Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

filantrop
Posts: 3
Joined: 13 Feb 2012, 22:59

Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by filantrop »

Molio bih ako neko može da mi odgovori,a pitanje se tiče zakona o nošenju kaciga i prsluka u Srbiji.

Iz Bosne sam,a planiram početkom aprila doći u Vojvodinu,najvjerojatnije Bačku Palanku.Zakon u Bosni kaže da svi biciklisti moraju nositi kacigu,ali nas za sada niko ne kažnjava ako je ne nosimo. U Hrvatskoj,pošto tamo najčešće vozim,kacigu moraju nositi mlađi od 16 godina.
Što se tiče Srbije,nije mi baš jasno je li to donešen neki novi zakon u vezi kaciga i prsluka!?
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by shebez »

U zakonu o bezbednosti saobracaja Clan 91. se na spominje da vozac bicikla mora imati kacigu vec samo vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla.

Član 91.
Vozač i putnik motocikla, mopeda, tricikla i četvorocikla moraju za vreme
vožnje nositi na glavi zakopčanu homologovanu zaštitnu kacigu, na način propisan
deklaracijom proizvođača kacige.

Vozač bicikla, mopeda, tricikla, odnosno motocikla, ne sme da prevozi lice
koje je pod uticajem alkohola, odnosno psihoaktivnih supstanci ili iz drugih razloga
nije sposobno da upravlja svojim postupcima.
Bliže propise o uslovima koje moraju da ispunjavaju zaštitne kacige koje
koriste vozači, odnosno lica koja se prevoze na motociklu, mopedu, triciklu i
četvorociklu, donosi ministar nadležan za poslove saobraćaja.

Evo link zakona o bezbednosti saobracaja
U pretrazivac ukucas bicikl i pogledas samo stavke koje se odnose na biciklo.
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
filantrop
Posts: 3
Joined: 13 Feb 2012, 22:59

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by filantrop »

Hvala puno!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by IRalic »

Pored slema, prslook takodje nije potreban sto se zakona tice, i neka tako i ostane.
Valjda smo slobodna demokratska drzava u kojoj svako moze da oblaci sta hoce ;)
Zamislite kako bi bilo da recimo svi automobili moraju biti zute boje, jer je zuta vidljivija od sive i crne,
te je time i bezbednija jer se lakse i na vecoj razdaljini uocava. :lol:
A takodje, zasto bi pesak mogao da se krece bez reflektivnog prsluka, a biciklsita ne ?
Zamislite kada bi svaki covek na ulici bio obucen u reflektivni prsluk, i jedina razlika bila to da li je zeleni ili crveni :lol:

http://youtu.be/07o-TASvIxY :mrgreen:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by pedja »

Mislim da je nekim dodatnim podzakonskim aktom ipak uvedena obaveza za kacige.

Igore, slobode treba da budu ograničene samo slobodama drugih ljudi.

Bezbednost u saobraćaju je itekako dobar razlog ograničavanja sloboda. Kad su biciklisti u pitanju tu itekako treba da zakon bude rigorozan. Sam sam bio u više situacija gde umalo nisam ubio biciklistu jer je bio kamufliran ko nindža.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by alazovic »

pedja wrote:Mislim da je nekim dodatnim podzakonskim aktom ipak uvedena obaveza za kacige.
Za bicikliste? Dajte izvor ovoga!
pedja wrote:Kad su biciklisti u pitanju tu itekako treba da zakon bude rigorozan.
Jel zna neko da li je neki biciklista ikad bio kažnjen po novom zakonu po bilo kom osnovu osim zbog pijanstva?
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by shebez »

Naravno sto se tice voznje nocu ili po uslovima smanjene vidljivosti svu su obavezni da nose svetloodbojni prsluk i da imaju poziciona svetla.
Ali u svakom slucaju ja svima savetujem i kacigu i prsluk bilo danju ili nocu, kacigu mi nije tesko da nosim, a prsluk kad je jako vruce okacim pozadi na bisage, a nocu kad inace retko vozim nije vruce tako da ga obucem.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by bluealek »

Šokantno je koliko biciklista po Srbiji ne vodi elementarnog računa o bezbednosti. Ne sećam se kad sam poslednji put kad sam se uveče vraćao sa terena naišao na propisno osvetljenog i zadovoljavajuće vidljivog biciklistu na putu. Skoro po pravilu tu nema ni prednjeg ni zadnjeg svetla, nikakvih katadioptera, svetloodbojnih prsluka, a najčešće su u nekoj crnoj odeći, tako da, kad ga spaziš, imaš samo delić sekunde da odreaguješ i izbegneš ga. Posle im je đavo kriv kad neki biciklista pogine na putu. Hajde što oni žele da izvrše samoubistvo, ali nemaju prava da svojom neodgovornošću unesreće one koji bi ih ni krivi ni dužni udarili.
User avatar
Бранко
Freebiker
Posts: 63
Joined: 17 May 2010, 09:25

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by Бранко »

У последње време свакодневно идем и враћам се бициклом с посла и то врло прометном магистралом. Носим и кацигу и прслук, кацигу због себе а прслук због других. Ово у вези прслука заиста значи у магловита јутра, сумрак итд. Пеђа је у праву, и сам сам као возач киван на необележене бициклисте који, мислећи да пошто они лепо виде пред собом и други лако виде њих.... ДА АЛИ У ПОДНЕ ПО СУНЦУ. У сутон, рано ујутро или по магли треба користити све (укључујући и предња/задња трепћућа светла) како би нас видели и уморни и слабовиди или не дај Боже пијани возачи.

П.С. имам једног друга из Краљева који је пао у центру града и од тада ,супротно предходним ставовима, увек кацигу. :D. Не могу само да се сетим ко то беше.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by barda »

Ja kada sam pre neku godinu kupio nov bajk TREK, imao je beli katadiopter napred i na točkovima, a crveni nazad.

Mislim da su mi i u radnji rekli da po zakonu mora tako da izađe iz radnje (ili tako nešto - znam da su spominjali zakon :wink: )
viewtopic.php?f=14&t=1826
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by alazovic »

Бранко wrote:П.С. имам једног друга из Краљева који је пао у центру града и од тада ,супротно предходним ставовима, увек кацигу. :D. Не могу само да се сетим ко то беше.
I nije ti neka fora 8) Srećom sam pao direktno na glavu :oops:
Naravno da od tada nosim kacigu (koga ujede zmijče, taj se i komarca plaši), ali voleo bi da imam taj podzakonski akt, da ostalima koji je ne nose pokažem šta kažu propisi, pošto ih već sopstvena sigurnost ne zanima. E, jedina mana je to što mi niko ne odgovori na onaj deo pitanja o kažnjavanju biciklista u praksi...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
filantrop
Posts: 3
Joined: 13 Feb 2012, 22:59

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by filantrop »

Zbunila me informacija sa stranice blic.rs o novom zakonu koji se tiče nošenja kaciga.
http://www.blic.rs/Auto/111547/I-za-bic ... zna-kaciga
asrdjan
Freebiker
Posts: 150
Joined: 05 Jul 2010, 14:07
Location: Novi Sad

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by asrdjan »

To je priča iz 2009. godine. Nije usvojena obaveza nošenja kacige za bicikliste.
ZareKG
Posts: 16
Joined: 02 Feb 2005, 15:04
Location: Kragujevac

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by ZareKG »

shebez wrote:Naravno sto se tice voznje nocu ili po uslovima smanjene vidljivosti svu su obavezni da nose svetloodbojni prsluk i da imaju poziciona svetla.
Za bicikliste se ne pominje svetloodbojni prsluk vec "svetloodbojna materija" sto znaci da ne mora biti prsluk. I onako dosta biciklisticke opreme ima neku "svetloodbojnu" traku, znak ili nesto slicno tako da i sa time postujete zakon.
User avatar
Jovanovic
Freebiker
Posts: 128
Joined: 09 Apr 2005, 21:26
Location: šabac
Contact:

Re: Nošenje kaciga i prsluka u Srbiji

Post by Jovanovic »

Još jednom, da se neko ne zabuni, ZOBS NIGDE NE POMINJE šlemove za bicikliste. Kraj priče.

Takođe (član 81, stav 1, tačka 5) :

Prilikom kretanja noću i u uslovima smanjene vidljivosti:
...
bicikl mora da ima upaljeno jedno belo svetlo na prednjoj strani i jedno
crveno svetlo na zadnjoj strani

, i NIGDE se ne spominje prsluk na biciklisti, pa vas molim da ne iznosite tvrdnje ofrlje i bez veze plašite ljude. Ako neko zna da postoji obaveza, neka navede gde to piše pa da vidimo i mi.

Prema tome, kada vozač automobila ne vidi biciklistu u nindža kostimu sa upaljenim prednjim i zadnjim svetlom na biciklu, to znači isključivo da vozač automobila nije prilagodio brzinu kretanja svojim optičkim sposobnostima. I - naravno - da je policija zakazala ako se takvi masovno kreću drumovima.
Post Reply