Biciklisticke patike

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
csc-fan
Posts: 29
Joined: 06 Oct 2005, 12:58

Biciklisticke patike

Post by csc-fan »

Interesuje me da li meni kao biciklisti amateru, koji vozim najvise po okolini Beograda i jednom godisnje po nekoj planini (a i tu vise volim po putu, nego po gudurama) trebaju biciklisticke patike?

Takodje, da li se one kupuju zajedno sa pedalama i da li postoje razliciti parovi patike - pedale, ili je kao sa skijama - koje god da kupis vezove - pancerice mogu bilo koje?

Da li ima nekih preporuka, gde to da se gleda, sta da se gleda, a sta da se izbegava?
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Post by misaxtr »

Bilo je vec na samoj listi razgovora na tu temu. U najkracem, bio amater koji voli da vozi ili profi, SPD patike i pedale su toliko dobra i korisna stvar da je to stvarno oprema koju bi svako ko iole ozbiljnije vozi bajk trebalo da ima. Tek kada probas, videces sta si propustao bez njnih!
Patika ima u PLANET BIKE-u, PARTIZANU, a nadju se i u INTERSPORTU. Planet drzi shimano i northwave a u partizanu ima i diadore i jos drugih, sta se nadje.
SPD patike se prodaju SAME, dakle bez donjih kopci za pedale. Kopce ili plocice kako god da ih nazovemo se kupuju ili posebno kao rezervni deo ili u setu sa pedalama. Nisu naravno sve kompatibilne, TIME ima svoj mehanizam, CRANK BROSS svoj na "eggbeater" modelima. Shimano ima svoj sistem, ali je on u 99% slucajeva kompatibilan sa wellgo pedalama, Ritchey, VP... Dakle, pedala ima takodje u PLANET BIKE-u, CAPRIOLO-u, a takodje i u servisima po Beogradu moze da se nadje svasta od ove opreme.
Patike mogu biti takmicarske, freeride, zimske, letnje... najbolje da odes i vidis na licu mesta i probas, pa sta ti najbolje lezi na nozi i kupis. Cifre nisu za podcenjivanje, sto su bolje i lakse - to su i skuplje. Ima ih sa pertlanjem, sa cicak trakom i sa spec.kopcama. Naravno postoji i razlika u MTB patikama i ROAD varijanti pa obrati paznju.
Image

MTB-VRH brate!!!
csc-fan
Posts: 29
Joined: 06 Oct 2005, 12:58

Post by csc-fan »

Izvinjavam se ako je ovo pitanje vec bilo, nisam znao.

U svakom slucaju, hvala mnogo na odgovoru! Par ljudi ovde na forumu stvarno daju odlicne odgovore i demistifikuju mnoge stvari koje nisu dostupne obicnim smrtnicima, a posebno u ovom sportu koji kod nas gotovo da ne postoji.
User avatar
zoro
Posts: 22
Joined: 16 Apr 2006, 19:02
Location: Subotica

Post by zoro »

Da li dolazi za u obzir neka vrsta klipseva,za laganu off road voznju ili je ipak se bolje drzati ovoga drugog...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Sa klipserima nikako .. cak je i asflatna voznja pod znakom pitanja.

Da bi radili kako treba moras zategnuti kais,
a tada je nogu veoma nezgodno izvuci u panicnim situacijama ..

Ja sam evo do neki dan vozio sa normalnim obicnim patikama,
i nista mi nije falilo :)

Sad sam uzeo neke SPD i nesto nisam odusevljen.
Patike su lepo cvrste i sve to,i super je,ubrzavanje je jako lakse,
i brze ..

Ali sam Shimano SPD sistem me nije odusevio,jer je plutanje noge skoro nula,
i evo svaki dan se vec igram za menjanjem pozicije kopci,
i nikako da ubodem pravu poziciju.
Imam lagani bolu u kolenima ..

Prvom prilikom prelazim na druge pedale,
verovatno TIME alium,Frog Play su super,ali malo vise kostaju :(
Ajd mozda i EggBeater,probacu ih,plutanje nije veliko (6 stepeni)
ali bar noga ne radi protiv opruge,kao sto je to slucaj sa SPD-om

Sad videcemo kada i ako potrefim poziciju,i posle nekog vremena,
kada se noge naviknu kako ce sve da ispadne.


Dakle ne smatram da je clipless sistem obavezan za prosecnog vozaca.
Ja sam prevezao sve i svasta bez njih,i nista mi nije falilo,
niti sam zaostajao za nekim zbog toga.

Mozda prvo potrositi novac na neke bitnije stvari,
kao naprimer bolja odeca,kisna odeca,i sl.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply