Novi mtb

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
kuzman
Posts: 5
Joined: 21 Mar 2012, 00:04

Novi mtb

Post by kuzman »

Posle dugo godina voznje starog bicikla doslo je vreme za promenu :)

Para imam oko 400evra ali moze da ide malo gore dole.
Od bicikala po radnjama su mi zapali za oko Polar Avalanche i Capriolo Lizard. Sta mislite o njima? Da li su vredni tih para?
Ako ne koje su mi alternative? Sta da gledam/trazim?
Nisam gadljiv na polovno, samo toliko dugo biciklisticku opremu nisam gledao da nemam predstavu sta kolko vredi i valja.
Sadasnji bicikl, evo usao je u sedmu godinu. I tek sada sam osetio potrebu da ga menjam. Sta da kupim a da to bude kvalitetno i pouzdano?
Molim vas da me posavetujete sta da izaberem :)
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Novi mtb

Post by Grujic »

Za 400 evra moze da se kupi dobar bajk. Ja ipak za te pare ne bi kupio ni polar ni kapriolo. Pre bi gledao po oglasima, za te pare moze se naci bajk sa solidnim komponentama, dobrim tockovima, hidraulikom i amortom hoda od 80 do 100mm. Sa kapriolom ili polarom ces dobiti novi bajk koji ce ti raditi posao ali ako hoces da se ozbiljnije bavis ovim sportom po meni je bolji izbor polovan bajk sa jacom opremom.
kuzman
Posts: 5
Joined: 21 Mar 2012, 00:04

Re: Novi mtb

Post by kuzman »

Ok, to mi je jasno da ako kupim polovno mogu da kupim bolje opremljen bicikl.
Kad kazes jaca operema sta tacno mislis?
Npr za menjace sam shvatio da su deore (LX XT) dosta bolji i pouzdaniji. Ali sta sa viljuskom? Sve sto sam gledao od polovnih bicikala i trazio info o komponentama su viljusku najcrnje napljuvali.
Takodje su do 400 evra kocnice bile uglavnom mehanicke ili cak v-brake (nemam problem sa time da budu mehanicke, cak mi i odgovara zbog manje potrebe za odrzavanjem i menjanjem ulja).
Moze li konkretan savet sta da gledam (koje firme i proizvodi)?

Zaboravih da napisem da je visina 1.8m. tj L ram.
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Novi mtb

Post by Grujic »

U poslednje vreme i ja dosta pratim oglase. Odlucio sam isto da se ponovim za bajk. Uglavnom prodavci bicikolova sa cikloberze su cini mi se malo podigli cene jer je pocetak sezone, kreneulo lepo vreme i sada su bajkovi skuplji nego zimus, ali treba pratiti oglase i cekati. Nema bas svako 400 evra da se odma otvori za bajk. Naravno, kod dosta oglasa moze da se spusti cena. Sto se tice viljuske, za sebe gledam neku Rebu ili Foxa zato jer za njih ima servis u Srbiji. Za Rock Shox ti je serviser kapriolo a za foksa Ris Cycling iz Novog Sada. Santour ti je serviser cini mi se Planet Bike ali nisam siguran. Za Bombera nema servisa i moj ti je savet da te amorte izbegavas sem starije modele koji su jako kvalitetni. Za Manitou je serviser Igor Nesovic iz Novog Sada tako da i te modele mozes uzeti ako su na bajku ali cini mi se da ih ljudi nesto u poslednje vreme izbegavaju. Moj ti je savet da za pocetak uzmes neki bajk sa Rock Shox Torom, to je solidan amort koji se cesto stavlja na bajkove te cene. Kad kupujes bajk kod amotra obavecno proveri da li mu se drmaju stapovi kada je zakocena prednja kocnica, tj. dal ima lufta. Pregledaj dali su stapovi izgrebani, dali ima ulja na njima, da li je amort farban ili da li je farba puno izguljena tj, dali je spoljasnost amorta izgrebana. Ako su skinute nalepnice ili nisu originalne taj amort nemoj uzimati. Uzimaj amorte sa hodom od 80-100mm. Sto se tice ostalih stvari, vidi kakve su gume, dal su puno vozene. Pregledaj i zadnju kasetu, vidi daj je puno potrosena. Takodje proveri pakne kocnica, koliko je jos ostalo "mesa" na njima. Kod hidraulicnih kocnica vidi dal negde pusta ulje, tj. dali je negde na spojevima masno. I moj ti je savet da gledas bajk sa hidraulicnim kocnicama, to mnogo bolje radi i sa tim je pravo uzivanje voziti. Sto se tice rama, nemoj uzimati ako je puno izgreban izguljen i zafarbavan. Takodje dobro pregledaj da nema neko udubljenje na ramu. Kad nadjes neki bajk koji ti se svidja probaj i da ga nadjes drugde na netu da vidis sa kakvom se opremom prodavao i sta je na njemu originalno. E da, kod tockova, uzimaj samo tockove sa DT zbicana i nemoj uzimati bajk sa razlicitim glavama tockova, recimo da je prednja XT a zadnja LX ili Deore. Takodje to vazi i za ceo bajk, ako su mu svi delovi razliciti, bezi od tog bajka jer ga je prodavac sastavio od delova koji su mu preostali sa nekih drugih bajkova. Ovo mozda komplikovano sve izgleda ali veruj mi, za te pare sto imas mozes kupiti dobar, skoro nov bajk.
Last edited by Grujic on 22 Mar 2012, 16:30, edited 1 time in total.
User avatar
PedjaNS
Posts: 29
Joined: 17 Mar 2009, 13:39
Location: Novi Sad

Re: Novi mtb

Post by PedjaNS »

Odlicno objašnjeno i posavetovano. Ovo mi je došlo kao kec na jedanaest. U petak idem da vidim neke Cube pa možda i nešto pazarim. Inače ovu staru ragu vozim već 14 godina. Kad sam ga stavio na vagu nisam mogao da verujem. 16 kg. Znači treba obratiti pažnju na težinu. Ja nebi uzeo teži od 13,5kg.
Image
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Novi mtb

Post by Grujic »

Sto manje grama to vise para :)
kuzman
Posts: 5
Joined: 21 Mar 2012, 00:04

Re: Novi mtb

Post by kuzman »

Hvala na svim savetima i komentarima :D
Ako budem imao jos neka pitanja, pitacu. Ako ne javljam se da se hvalim novom masinom :D
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Novi mtb

Post by shebez »

Dewillex wrote: Kad sam ga stavio na vagu nisam mogao da verujem. 16 kg. Znači treba obratiti pažnju na težinu. Ja nebi uzeo teži od 13,5kg.
Mislis da ce ti ta 2.5 kg, mnogo uticati na voznju.
Ja sam vozio bajs od 50kg pa mi je bilo isto. Jedino ako hoces da se trkas pa da ti je svaki gram za svaki sekund bitan.
Ne lozi se na te gramaze ako ces bajs voziti po planini, sa punim rancem (hrana, voda, kabanica, rezervni delovi, rezervna preslaka), a da ne spominjem bisage pa jos sator, vrece, podloska i dr.

Prvo trazi bajs koji tebi odgovara da ga vozis pa onda kvalitetan i pouzdan a poslednje sto ti treba je gramaza.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
kuzman
Posts: 5
Joined: 21 Mar 2012, 00:04

Re: Novi mtb

Post by kuzman »

Moze li mala pomoc? :)
Sta mislite o ovim biciklima:
http://www.cikloberza.com/show.php?id=61357
http://www.cikloberza.com/show.php?id=64525
http://www.cikloberza.com/show.php?id=60563

S tim sto bih pokusao malo da oborim cenu (pogotovo ovom prvom x-factu).
KTM mi fino deluje.
O menjacima na meridi sam na netu procitao ne bas tako lepe utiske.
A X fact ima i rst vilu (za koje sam citao da nisu bas najsjajnije) kao i najjeftinine shimano hidraulicne diskove.
Kako stvari zaista stoje? Sta je najbolje od ovoga?

Hvala :)
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Novi mtb

Post by Grujic »

Prvo mi reci koliko si visok, prva dva bajka su za visinu do 175, max 180. Malo su i nabudzili cene, ne vrede ti bajkovi toliko. Mozda je KTM najbolji izbor ali probaj malo da spustis cenu.
kuzman
Posts: 5
Joined: 21 Mar 2012, 00:04

Re: Novi mtb

Post by kuzman »

I jesam te visine :)
Kolika bi realna cena bila za KTM? Imas li neki drugi predlog?
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Novi mtb

Post by barda »

Možda ovo pomogne kod odluke koji MTB da odabereš?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Grujic
Freebiker
Posts: 190
Joined: 23 Feb 2009, 21:40

Re: Novi mtb

Post by Grujic »

Za KTM-a je realna cena oko 370, merida mozda i nesto manje ali recimo ona ima najbolje kocnice, a za x-fact ne znam. Prodavac je napisao da je nov ali je to meni bas puno para za taj bajk. E sad, ovi su malo vise digli cene i ne znam dal ce ih bas toliko spustiti. Ovaj sa KTM-om ako duze bude prodavao bajk mozda pristati i na 400. Ja bi najpre uzeo KTM-a ali bi najvise dao 400 evra i za te pare bi bajk trebao da bude u perfektnom stanju.
Post Reply