ali sorry nije mi jasno kazes senzor na kurble.Jer mi trebaju dva senzora ili kako? Produziti zicu je najmanji problem.Lemilica i gotovo.I sto bas 1667? Jbg kad ne znam.ALi ako bude komplikovano lakse mi da dam 2000 za merac sa kadencom.

Na kurble ide Magnet, a senzor na Ram.Dakle jedan magnet,jedan senzor,Sve to dolazi u pakovanju.

Ako nema manualni unos,onda ne vredi da kupujes.
Ja imam Velo 8,i on ima samo 3 cifre,te nije bas precizan.
Sigma ima 4 cifre,ali ne pokazuje desete,nego samo 0.5 ili 1 ceo

Evo gledam na CatEye sajtu,kaze da i velo5 ima unos u cm,kao i velo 8

A sto bas 1667,to ne znam,izracuno neki lik sa matematickog univerziteta u americi :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
PSG_bg

Post by PSG_bg »

Hvala,aj nesto valjda skrpim.Mislim voleo bi da imam i kadencu,ali nije neophodno.
User avatar
Easst
Posts: 104
Joined: 04 Jun 2008, 21:13

Post by Easst »

Image
Image
Image
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

A zašto niko ne drži retrovizor uz ram, iznad i malo iza prednjeg točka?
Onda ne treba stalno okretati glavu, dovoljno je samo malo spustiti pogled i eto retrovizora.
Pravac gledanja je između noge i šticne.
Retrovizor na kraju volana je užasna gnjavaža, naročito kada treba prisloniti bicikl.

IRalic wrote: A sto bas 1667,to ne znam,izracuno neki lik sa matematickog univerziteta u americi :)
Nemoj tako, pa i mi imamo stručnjake koji su u stanju to da izračunaju...
:idea:
Igor je, pretpostavljam, hteo da kaže da je 1667 zaokruženo 1666,66...
Eto, sada je sve mnogo jasnije, a kome nije uvek postoji ono: ne znam zašto je to tako, ali tako se oduvek radilo! :?
.
Makarenko
Posts: 100
Joined: 27 Jan 2006, 09:34
Location: Sombor

Post by Makarenko »

Nemoj tako, pa i mi imamo stručnjake koji su u stanju to da izračunaju...
Imamo strucnjake!!!! Ja sam izracunao prije par godina 8) , ali mi se nije dalo gnjaviti dalje sa samom montazom i prakticnim isprobavanjem racuna,
Eto, sada je sve mnogo jasnije, a kome nije uvek postoji ono: ne znam zašto je to tako, ali tako se oduvek radilo!
a ako nekog bas interesuje mogu ja ponoviti racun i sve okaciti ovdje, iako je kompletan postupak dat na sajtu koji sam preporucio. :)
Post Reply