Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by alexapi32 »

Zanima me koja je razlika u kocionoj sili izmedju gorepomenutih. Koja kocnica bi brze zaustavila biciklu od npr. 60km/h?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by Gruja »

Ne znam da li uopšte ima smisla upoređivati ih. Napravljene su za različite tipove bicikala i vožnje. Pretpostavljam da je tu i tehnika samog bicikliste prilično značajna. Ali, hajde da pogledamo to na ovaj način, MTB je predviđen za nezgodne, planinske terene, dok se drumaš vozi po asfaltu. Ukoliko se oba bicikla kreću pretpostavljenom brzinom po terenima za koje su predviđeni, nekako se čini da MTB, u najvećem broju slučajeva, ima potrebe za bržim zaustavljanjem jer je to uslovljeno strukturom terena, put ispred vozača može biti svakakav... dok drumaš ipak ispred sebe ima put čija sama struktura generalno nije takva da pred vozača nameće velika iznenađenja.... pa bih rekao da bi MTB zato trebao da ima veći silu na raspolaganju.
Međutim, ovo je samo moje naklapanje koje nema nikakav valjan argument. :mrgreen:
A zašto ti je to uopšte bitno, hoćeš da stavljaš drumaške kočnice na MTB ili obrnuto?!
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by IRalic »

V-brake. drumske kocnice su dosta slabije, pogotovo u mokrim uslovima.
Naravno ne koce sve kocnice isto, ali generalno je tako.
Ako planiras nesto da budzis, takodje imaju u vidu da su drusmke kocnice dizajnirane za uze felne, max 18mm spolja.
Mtb felne su obicno 24mm ili vise, i tada felna u drumsku kocnicu jedva stane i to kad je ona"otvorena" (za olaksano skidanje tocka)
Takodje klirens za gumu je jako mali, i obicno tesko mose da se ugura guma sira od 28mm.
Upravo zbog toga, i zbog slabije sile kocnenja, na cyclo-cross(~35mm tanke terenske 700c gume) bajkovima imas Cantilever kocnice.


Pozzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by alexapi32 »

Ali ja razmisljam ovako: Ako vozis MTB, ti ces voziti po stazama, makadamu gde tvoja brzina nece prelaziti 30km/h, a kad vozis po drumu ocekujes nizbrdice i brzine od 60-70km/h pa po toj logici bi drumas trebao da ima kocinice sa vecom kocionom silom.
I ne, ne planiram da budzim.
Evo jos jedno pitanje: Jel mogu da stavim pogon (105) koji je za drumasa i ima 2 sajbne(50/34) na mom hibridu koji ima MTB pogon (48/36/26) i da li moram da menjam siftere/kasetu uz to?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by IRalic »

alexapi32 wrote:Ali ja razmisljam ovako: Ako vozis MTB, ti ces voziti po stazama, makadamu gde tvoja brzina nece prelaziti 30km/h, a kad vozis po drumu ocekujes nizbrdice i brzine od 60-70km/h pa po toj logici bi drumas trebao da ima kocinice sa vecom kocionom silom.
Potpuno si u pravu. Za brzine na nizbrdicama su diskovi najlogicniji izbor (govori onaj sto voli da jurca nizbrdo)
Ali eto, ljudi su na drumasima navikli na taj tip kocnice, i tesko to moze da se promeni.
U odnosu na dobar V nisu ni mnogo lakse, al eto ..

Evo jos jedno pitanje: Jel mogu da stavim pogon (105) koji je za drumasa i ima 2 sajbne(50/34) na mom hibridu koji ima MTB pogon (48/36/26) i da li moram da menjam siftere/kasetu uz to?
Svakako da mozes. Nisu ti potrebne nikakve promene, osim podesavanja prednjeg menjaca, tj.podizanja ga vislje zbog veceg 50t lancanika, i regulisanje granicnika i zategnutosti sajle kako bi indexing korektno radio.

Pozdrav!
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by pedala »

alexapi32 wrote:Zanima me koja je razlika u kocionoj sili izmedju gorepomenutih. Koja kocnica bi brze zaustavila biciklu od npr. 60km/h?
Replika: iz iskustva tvrdim da je drumaš brži na ravnom a na nizbrdici MTB. Neko će pitati kako? Pa pored širih guma MTB ima i suspenziju koja apsorbuje neravnine na putu a isto tako pri naglom kočenju prednja suspenzija pomera težište bicikla pri kočenju prednjom kočnicom te je ona daleko efikasnija od zadnje koja bi u takvoj situaciji samo zablokirala i došlo bi do bočnog plesa po putu. Ovo kočenje prednjom kočnicom primenjuju vozači motocikala. JAKO JE VAŽNO da vozač bicikla digne zadnjicu sa sedla i postavi iza sedla skoro da oseti krampone otraga :mrgreen:
Vozio sam MTB i više od 70km/h niz brdo a onda je Yugo 45 GT :mrgreen: imao nameru da mi preseče put tako da mi je sam bog pomogao da sam u situacije da sad pametujem jednom deranu o kočnicama,...Nema tih kočnica koje su efikasne pri tim brzinama. Sa 70km/ h uspeo sam da skinem max. na 40km/ h sve ostalo je učinio svevišnji. Sve se izdešavelo na putu Petrovac- Sutomore a kod Čanja.
Zaklučak: bolje koči V- Brake,
Vlada

born for trike
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by Gruja »

pedala wrote:JAKO JE VAŽNO da vozač bicikla digne zadnjicu sa sedla i postavi iza sedla skoro da oseti krampone otraga :mrgreen:
Pa čak i da je ne podigne svesno, sigurno će to nesvesno uraditi čim počne sedište kao čekić da radi odozdo... :mrgreen:
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by alexapi32 »

Hvala na odgovorima. Jos jedna stvar, posto moj menjac ima 3 brzine, kako bih se ponasao srednji pogon sa 2 sajbne ako ga prebacim u 3. stepen(sajbnu)?
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by alazovic »

Spao bi lanac 8)

Trebao bi da nekako ograničiš hod menjača, da ide samo u ta dva prenosa...
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by pedala »

replika: na menjač zaboravi jer nebi mogao da da se popne na veći lančanik, šajbnu. Svaki menjač ide do najvećeg nazivnog pa pošto novi pogon prelazi moraš montirati drugi
Vlada

born for trike
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by IRalic »

pedala wrote:replika: na menjač zaboravi jer nebi mogao da da se popne na veći lančanik, šajbnu. Svaki menjač ide do najvećeg nazivnog pa pošto novi pogon prelazi moraš montirati drugi
Kolega sedi jedan ;)

Menjac "ide" gde god ga namestis. Znaci odpustas sraf obujmice, i pomeras ga gore, dole, od volje ti.
U slucaju veceg (npr. drumaskog koji planiras sa 50,52 ili vec koliko najvecim lancanikom,
sve sto treba je pomeriti ga vislje, i podesiti kao i obicno, sto ce reci oko 1mm da bude izmedju kaveza menajca i najvise tacke zubca na lancaniku.
Obicno se, kao i prema uputstvu proizvodjaca taj 1mm steluje na samoj gornjoj strani kaveza menjaca,
ali posto menjac predvidjen za rad za manjim najvecim lancanikom ima manji luk kaveza, odnosno manji radijus krivine kaveza,
nego menjac predvidjen za rad sa vecim lancanikom, taj 1mm se ne steluje na gornjoj strani, nego na donjoj,ili pri sredini,
jer je zbog manjeg radijusa ona ta koja prva dodiruje lancanik.
Na skoro svim svojim bajsevima koji su imali ili imaju drumaski pogon koristim standardni MTB menjac,
i sve radi skoro savrseno, samo treba podesiti kako treba.

Inace iste koristim iz razloga nekompatibilnosti prednjeg drumskog menjaca za rucicom menjaca mtb serije.
Drumski i mtb prednji Shimano menjac imaju drugacije duzine poluga koje vuce sajla, i stoga zahtevaju drugaciji hod sajle za isti bocni hod menjaca,
te nema sanse da sa mtb rucicom kontrolises prednji drumski menjac i da sve radi kako treba.
Naravno govorim o menjacima koji imaju "indexing". Ako je menjac frikcioni, onda nema razlike jer brzine nisu indexirane na 1,2 i 3, nego se sajla vuce jednako preko celog hoda rucice.
Dakle ako ste stavlja prednji drumski menjac, isti nece raditi kako treba sa mtb indeksiranom rucicom, i nema sanse da ubodes dva lancanika da rade kako treba, a o sva tri nema ni govora.
Upravo iz tog razloga se u drumskim Shimano kompletima za drumske bajkove sa ravnim volanom koriste posebne rucice,a ne one iz mtb grupa.
Jedini meni poznat prednji drumski menjac koji radi sa mtb rucicama je MicroShift, i to ne svi modeli, nego samo dva-tri.
Ovo naravno ne treba pomesati sa slucajem zadnjeg menjaca i drum/mtb rucicama, jer je tu vuca sajle identicna sa sve Shimano serije.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
pedala
Posts: 59
Joined: 24 Feb 2010, 23:26
Location: Pančevo, Vojvodina

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by pedala »

IRalic wrote:
pedala wrote:replika: na menjač zaboravi jer nebi mogao da da se popne na veći lančanik, šajbnu. Svaki menjač ide do najvećeg nazivnog pa pošto novi pogon prelazi moraš montirati drugi
Kolega sedi jedan ;)

replika na repliku :mrgreen:
Da li jos neko ima repliku na ovu temu? JEDAN tvrdi da prednji menjač koji radi na MTB pogonu 42 ili 44 zuba NE može da radi i na drumašu 50 ili 52 zuba. DVA kaže da može. A kolega TRI ?
Vlada

born for trike
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by Gruja »

Više nikom ne verujem! Da se odradi uporedni test! :mrgreen:
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by IRalic »

Javlja se mali Perica iz zadnje klupe i kaze: Uciteljice, a kome uopste treba prednji menjac, pa kod nas je sve ravno!? :mrgreen:
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
alexapi32
Posts: 60
Joined: 26 Jan 2011, 23:44
Location: Pirot

Re: Razlike izmedju V-Brake i drumskih kocnica.

Post by alexapi32 »

pedala wrote:
IRalic wrote:
pedala wrote:replika: na menjač zaboravi jer nebi mogao da da se popne na veći lančanik, šajbnu. Svaki menjač ide do najvećeg nazivnog pa pošto novi pogon prelazi moraš montirati drugi
Kolega sedi jedan ;)

replika na repliku :mrgreen:
Da li jos neko ima repliku na ovu temu? JEDAN tvrdi da prednji menjač koji radi na MTB pogonu 42 ili 44 zuba NE može da radi i na drumašu 50 ili 52 zuba. DVA kaže da može. A kolega TRI ?
Ispravka: 48 zuba.
Znaci zadnji menjac moze drumaski sa MTB sifterima, a prednji ne?
Sto se tice MTB v.s Drumas na nizbrdicama, mislim da je drumas ipak brzi zbog manjeg otpora vazduha (vece aerodinamicnosti), visih stepena prenosa i nize pozicije vozaca.
Post Reply