Alpine Cirus

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Alpine Cirus

Post by nikkks »

Pre svega pozdrav svima na forumu, dobar deo sam procitao, ali veeci deo nisam uopste razumeo. Poslednjih 10god nisam seo na biciklu i prosle nedelje dobio Alpine Cirus, izgleda prelepo ali vec par problema.
KOCNICE = UZAS
Napred je disk a pozadi V-brake.
Zadnje i nisu lose (samo sto kace felnu, a kad malo opustim ne ''grizu'' skoro uopste)
Prednja disk kocnica koja mi se ucinila kao vrh je ustvari smece. Koliko god da stiskas nikakvo kocenje ne dobijas. Probao sam da je nastelujem i na onom srafu na paknu i na sajli. Kad dotegnem sraf bicikl ne mozes da pomeris kad opustim nema kocenja.
Pitanje za kocnice posto vec pojma nemam o njima. Sta da radim sa prednjom??? Da stavim V-brake ili nesto sa ovim da pokusam (sta)?
Ima Cateye svetla napred i pozadi i neki sugav komp koji laze vise nego moja sestra :?
Pomozite molim vas, jer ne smem niz bilo koje brdasce u gradu, a bicikl mi u ovoj krizi znatno olaksava zivot, pogotovu po dzep
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Alpine Cirus

Post by pedala »

Alpina iz Austrije koji se sklapa u Krusevcu u Planeti?
Vlada

born for trike
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

U kraljevu je kupljen. A ko proizvodi nemam pojma, a i ne dotice me :oops: . Interesuju me kocnice prvenstveno :D
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Alpine Cirus

Post by alazovic »

Komšija, što bi se reklo: Kol'ko para, tol'ko i muzike 8)

Ali sve jedno, treba ti takozvani "nulti servis" bicikla - Odvezi ga u neki servis da ti našteluju kočnice, menjače...
Kakav god da je bajk, on progleda kad padne u stručne ruke.

Može da se desi da prodavci imaju ugovor sa servisima oko tog nultog servisa, ali tebi se ne isplati da zbog toga šetaš bajk do Kraljeva. Probaj da nađeš nekog iskusnog bajkera iz svog grada, ili ga odvezi u servis - naplatiće ti od 0 do 2.000 dinara.

A ovo mu dođu njegove specifikacije po Planet Bajku:
BICIKL ALPINA CIRUS L 2010 Cena: 15.487,50din
(BIC-1951-L)
Image

Klasični MTB ram, udobna Zoom suspenzija i trajne i precizne Shimano komponente, pouzdan pratilac za svakodnevnu upotrebu u opuštenoj i rekreativnoj vožnji na uređenim i neuređenim stazama.

Specifikacija:

ALPINA CIRUS
veličina rama: L (50cm)
veličina točka / broj brzina: 26''/21
ram: HI-TEN čelik
viljuška: Zoom, amortizer 375
ležaj viljuške: 1-1/8" oversize navoj
lula volana: Promax, čelik 25.4 oversize
volan: Promax, čelik
ručke volana: Herrmans
cev sedišta: čelik
sedište: Selle Bassano
obruči: Beretta, Alu dupli zid 36H
prednja glavčina: Alu disk sa ekscentrom 36H
zadnja glavčina: Alu 36H
ručice kočnica: Promax, Alu-PVC
prednja kočnica: Zoom, mehanički disk
zadnja kočnica: Promax, Alu V kočnica
ručice menjača: Shimano SL-TX50 3x7
prednji menjač: Shimano FD-CO51
zadnji menjač: Shimano RD-TX31
zadnji zupčanik: Shimano MF-TZ21 14-28
lanac: KMC Z-50
ležaj/osovina srednje glave: patrona / cartridge
prednji lančanik: Prowheel, 48x38x28
pedale: PVC
nogica: Alu podesiva
gume: Kenda
Ko zna da objasni komponente - izvol'te!
neki sugav komp koji laze vise nego moja sestra
I ciklomasteri se šteluju po obimu gume, to možeš i sam. Udariš crtu na gumi na mestu gde dohvata tlo i izmeriš koliko centimetara pređe točak dok sediš na bajku, a dok ne dođe ponovo do te crte. U zavisnosti od debljine gume, za 26'' točkove to ti je nešto malo više od 200cm, obično 205-206cm. To ukucaš u ciklomaster i on prestane da laže :)

Pozdrav iz Kraljeva
L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Alpine Cirus

Post by pedala »

Za prvi bajs i nije tako lose jos ima i zooom
Vlada

born for trike
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

@alazovic Hvala na svim ovim informacijama. Imaju deal sa Planet Bike-om ovde u Krusevcu. A nisam ni znao da se ovo cudo podesava. Moracu sutra posle posla da procackam malo. Mada sutra ide nataj prvi servis pa cu videti sa njima sve komplet da mi srede. Kupio sam poprilicno opreme kod njih a i znam ih ovako. U sustini ok servis, ali videcemo kakva je situacija vec sutra.

@pedala Meni je i vise nego odlican. Dobio sam ga na poklon a znaci i vise nego sto sam mislio :o . Ova dva dana nije vozen ali vec sutra popodne krece.
btw. Sta mu je taj ZOOM? marketinski trik ili ima neceg stvarno? :oops:
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Alpine Cirus

Post by alexapi32 »

Zoom su ti viljuske, koliko sam ja cuo nista nevaljaju :?
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

videcemo to vec za mesec dana. jer sam 2m i 120kg, reci ce one svoje. a ako mi se svidi pedaliranje kupicu stvarno neku biciklu koja vredi.
Danas bio do servisa, u petak je vozim na sredjivanje prednje kocnice i promenu zadnje
Moze neka preporuka za V-brake?
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

Ovo je nesto od kocnica sto sam gledao, molim vas za preporuku jer stvarno o ovome dve blage nemam (ako vam treba savet sa auto ozvucenjem tu sam):

1) V-brake - SHIMANO ALTUS
2) V-brake - AVID SD3

Cena je oko 1500din po setu za jedan tocak

I jel ima neke razlike u kocnicama za prednji i zadnji tocak? Mozda zvuci glupo, ali nailazim na sajtovima da su na nekim navedeno da su za prednje a zadnje se ne spominju

I ako neko zna jel moze na ovom biciklu da se montira i zadnja disk kocnica, nasao sam ovo

Disk kočnica - AVID BB5
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Alpine Cirus

Post by alazovic »

nikkks wrote:I ako neko zna jel moze na ovom biciklu da se montira i zadnja disk kocnica, nasao sam ovo

Disk kočnica - AVID BB5
Možeš i sam da vidiš da li možeš da montiraš disk kočnicu pozadi - na ramu, blizu osovine zadnjeg točka, treba da imaš dve izbočine - nosač disk kočnice, isti kao na prenjoj viljušci.
Ja bi ti preporučio da tog Avida namontiraš na prednji disk (izuzimajući Avid BB7 najbolja mehanička disk kočnica, vredi para!), jer prednja kočnica trpi veće opterećenje, a zoom da prebaciš pozadi, ako imaš nosač. U tom slučaju morao bi i zadnji točak da promeniš, na zadnjoj glavi ti treba nosač za sam metalni disk. Poprilično si težak - trebaće ti dobre kočnice na nizbrdicama.

Ali ako i malo razmišljaš o promeni bajka, bolje samo sredi postojeći i ništa ne menjaj, vidi da li ti odgovara ovaj vid rekreacije - vozi ga do polovine leta, pa odluči: ili ostani na tom ako se vozikaš po malo ili prodaj taj bajk, a nabavi neki malo kvalitetniji za duže ture, sigurniju vožnju i veće zadovoljstvo.

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

Komplet prednju kocnicu skidam i ne vracam je definitivno, jer nesto gore nisam u zivotu probao. Na starom bajsu sam imao one najcrnje buvljacke kocnice koje su kocile daleko bolje od ovih diskova. Razmisaljm za prednji da uzmem AVID BB5 a zadnju da promenim i ostavim V-brake Shimano Altus ili AVID SD3. Racunam da cu sa tim moci d se vozam po gradu da ne palim auto.
A na zadnjem delu rama sa leve strane ima izvocina sa dve rupe, bas sam malopre gledao
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Alpine Cirus

Post by Gruja »

nikkks wrote:Razmisaljm za prednji da uzmem AVID BB5.
Uradi to. A zadnju samo podesi dobro, mislim da će biti ok.
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

evo malo novosti, bajs malopre preuzet sa servisa. Prednja disk skinuta :oops: , tj. samo disk je ostao za ukras. Generalno cela marka ne valja. Stavljene nove V-brake i napred i nazad Avid Single Digit 7 :shock: . Iskustva posle par kilometara su IZUZETNA. Kocnice su toliko dobre, grizu i ne skripe. Ostavljene su par dana na naslabije podesavanje dok ne nalegnu lepo, a vec sad koce neverovatno. Pri brzini od 30km/h malo jaci stisak zaustavlja zadnju gumu u mesto, kad pustis nastavlja dalje bez ikakvih problema. Ja odusevljen i cenom i Kvalitetom.
Promenjene i plasticno-aluminijumske rucice kocnica, stavljene Shimano Deore BL-M511 aluminijumske koje se ne krive kao ove prethodne.
Sredjeni su i menjaci, tako da sad prebacuje extra iz brzine u brzinu i lanac ne kaci prednji menjac kad prebacim u 21.
Fini ljudu u Planet Bike su mi sredili i Ciklometar tako da sam sad prezadovoljan 8)
A kupio sam i torbicu koja ide ispod sedista, montirali su mi i to.
Sad ovo i nije tako los bajs :D
Samo mi fali jos jedno svelo napred da bude super za voznju, posto ga uglavnom vozim od 22.30-00.30h
@Gruja podesavali je skoro sat vremena i nema sanse da se sredi, sam materijal od kog je pakna je po mom misljenju uzasan, kao kad kocis staklom o staklo, Za sad vise ne razmisljam o tome

Pozz i odoh na voznju :mrgreen:
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
nikkks
Posts: 15
Joined: 29 Mar 2011, 01:03
Location: Krusevac

Re: Alpine Cirus

Post by nikkks »

Stigo s voznje, kocnice su strava, nisam imao neko vece brdo za isprobavanje od Bagdale, ali tu su se pokazale EXTRA, za razliku od proslih kad sam molio boga da se zaustavim nekako.
Jos par stvari mora da se promeni
1) Gume (bruje uzasno, a zasto pojma nemam, nove su) Ima li neko ideju kako ovo da resim? napumpane na 3.5bar
2) Jos jedno prednje svetlo
3) Sediste
4) Da se namesti zvonce ili trubica
I tako verglam ja, verglam, i treci put upali iz PRVE
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Alpine Cirus

Post by alexapi32 »

Trebaju ti 2 prednja svetla?
Post Reply