pak treger (bisage) za ram sa diskovima

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Rule
Posts: 2
Joined: 25 May 2008, 01:03

pak treger (bisage) za ram sa diskovima

Post by Rule »

Sve je receno u naslovu teme. Dakle, da li postoji i gde naći pak treger koji bi se mogao montirati na ram koji pozadi ima disk kocnicu? Pritom, ram nema ni rupu iznad zadnjeg tocka za montiranje pak tregera?
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Ja sam kupio pak treger za ram sa disk kocnicama, pre nekoliko meseci. Tacnije u aprilu 2008. godine. Svuda sam trazio. Naravno u Srbiji nisam uspeo da nadjem nista tako slicno. Uglavnom ima neki sto zovu UNIVERZALNI PAK TREGER, koji na malo koji bicikl moze da se montira bez dodatne obrade. Onda sam pogledao na internetu, jer mi je to ostala jedina nada. Nasao sam takav pak treger dva porizvodjaca: TOPEAK i AXIOM.
Topeak je http://www.topeak.com/products/Racks/Su ... rRack_disc , a Axiom: http://www.axiomgear.com/product/racks/ ... php?id=139 .
Onda sam poceo da trazim sajtove koji salju robu u Srbiju. Neki kazu da ne mogu neki da im je komplikovano, a Amerikancima je bitan samo biznis. I tako sam nasao sajt: http://www.airbomb.com. Na njemu sam se registrovao, i platio karticom. Oni su mi skinuli neki kaparu. I onda su mi trazili razna dokumenta da im skeniram radi provere kreditne kartice, i tako posle jedno 5-6 mail-ova, oni meni poveruju i kazu da su poslali paket i da ce da stigne npr. 21 aprila. I ja naravno ocekujem da ili ne stigne ili ko zna kada ce da stigne. Medjutim 21. aprila postar na vrata sa kutijom. I krenem ja da namestan pak treger kad ono sve pasuje savrseno, sve u milimetar.
Treger je kostao oko 30 dolara, a postarina oko 40. Ali sta ces, ne verujem da bi ga negde nasao da kupim...

Ako adminu smetaju linkvi i smatrah ih za reklame, neka obrise linkove.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Jos sam hteo da napomenem da imam ram Merida MATTS TFS 100, znaci: http://lh4.ggpht.com/_OeVjD19YkUw/R_nKV ... TFS100.JPG . Pretpostavljam da na vecinu ramova sa TVRDIM REPOM moze da se montira.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

A jednostavno mozes da radis sa www.rose.de - nema onoga prvo ti skinu malo, pa skeniraj dokumenta pa ovo pa ono.... ne tretiraju te kao kriminalca nego sve odmah radi.
I cak sta vise - to su nemci... postuje se musterija. Pa kada sam im se zalio da su me carinici pokrali (ukrali carinici 40nipli) - naravno nisam rekao da su to carinici uradili - nego da fali... oni mi poslali o svom trosku bez ikakve naplate jos 40.
Obzirom da postarina nije iz Amerike - nego iz Nemachke - mnogo je i jeftinije.
I racunaj da ce od onih cena sa njihovim VAT-om pri naplati da ti smanje taj VAT - tj nece naplatiti ali su ga uvek prikazivali na sajtu...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

I ja se slazem sa tim. Ja sam prvo i pogledao na http://www.roseversand.de , medjutim, oni NEMAJU NISTA, u poredjenju sa amerikancima, oni su kao dragstor, ko trafika. Zato sam i nasao i narucio preko amerikanaca. Takodje postoji i onaj britanski, naravno skuplji je ali je postarina solidna. Takodje imaju mnogo, mnogo veci izbor od rose.de ,http://www.chainreactioncycles.com/. Vecina potrosnih delova i moze da se nadje kod nas, ali neke tako specificne stvari...
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Sve sto si rekao stoji - i istina je da je ponuda malo slabija kod rose-a al sam skoro uvek uspeo naci alternativu.
Kad bolje razmislim - alternative nisam ni trazio - jedini put kad mi je trebalo nesto sto nemaju - ne moze alternativa nego mora bas to ;)

Taj put sam poslovao sa chainreactioncycles.... odrashe mi kozu s ledja koliko su skupi (rezervni zupcanik za deore lx od 44 zuba - nije ga bilo u srbiji) Uglavnom - dok je stigao - pojavio se i u planetu... s tim sto sam za pare sto sam platio chain-u i carini i posti mogao dva da kupim u planetu... ali stvar je bila urgentna - nije moglo da se ceka jer sam isao na put... nisam mogao da gledam u pasulj dal ce planet dobiti deo.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Post by kunalagon »

Da, imam tako specificnih delova, nekih sitnica, koje prosto ne mogu da se nadju kod nekih radnji. Npr. takodje sam trazio crevo za Avid hidraulicne kocnice. Nisam ga nasao na rose.de , i hteo sam da porucim takodje sa jednog americkog sajta, ali medjutim neki covek je nasao u Sloveniji i poslao. Ali pak treger...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

Drugari, sve što vam je potrebno za montažu STANDARDNIH nosača na bajk sa diskovima jeste metalni distancer na strani gde je kočnica dužine 3-4 cm koji mogu da vam naprave za 5 minuta u bilo kojoj radionici za mašinsku obradu metala. Jednostavno uzmu metalni cilindar koji na jednom kraju oglođu da naprave navoj koji bi išao u ležište za šrafljenje nosača na ramu, a na drugom kraju naprave rupu istog profila u koju bi išao šraf kojim se pričvršćuje sam nosač. Izmerite dužinu koja vam je tačno potrebna i nemojte da napravite distancer ni milimetar duži, jer svako nepotrebno povećanje dužine povećava sile koje na njega deluju pri truckanju (od tereta na bisagama), povećavajući time rizik od pucanja. Meni je svojevremeno naš drugar, fribajker i alpinista Rade Obradović napravio takav distancer i već godinama funkcioniše perfektno (ako nađem vremena ovih dana fotografisaću da ilustrujem).
Last edited by bluealek on 13 Sep 2008, 16:52, edited 1 time in total.
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Post by Nikola »

Eto ja sam baš nedavno uzeo ram koji nema rupe za bisage... gore sam rešio problem ali dole bi mi izgleda isto trebao takav metalni distancer.... sa jedne strane bi pročvrstio za rupe za disk kočnice a sa druge za taj distancer ?
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Post by bluealek »

To sa ramovima koji nemaju rupe za nosače je izgleda neki noviji trend, ranije se prilično podrazumevalo da te rupe postoje. Ne znam zaista kako bi se izvelo to pričvršćivanje u rupe za disk kočnice, jer ti one trebaju za same kočnice.

U principu o takvim stvarima treba misliti unapred, kada nabavljaš ram, odnosno bicikl (valjda imaš neku predstavu da li ćeš kačiti bisage na njega ili ne).
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Post by Nikola »

Da tu si Sale u pravu u potpunosti... ma nešto ću nabudžiti.. a ako ništa uzeću one što idu na prednje točkove. Ram sam morao da menjam a ta kombinacija mi je trenutno bila pristupačna i eto..što se tiče rupa za diskove...koristim v-brake pa su mi te slobodne odatle mi i ideja da ih iskoristim.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Nema rupe ? Pa bar to nije nikakva posebna umetnost,napraviti jednu ili dve tamo gde treba :D
Busilica,burgija i gotovo.Posle ureznica i imas rupu sa montazu bisaga,tamo gde je nije bilo 8)

Takodje ima i varijanta pricvrscivanja na iglu QR mehanizma zadnjeg tocka.
Doduse do zahteva malo vize zezanja,ali ako neces da busis drop-out onda ..

Jednostavno nadjes prace lima,recimo 2-3mm debelo i jedno 30x50mm
Busnes rupu na sredini-dole kroz koju ces da proguras uglu QRa
Gore busnes rupu ili dve,zavsi kakav je pak treger,odnosno kako mozes da za usrafis za to parce lima.
dooobro zategnes QR,zategnes pak sa sraf/matica kombinacijom koja prolazi kroz taj lim,
i eto tebi pak tregera tamo gde ga nije bilo ;)

Sto se gornje strane tice,ako ni tamo nema rupa,mozes da stavis selne za crevo oko obe cevi koje podupiru sedalnu cev (zicana selna,ne ona pljosnata) i one dve sipke(ili lim) zategnes sa jos jednom maticom za sraf koji steze selnu,

Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Nikola
Freebiker
Posts: 148
Joined: 29 Aug 2008, 17:23
Location: Novi Sad

Post by Nikola »

Hvala... baš sam tako i ja nešto zamišljao... za gore imam neki tvrdi lim koji ide od rupe za blatobran do bisaga i trebalo bi da radi posao..
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Post by Dejv »

Ne znam koji je problem oko diskova - tj - sta predstavlja problem oko montaze.
Ako su diskovi sa unutrasnje strane - tj ne strce spolja da smetaju montazi - onda sam i ja imao isti problem. Resen tako sto sam stavio duzi sraf i jedno 6 podloski naredjao dok nisam dobio zeljenu distancu.

Gore nisam imao rupu gde gornji deo da pricvrstim - pa sam kupio nosac bisaga koji se gore hvata oko sticne.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
markoB
Posts: 43
Joined: 21 Jul 2008, 23:54

Post by markoB »

Kupio sam pak treger za ram sa diskovima. Cena je 880 din i ima ga kod nas.
Na deklaraciji je pisalo da je ALU 26-28".
Godina uvoza: 2007.
Uvoznik: C...

ImageImage
Post Reply