Zaštitne naočare

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Zaštitne naočare

Post by Goran »

Koje i kakve naočare koristite za vreme vožnje?

U potrazi za naočarama koje po obliku i osobinama liče na sportske sunčane, ali bez zatamnjenja naišao sam na proizvode renomirane američke kompanije Elvex koja inače prozvodi širok spektar zaštitne opreme.

Naočare spadaju u grupu zaštitnih, ali su po dizajnu više sportske. Ispunjavaju odgovarajuće američke i evropske standarde u pogledu mehaničkih i optičkih osobina.
Rade se u dvadesetak različitih oblika, svaki sa po nekoliko vrsta stakala. Sva stakla u potpunosti apsorbuju UV zračenje (99,9%), a u optički vidljivom delu spektra postoje stakla sa različitim stepenom zatamnjenja, za razne namene.
Naočare su plastične (polikarbonati), lagane i jeftine. Uostalom, koga interesuje detaljnije neka pogleda sajt http://www.elvex.com

Problem je što je ovde kod nas veoma mršav izbor.

Ja imam jedne potpuno providne i druge blago zatamnjene. Što se zatamnjenih tiče, najbolje je uzeti sive jer daju najmanju distorziju boja.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Post by alazovic »

Uh, ja najviše volim kada ne moram da nosim naočare! Dakle, oblačnjikavo vreme, temperatura oko 20 stepeni... Idealno!

E sad, pošto imam osetljive oči na sunce (imam čak i takvu lekarsku dijagnozu), trudim se da nosim tamne naočare.
Prošle godine sam nosio neki Polaroidov model sa polarizacionim staklima, a ove godine sam ih poslao malo da se odmore, osim kada vozim pored neke velike vode ili rano ujutru, kada su odblesci najjači.

Trenutno su mi aktuelne Ray Ban naočare, model Predator Glider - RB4011 sa srebrnim okvirom, verzija broj 7 na ovom sajtu:
http://www.designersunglasses.net/page/ ... tor/RB4011
Recimo da sam zadovoljan njima, mogu satima da ih nosim bez ikakvih smetnji. Blago su zatamnjene a subjektivno jačaju kontrast tako da su mi idealne za ovu svrhu :)

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Ja sam otrkio extra naocare u Planet bajku.

Samo 600 din,dva para izmenjivih "stakala"
cisto belo i prilicno tamno crno za sunce.
Polikarbonat,dobra optika,i osrednji zastitni sloj protiv grebanja (dakle ne bacajte ih na asfalt ;) )
Dobra aerodinamika,probao sam na naked motoru pri 170kmh ;)
stoje kao zalepljene za glavu :)

Sad,izrada,pa materijal okvira nije neki,gume isto tako,
ali koliko para toliko i muzike.
Bitno je da su stakla potpuno ok.

Bez naocara ne idem NIGDE,osim recimo do pekare i nazad ;)

Kad je sunce crna stakla,cim zadje,ili je oblacno,zamenim ih "belim" ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
luci
Posts: 43
Joined: 01 Aug 2006, 01:00

Post by luci »

ima li taj planet bike u novom sadu trebaju mi cvikeri za biciklu
marin
Posts: 34
Joined: 14 Oct 2005, 09:21
Location: Knjaževac

Post by marin »

Kod "Venere" u Subotici maočare sa dva para stakala, crno i žuto. Cena oko 500,00 din. Za te pare odlične.
Ovo nije reklama, ja sam naručio preko druga koji stalno naručuje delove za popravke od njih. Imaju katalog, i štampani i na vebu. Nešto kao "Venera bike" nisam baš siguran kako tačno ide link.
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

luci wrote:ima li taj planet bike u novom sadu trebaju mi cvikeri za biciklu
Novi Sad / Novosadskog sajma 23 tel:021/4739.408


Neću mnogo da filozofiram, ali vodite računa o UV zaštiti. Ako je nema, onda su bolje naočare bez zatamnjenja. Najlošije rešenje su tamne naočare bez UV filtera jer će u tom slučaju količina UV zračenja koja uđe u oko biti mnogo veća nego da naočara uopšte nema. :!:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

marin wrote:Imaju katalog, i štampani i na vebu. Nešto kao "Venera bike" nisam baš siguran kako tačno ide link.
www.venerabike.co.yu ;)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

IRalic wrote:Ja sam otrkio extra naocare u Planet bajku.
Kupio sam takve naočare u Planet-u, i mogu da kažem da su stvarno dobre za cenu od 640 dinara, koliko sam dao za njih. Jedini problem koji sam zapazio za nekoliko meseci korišćenja je taj što se stakla veoma lako zaprljaju :P. Dakle, ako tražite jeftine (a dobre, naravno) naočare, ove su pravi izbor.
Kao što reče kolega IRalic, u kompletu se dobija jedan okvir i dva para stakala, zatamnjena i providna.
Image
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

P.S. Tek kada sam okačio poruku, primetio sam da je osvetljenje iznad napravilo groznu senku :D.
I još jedna stvar: ove naočare je teško koristi kao naočare za svaki dan (kada se ne vozi bicikl) zbog toga što su prilično velike.
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

VEOMA važna stavka: kako se snalaze sa zrncima peska i prašine? Uleće u oko ili odbijaju?

(Imao sam 2 para naočari dok mi jedne ne ostaše... negde. Jedne su delovale kao usisivač, a druge ne. Elem, nije nimalo zabavno kad ti zrno nečega uleti pod sočivo)
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Sa suncem vise nije zezanje! Kada sija - bez naocara za sunce nigde, koliko god navikli na njegov sjaj!
Jos jedna vazna stavka - samo zatamnjena stakla koja nemaju UV zastitu, nece mnogo ciniti, osim sto ce se malo lagodnije gledati kroz njih.
Dakle, za kompletnu zastitu, kako od UV zraka tako i od prasine, insekata i ostalog, najbolje su sportske naocare koje za tu svrhu i sluze, jer su tako profilisane da stite vecu povrsinu, ne samo oko.
Ja konkretno imam NIKE za sunce koje su odlicne i apsolutno opravdavaju to sto su skuplje. Kada nema sunca ili kada je na zalasku, koristim "obicne" kupljene u CAPRIOLO-u za neki 500 kinti sa 2 izmenljiva "stakla" - tamno i zuto. Iskustveno se pokazalo da je zuto "staklo" jos bolje po tamnim uslovima od obicnog providnog.
I jedan i drugi model dosta dobro stite kada je u pitanju prasina i ostalo sto leti...
Image

MTB-VRH brate!!!
User avatar
Goran
Posts: 70
Joined: 16 Jul 2006, 21:03
Location: N.Bg

Post by Goran »

misaxtr wrote: Iskustveno se pokazalo da je zuto "staklo" jos bolje po tamnim uslovima od obicnog providnog.
Yes, of skroz!
Naime, žuto ćilibarsko staklo (amber-yellow) u velikoj meri apsorbuje plavu svetlost i tako pojačava kontrast.
To ga čini pogodnim za korišćenje u tamnim i mračnim sredinama, npr u streljanama i slično.

Pored optičkih osobina, svakako da je bitna i odgovarajuća ergonomija.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

bobale wrote:
IRalic wrote:Ja sam otrkio extra naocare u Planet bajku.
Kupio sam takve naočare u Planet-u, i mogu da kažem da su stvarno dobre za cenu od 640 dinara, koliko sam dao za njih. J
Image
Da,to su te.

Kao sto rekoh stite savrseno od svega,
pa i od prasine/peska/cadji ..
I bas leze u bici poziciji kako treba.
Ram ne smanjuje vidljivost i sl,kao sto je slucaj kod nekih drugih naocara.

POzzzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
mixitron
Posts: 528
Joined: 23 Jun 2006, 22:44
Location: Tihi glas u tvojoj glavi.
Contact:

Post by mixitron »

'Blagi' offtopic

Raliću, ti ili treba da se ozbiljno pozabaviš svojim zlim klonom, ili da počneš da se javljaš bajkerima koji se deru za tobom :)
bobale
Posts: 73
Joined: 27 May 2006, 19:04
Location: Leskovac/Niš

Post by bobale »

IRalic wrote:Ram ne smanjuje vidljivost i sl,kao sto je slucaj kod nekih drugih naocara.
Pa baš zbog toga i ne mogu da se koriste ni za šta sem za vožnju bicikle :). Kad prođeš ulicom, svi te gledaju kao da si avijatičar :D. Pre nekoliko dana sam ih vozio jedno pola sata po pljusku, i ni jedna kap vode mi nije ušla u oko. A pošto su ogromne, i pri spustu dosta pomažu pošto vetar ne ulazi ispod sočiva.
Post Reply