Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by IRalic »

Inace, bas sam neki dan razmisljao na temu kako poboljsati kacenje tog landaravog dzepa ..
I mislim da imam resenje, a da to nije naterivanje proizvodjaca da izmeni dizajn ;)
Na glavnu komoru i na dzep, tamo gde dodiruje glavnu komoru, zalepiti (da,zalepiti,ne prisiti) solidno parce dobre cicak trake.
Mislim da bi to u saradnji sa kaisevima trebalo da drzi sve ma mestu.
Za lepak bi mozda najbolji bio onaj topljeni vreli lepak iz stapica.Po mogucstvu neki bolji, ne onaj od kineza i iz kineskog pistolja koji slabo topi,
te dok istopis do kraja,pocetak ti se vec ohladi i nece da se zalepi :/

Inace kao sto je pomenuto i kuke nisu nezne prema pak tregeru, jer nisu plastificirane.
Moj pokusaj da na kuke navucem heat-shrink crevo nije bas urodio plodom :(
Pokusacu da i ja gnjavim proizvodjaca zbog toga (vec su ga gnjavili drugi,ali za sada bez uspeha) da se pozabave time,
i nekako presvuku te kuke, da ne grebu pak treger.
U sustini sa Alu pak tregerom nije problem, i vise je kozmeticke prirode, ali kod celicnog pak tregera (recimo Steintrikes pak treger)
bi se plastifikacija sigurno skinula, sto bi vodilo ka brzom rdjanju istog.
A na tako skupom pak tregeru,to nije bas fino ..



Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
darko obr.
Posts: 13
Joined: 27 Nov 2007, 11:55
Location: Мислођин

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by darko obr. »

Поздрав свима! Видим да се доста прича о бисагама па да и ја поставим које питање искуснијим колегама бајкерима. Ја имам КТМ спорт 1.0 алу рад,немам бисаге а на лето планирам да првим туре од неколико дана. Нисам запослен,студирам,тако да немам никакве картице у банци да бих могао да наручим то из Пољске. Код нас могу да купим пак трегер је л' да? Како се то уопште монтира и качи на предњи амортизер и колика би ми величина одговарала за најосновније ствари које су потребне?
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by milke »

darko obr. wrote:Поздрав свима! Видим да се доста прича о бисагама па да и ја поставим које питање искуснијим колегама бајкерима. Ја имам КТМ спорт 1.0 алу рад,немам бисаге а на лето планирам да првим туре од неколико дана. Нисам запослен,студирам,тако да немам никакве картице у банци да бих могао да наручим то из Пољске. Код нас могу да купим пак трегер је л' да? Како се то уопште монтира и качи на предњи амортизер и колика би ми величина одговарала за најосновније ствари које су потребне?
Imaš isti bajk kao i ja, i isti status (nezaposleni student :P ). Mogu samo da ti kažem da Crosso nema opciju plaćanja preko kartica, već ili lično ili uplatom na njihov račun. Do kraja januara je trajao zimski popust od 30%, kojeg više nema... Sad nam je Igor jedina nada :P
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by shebez »

Do kraja januara je trajao zimski popust od 30%,
Ispravka popust je bio 15%
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by IRalic »

Pa da :) praznici su prosli, a sa njima i popust. Ali je zato poljski Zlot dosta oslabio, te je za vlasnike eura novcanica
sva roba iz poljske prilicno jeftinija. Oko 20%u odnosu na pre nove godine!
Sto prakticno znaci da je 330Zl po trenutnom kursu jednako isto onoliko eura koliko je 280Zl (praznicni popust) bilo za novu godinu. :)
Njihov gubitak-vas dobitak ;)
Doduse ne racunamo slabljenje nase valute ..

Sve u svemu ili sami porucite direkt od Crosso-a, ili kupite preko mene, sto vam cak dodje jeftinije nego narucivanje direktno!
Ja sam uslugu kupovanja i donosenja trazi samo 20 eura, a u slucaju direktne kupovine toliko izlazi samo postarina,a gde carina,a gde porez ..

Ja planiram u Aprilu da idem,i pre Prvog Maja da se vratim.Naravno to su moje okvirne zelje ;) kada definitivno budem znao kad idem, javljam !

Zadnji pak treger bez problema moze ovde da se kupi, i to sasvim solidan.
Sto se prednjeg tice, koji se kaci na viljusku, ovde ili je nemoguce naci, ili jako tesko ;) (jer kome to jos treba,sto bi rekli vlasnici bajk radnji ;) )
Montira se tako sto se pricvrscuje na noge (stapove) viljuske, a sve u zavisnosti od viljuske.
Ako je obicna tvrda, ne-amortizovana viljuska za turing bajk, onda ona obicno ima okca kod osovine tocka, i jos jedno na sredini viljuske,
gde se sa par M5 srafova pak treger zavrne na viljusku.
Ako pak nema ni okaca kod osovine, ni na sredini, onda se donja strana prikaci obujmicom (dolazi u kompletu,i to u tri velicine)
a gornji deo se preko metalnog dodatka okaci na pivote (nosace) V-brejka.
Isto tako se kaci i na amortizovanu viljusku.
Ako eventualno nemate na amortizovanoj viljusci postove za V-brake, moze i tada da se okaci, samo sa "obujmicama"
sa jednom razlikom da se dve moraju izraditi u sopstvenoj reziji (ja tako kacio na moju), jer u kompletu za pak tregerom dolaze 3 para, ali razlicite velicine,
a tesko da bi manja i veca mogli odjednom na istu viljusku.
Mooozda eventulano ako pasuje srednja, druga bi mogla da bude velika.
Mislim da srednja obujmica pasuje na neke tanje amort viljuske,ali nisam siguran.

Sto se velicine bisaga tice, to je vec komplikovanije pitanje ;)
Sve zavisi koliko zelis da poneses.
Ali recimo, ovako generalno, velike zadnje bisage od 50-60 litara su dovoljne za prosecnu turu u letnje doba,
gde sva odeca, alat i nesto hrane i serpe/lonci moze da stane u njih,a sator/vreca da se stave na vrh paktregera,izmedju bisaga.

Ako imas i prednje i zadnje, isti prtljag ce ti stati samo u bisage, i sator/vrecu ne moras da drzis na vrhu, nego u bisagama,
i jos ce ti verovatno ostati mesta da bez problema spakujes kakvu usputnu kupovinu, a posto je gornja povrsina zadnjeg pak tregera slobodna,
na nju mozes recimo lubenicu da parkiras :mrgreen:

Ko planira ozbilje ture, gde mora da nosi i serpe/lonce i podosta odece (recimo rano prolece/kasna jesen) i jos treba i nesto hrane da ponese sa sobom,
onda definitivno i prednje i zadnje,
sto zbog prostora, sto zbog boljeg rasporeda tezine.
Naravno kada se stave prednje bisage, i jos i natovare, prednji tocak ne moze da se oddigne od zemlje neznam koliko,
a amortizovana viljuska, koje vec legne nekih 1-2cm samo otezava stvar,jer morate da podignete i tih 1-2cm da bi se sam tocka podigao sa zemlje.
Sa tu i tamo nekim ivicnjakom nece biti poblema, ali ako je u pitanju neka zahtevna trasa,offroad i sl, ne racunajte na to da cete uvek moci podici prednji tocak kako bi prelazili preko ozbiljnijih prepreka i neravnina.
Kada tereta ima i na prednjem tocku, bajk se ne propinje na zadnji tocak, i daleko ga je lakse cak i gurati, od onog gde je sav teret nazad.
A da ne pominjemo koliko je takva konfiguracija zdravija i za sam bicikl i njegov zadnji tocak,
koji ionako trpi vecinu opterecenja, a jos kad mu natovaris 20ak kila u bisage samo pozadi .. :roll:



Pozzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by kunalagon »

...i jos jednom da pohvalim CROSSO bisage:
Idem ja juce iz pravca Kaludjerice ka centru Beograda, kad odjednom nesto lupi, ja pomislim da me nije lupio ortak odpozadi u bisage ili nesto ..., kad cujem njega da vice: OTPADE TI KOFER !
Znaci zamislite da vozite negde, recimo, samo recimo na nekoj nizbrdici i da idete, ajd da kazem oko najvise 50 km/s (dovoljno) i da vam otpadnu bisage i odlete jedno 50 metara od bicikla. Treci put za mesec dana mi se desilo da mi spadnu CROSSO bisage sa bicikla.

Pretpostavljam da mozda i ne bi spale da u njima imam 20kg necega i da idem ne preko 20km/s za sta su one pretpostavljam predvidjene.

Ovo je jedna od sitnih mana u poredjenju sa njihovom dugovecnoscu.
Znaci spale su mi kod Skupstine i kao sto rekoh odletele jedno 50 metara, a da se nisi ni ogrebale od ostar asfalt. Sreca sto nije iza mene islo neko teze vozilo, nego ovaj moj ortak. Recimo da je iso neki auto ili kamion, sigurno da bi pregazio bisage, ali one se ne bi ni ogrebale !

Preporucujem.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by shebez »

A da je islo 30-tak biciklista iza tebe i hvatalo zavetrinu pri nekoj malo vecoj brzini.... :!:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by IRalic »

shebez wrote:A da je islo 30-tak biciklista iza tebe i hvatalo zavetrinu pri nekoj malo vecoj brzini.... :!:
Heheee :D takvi biciklisti ne nose bisage, nego ljube lulu i gledaju u prednji tocak ;p

Inace meni nikada nisu spale, prazne ili pune .. ti mora da si maler ;-p
Sve sto treba je podesiti sirinu kuka da lepo pasu na pak treger,i donju kuku dobro zategnuti.
Eh steta sto nisam snimio video kada sam na Goliji isao iza druga Gruje, koji za dve bisage vozi ljuti downhill niz izrazito los "put"
I zakljucak je bio, ako su njemu jos citave, obicnom smrtniku ce trajati do penzije ;-)



POzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by kunalagon »

ha !

Vozio sam i ja, da kazem DOWNHILL, recimo niz Kosutnjak, zimi, po blatu, snegu i ledu... I nisu spale, ali zato na nizbrdici sa Bezanijske Kose odlete jedno 100 metara, a kod skupstine nekih 50-ak, bas malera...
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by kunalagon »

...i htedoh jos sada nesto da dodam...Upravo sam malo prao Crosso Expert i primetio kako se ona strana sto ide do pak tregera, polako struze ili da kazem kao da se busi ili izlizava, za jedno mesec dana tu bi trebalo da nastane rupa, vec ima sitne.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by Dejv »

Kunalagon moram da primetim da si ti jedini koji se zali na bisage.
Nekako je to simptomaticno.

Inace, da, i meni su otpale dva puta bile prednje bisage. Al se to promenilo kad sam pritegao kao sto treba gornje metalne kuke, i zategao kaish donje. Posle toga nije im padalo na pamet da se odkace same od sebe.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by kunalagon »

svasta, i ja sam ih zatezao nekoliko puta, posle treceg zatezanja su ispale...Ali videcemo sada posle jos jednog zatezanja. I videcemo bas kada ce da otpadne drug dzep.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by Dejv »

Ako ih ne zategnes kako treba - kao da nisi to ni uradio. Kada vozis prtljag na krovu automobila - jel ti se desilo nekad da ostanes bez istog?

Inace - problem dzepova je sada drukcije resen - i dalje se kaci - al sad idu kao dve trake za vezivanje - i predvideli su da te dve trake idu u X da se vezuju za dzep - gde X deo prelazi kroz predvidjeni deo na dzepu. Kako ce to da radi - videcemo.

Pozdrav!
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by kunalagon »

Mozda treba da se pretegnu to da se zategne da ne mogu da se skinu vise, ko zna.

Nego to sto ide u X, to je sada provereno, to 100% otpada posle 10 voznji ! Meni je jedan otpao posle 4 voznje otprilike. Sada samo cekam da se i drugi odvali.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Bisage (i još ponešto - gde naći)?

Post by Dejv »

Nisam govorio o pretezanju - skidao sam ih.

Inace - ajde - videcemo kako ce da drzi. Ja cu opet na isti plan - tu ce da ide alat i sl. A idem na nekih 600km turu.
A na leto boze zdravlje cu napraviti "atomsku" turu (do Hiroshime i Nagasaki-a) to ce biti 900km pa cu da ti kazem kako su se ponele bisage.
Neki dan je prednja izdrazala bez problema 70km - al bez dzepova. Vozio sam je jedno vreme napred, jedno vreme nazad.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply