MTB za pocetnika. Potrebna pomoc / savet prilikom izbora

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
d3x
Posts: 2
Joined: 12 Jul 2012, 10:03

MTB za pocetnika. Potrebna pomoc / savet prilikom izbora

Post by d3x »

Pozdrav svima!

Nov sam na forumu, pa se nadam da ce neko imati zelje da pomogne totalnom pocetniku. Zaista NISTA se ne razumem u bicikle. Zadnji put kada sam 'aktivno' vozio bicikl bilo dok sam jos bio u osnovnoj skoli. To je bilo pre.... ... ... pa pre otprilike 22 godine sigurno :)

Pre nekoliko godina, u 2 navrata vozio sam bicikl od drugara. Drugar je visok otprilike 175 cm. (moje laicko misljenje) je da je i za njega taj bicikl malo veci (ne znam sada koliki je ram) ali drugar kaze da je njemu ok. Mene su dlanovi boleli u toku voznje, a i ram je dugacak pa me i vrat boleo. Ma..sve me bolelo dok sam vozio drugarev bicikl. Ali eto uzeleo sam se voznje pa sam 'trpeo'. Svake godne, (poslednjih 5-6 god) se smisljam da kupim sebi bicikl. I to bih i uradio da mi stalno ne fali cash (nezaposlen sam). Nista nije drugacije ni ove godine :( Ali eto rekoh da ja 'probam' da ga ove godine kupim.


Ovako:
Visok sam 169-170 cm. Ovde na forumu procitah da je za tu visinu potreban ram od 17"

Imao sam zelju (nadao se) da se moze kupiti kakav takav bicikl za 15.000-16.000 dinara. Znam sta cete reci ali vas molim da budete nezni :) Pocetnik sam koji se ne razume i koji nema para za 'besne' bicikle. Bicikl bih vozio po asfaltu i po 'seoskim' putevima, tj. po putevima koji nisu asfaltirani tipa zemljani put ili put gde je posuta asfaltna baza (cini mi se da se to tako zove). Ne bih bicikl vozio po prasumama i slicnim nepristupacnim terenima.

Elem, pozvah predstavnistvo capriola i pitah da li imaju ramove od 17" inca jer bi meni koji sam visok oko 170 cm ti ramovi odgovarali. Oni su mi rekli da su takvi ramovi bas retki i da se tesko nalaze. Ali da imaju od 18" par komada i da bi i oni mogli da prodju za moju visinu.

OK, ja sam onda pitao koje su to bicikle i oni rekose neki od 22.000 din (zaboravih naziv, nesto sto pocinje sa Nom***).
Drugi bicikl koji je na popustu i kosta 24.000 je model Anolis sa kako mi rekose sa malo boljom opremom. Oba rama su aluminijumska.

Takodje sam pitao da li je menjac shimano (znam da ima vise vrsta shimana i da su deore, lx tx itd bolji, toliko bar procitah nesto), i covek mi rece da je na onom Capriolu od 22.000 din, menjac shimano a da je na ovom od 24.000 (model Anolis) menjac od neke americke firme Sram.x3. Kaze covek ta firma polako dolazi na nase trziste i da postoje vec 20 godina. Kaze da su ovi menjaci (Sram.x) na Anolisu koji kosta 24K din, bolji nego shimano menjaci na onom od 22K din.

Ja sam nekako pokusao da prezalim planiranih 15-16K dinara, ali izgleda da cu sada morati da 'stvorim' odnekud jos :( Nemam pojma kako.

Zato vas molim da budete 'fer' sa komentarima. Svi zelimo nesto uvek bolje (ili najbolje) ali ja trenutno nemam mogucnosti za tako nesto. Znam i da je bolje kupiti polovan bicikl za boljom opremom nego nov. Medjutim ja se trenutno apsolutno ne razumem u bicikle i ne bih znao sta da gledam/proveravam na tom polovnom a i tesko da bi se za moju velicinu nasao polovan ram za male pare.

Tako mi sada treba pomoc u vidu saveta da li je taj Capriolo Anolis dobar sa tim SramX menjacem (da li je bolji od shimano menjaca). Da li je taj aluminijumski ram, ok (ukoliko neko ima taj Anolis model ili ga je probao).

Takodje me zanima da li za moju visinu 169-170 cm moze da prodje i ram od 18" kao sto mi je covek iz capriola rekao preko telefona (posto je on prodavac, pa verujem da znate zasto malo imam sumnju).

Jos me i zanima kakav je napred menjac tj. da li se obrce ili se 'klikce' (ne znam kako se zove taj tip menjaca kada palcem menjas brzine. sorry za ovaj moj opis jer se stvarno ne razumema mom neznanju)


Eto, ako neko moze da mi pomogne da izaberem bicikl hvala unapred! Kao sto rekoh 15-16K bih nekako prezalio. Ako bih vec morao da dam vise tesko cu te novce prezaliti ali ako se desi da ih potrosim na bicikl (20-24K dinJ) voleo bih da se onda ne pokajem kada krenem da vozim taj bicikl. Jos jednom vas molim da imate u vidu da nemam novca da kupujem extra kvalitetne bicikle. Takodje posto zadnjih 5-6 godina svakog leta 'kupujem' bicikl a nikako da ga kupim, ne bih mogao da sacekam da prodje leto kako bi mozda cene pale, jer zelim da bicikl vozim sada dok je leto.


Hvala unapred na savetima. Nadam se da ce ih biti dovoljno kako bih mogao u narednih par dana da sebe obradujem nekim biciklom (s'obzirom da nemam ni jedno drugo prevozno sredstvo tipa auto ili skuter i sl. 'igracke' :)

Pozdrav!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: MTB za pocetnika. Potrebna pomoc / savet prilikom izbora

Post by IRalic »

hej :)



Ako je kod kupovine polovnjaka problem samo to sto se ne razumes, tu smo mi da pomognemo.
Nadjes na oglasima nesto u tom cenovnom rangu i velicini, das link i mi ti kazemo sta mislimo :)
Posle pogledas, proveris dal je to to, i vozis se :)

U tom segmentu polovnjak je mnogo bolja investicija.
Sto se rama tice, nisu ni tako retki. To sto Capriolo kaze da su retki, to je zato sto oni nemaju u ponudi,
tj kupuju ogromne ramove na popustu, ko ono kad cipele imas na super rasprodaji, al ostalo im samo broj 39 i 47.

Capriolo, kolko para tolko i muzike, il mozda malkice manje.
1" i nije neka razlika, pa kad vec nema manji 18" ce ti zavrsiti posao.
Ako osetis da ti je predugacak, mozes lulu volana zameniti za par cm kracu.
Bolji ti je pazar Anolis, kad je vec na popustu, fakt ima malkice bolju opremu.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
d3x
Posts: 2
Joined: 12 Jul 2012, 10:03

Re: MTB za pocetnika. Potrebna pomoc / savet prilikom izbora

Post by d3x »

Hey IRalic

Sorry sto ovako kasno odgovaram. Sacekao sam par dana i posto niko nije odgovarao, pokusao sam da nadjem neki odgovor na forumu cikloberze, gde si pretpostavljam takodje clan.

U medjuvremenu mi je clan LongDistance pomogao da neke stvari skapiram preko PM poruka.

Trenutno je Anolis u opticaju i videcemo hoce li od toga biti nesto. :)

Hvala na odgovoru i izvinjavam se jos jednom na ovako zakasnelom odgovoru.

Pozdrav
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: MTB za pocetnika. Potrebna pomoc / savet prilikom izbora

Post by IRalic »

Ma opusteno :)

Jesam i tamo, al slabo zalazim u dubine foruma ;) previse postova uglavnom na teme koje mene ne zanimaju,
a za odgovore na pitanja koje ja mogu znati, sigurno tamo ima i vise nego sirokog kadra da da adekvatan odgovor :)



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply