SPD patike

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

SPD patike

Post by Trulex »

Pošto nemam nikakvog iskustva sa SPD klasičnim i kombinovanim pedalama i obućom, a svako priča svoju priču, da li neko može iz iskustva da napiše dobre i loše strane SPD patika i pedala, prvenstveno me zanima da li se patike mogu koristiti i za hodanje jer nisam takmičar pa volim malo da zastanem i za pojas zadenem vozeći u prirodi i po vojvođanskim selima.
Hvala unapred
Pozdrav
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ja ne znam ni jednu losu stranu :-)
Prelazak na SPD je bio pravo odkrovljenje :)

Na recumbent ne bih nikad ni sedao (legao hehe :D) bez njih

Postoje razni modeli,za glatkim djonovima za drumase,totalno neadekvatnim za bilo kakvo hodanje,
mtb modeli,sa kramponima u kojima se moze hodati bez problema po svakojakim terenima,
a onda imas i vise turisticki orjentisane modele,
koji vise lice na obicne patike,i imaju mekse djonove,
te hodanje se ne razlikuje mnogo od hodanje u obicnim patikama.

Kod izbora takvih treba obratiti paznju koliko je duboko mesto gde idu plocice.
Ako je suvise plitko,kao kod nekih Shimano modela,
hodanje po tvrdim podlogama vise zvuci kao konjicki kas ;-)
a i plocice se za cas "izsmirglaju" o beton/asfalt

Samo,kod nas je jako tanan izbor,te se kupuje po princpiu daj sta das,ili daj te koje ima odgovarajucoj velicini :-/



`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Da li sam dobro razumeo, plocice idu uz pedale i te plocice se mogu ugraditi u BILO koje SPD patike, znaci bitno je samo da plocice i pedale budu kompatibilne i da patike imaju mesto predvidjeno za plocice?
Trenutno jedino sto sam nasao da mi odgovara broj su Cytec patike i to za 2200 dinara, pa pitam gde spada firma Cytec po kvalitetu ili bi trebalo bas da budu Shimano, koje sam uzgred budi receno nasao po snizenoj ceni od 3000 dinara ali samo 40 i 41 broj, pa ako nekom treba.......
Pozdrav
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Hm,dobro pitanje,na koje nisam siguran da znam pouzdan odgovor.

Uz neke pedale idu i plocice,uz neke ne.Proveri u prodavca.

Kod "rekreativnih" modela obicno ima "cep" koji skriva mesto gde se usrafljuju plocice.
Cep se ili vadi,ili se prosto isece i izvadi,kako bi se usrafile plocice.

Generalno trebalo bi ta pasuju na svake patike,ali vrsta pedala i patika ima raznih,te se odredjene i ne uparuju bas najbolje.
Ali sa Shimanovim SPD sistemom uglavnom nema problema.

Cytec je ono,robna marka za "super markete" (interposrt i slicni lanci)
dakle da ponudi nizu cenu od poznatijih firmi,kako bi bile pristupacne siroj populaciji.
Sto ne mora da znaci da su lose.

Ja od Cytec-a imam sic za obican bajs,prorez,gel,koza, i prezadovoljan sam tim sicem,najudobniji koji sam imao.
Ali recimo njihova torba za volan koju sam imao je bila lose uradjena.
Ne katastrofalno,bolje od svega sto ima ovde u ponudi,ali losa plastika i sistem montaze je doveo do pucanja istog posle par montaza/demontaza.
Tako da nemam neko preterano visoko misljenje o firmi,ali ipak prolazna ocena sa moje strane ;-)
Koliko para,toliko i muzike,manje vise ..

Ali kao sto rekoh,i u sta si se i sam uverio,ovde se kupuje po principu daj sta das,
te je dobro da si uopste i nasao odgovarajuci broj,pogotovo u ovo doba godine!



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Trulex
Posts: 19
Joined: 16 Oct 2006, 11:47

Post by Trulex »

Dobro, onda Shimano pedale pa posle patike,
pošto nisam iz Beograda molio bih nekog da mi kaže gde trenutno ima u Beogradu da se kupe SPD patike osim Planete, koji ne rade zbog sajma.
Hvala unapred
Pozdrav
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Pošto je počela "sezona", moraću ponovo da oživim ovu temu :). Elem, u skorije vreme se u Nišu otvorio Mercator, pa sam tamo imao priliku da vidim dosta jeftine SPD patike, i interesuju me Vaša mišljenja o njima.

U pitanju su gorespominjane Cytec patike, koje su neverovatno jeftine u odnosu na cene patika koje sam do sad video. Ponuda je sledeća:
Image Image
Na lageru trenutno ima ta 4 modela, od kojih su ove sivo-crvene baš za MTB, a ostale su "turističke", kako reče Ralić :D. Ove koštaju 2.070 din, i jedini razlog zbog kojih ih ne bi uzeo je boja, koja je isuviše napadna:
Image

Sledeće koje dolaze u obzir su:
Image
i koštaju samo 1.450 din i najjeftinije su od svih četvoro. E sad, pošto one spadaju u "turističku" klasu, primetio sam da imaju malo mekši đon nego uobičajene SPD patike. Interesuje me da li će one da rade svoj posao uprkos mekšem đonu? Do sada sam imao priliku samo jednom da vozim SPD, i bio sam oduševljen, ali patike u pitanju su bile Nothwave koje su koštale dobrih 5.500 din, što dosta premašuje moj budžet. Dakle, da li će se što se tiče performansi ove Cytec patike pokazati dobro, pošto SPD uzimam samo zbog toga?
User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

bobale wrote: Sledeće koje dolaze u obzir su:
Image
Moje prve patike, dve godine, 15.000km, kao nove kada sam ih poklonio. (za razliku od northwave, koje svake pocnu da se razvlace posle par voznji). Jedina mana im je sto su malo ruznije od ostalih. Zadrzale su oblik, ne smeta im kisa i blato...
Nije lose imati jedne patike za sve vremenske uslove, i jedne fensi(SiDi) za paradiranje (koje kupis kada mozes)
Koliko se secam, platio sam ih 40-50 eura. Dodje mi da ih ponovo kupim po toj ceni.
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Hvala na korisnom savetu, sad sam još odlučniji da ih uzmem :). Uostalom, šta mogu da izubim? Za 1.450 din ne mogu da kupim ni polovne, a kamo li pa nove :).
User avatar
Dragan K.
Posts: 83
Joined: 18 Oct 2007, 20:53
Location: Beograd
Contact:

Post by Dragan K. »

Motacu se bike-om ovih dana po okolini Leskovca, mozda te prepoznam po patikama... :D :D :D
Pametan covek nauci i zaboravi, inteligentan se priseca....a glup sve zna!
Rule
Posts: 2
Joined: 25 May 2008, 01:03

Post by Rule »

Bobale, gde si nasao patike? Mislim, koja prodavnica? Izbor brojeva?
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

Patike sam našao u Intersportu, TC Merkator, Niš. Za brojeve nisam pitao, tako da nemam predstavu.
Post Reply