Oprema za vikend turu

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
Ljubitelj Prirode
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2009, 23:54

Oprema za vikend turu

Post by Ljubitelj Prirode »

Pozdrav svim freebikerima!

Najpre, zelim da kazem da je izraz "freebiking" odlican, jer na pravi nacin opisuje aktivnost gde voznja bicikle nije cilj vec sredstvo, i to sredstvo u kome neki od nas pronalaze zadovoljstvo...naravno, bicikla je samo sredstvo da se ode u prirodu, da se priroda dozivi, da se oseti iz neposredne blizine...da se u prirodi boravi neposredno, a ne samo kroz stakla automobila.

Ove godine sam po prvi put imao priliku( mada nisam bas tako mlad- imam 29 god.) da neke nase planine obidjem biciklom i mogu reci da sam odusevljen. Ipak, kao i svaki pocetnik u freebiking-u, imam i neke nedoumice, najvise vezane za opremu. OK, bisage se podrazumevaju, kao i svetla, rezervna guma, pumpa, itd.To je ono sto se tice opreme za samu biciklu. Medjutim, mene zanima sta je sve potrebno od kamperske opreme za kraci boravak u prirodi.

Sator i vreca za spavanje su obezbedjeni, fali mi jos samo podloga za spavanje. Koliko vidim, postoje tri resenja:

1) Podloga od tkzv. pene, ali mi se cini tankom i neudobnom, ali i kabastom za nosenje na bicikli;
2)Samonaduvavajuca podloga- jeste najudobnija, ali je skupa i teska.
3)Podloga koja se sastoji od nekoliko celija koje se naduvavaju- zgodna za pakovanje, udobnija od penaste podloge, te se cini kao pravi izbor.

Ipak, voleo bih da cujem Vasa misljenja o tome koja je podloga najbolja za nosenje biciklom.

Drugi problem je reso, tj. primus. Sta preporucujete, kakva su iskustva...

Naredna sitnica koja zivot znaci- nož. Bitno je da u prirodi moze da posluzi za razne namene, a da ostane u zivotu. Kakva su vam iskustva po tom pitanju? Kako odabrati nož da bude kvalitetan, da sluzi svrsi, da pristojno izgleda ( nismo ulicni presretaci :) ), a da cena bude srazmerna onome sto dobijamo?

Naravno da imam jos mnogo pitanja, ali cu pokusati da se uzdrzim, barem za sada. Za prvi post- sasvim dovoljno. Nadam se da ce diskusija biti mnogima od koristi!
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by bluealek »

Podloge koje se donekle same naduvaju, a zatim doduvaju su po meni najbolji izbor, svakako su pravo rešenje za udobnost i razlika u odnosu na penaste je kao nebo i zemlja, bez obzira što nema bitne razlike u debljini. Nisu teške, a u Intersportu mogu da se nađu razni modeli McKinley-evih po razumnim cenama (cena zavisi od debljine, kao i od toga na koliki prostor može da se sabije i smota izduvana podloga). Baci pogled, pa vidi koliko si spreman da se pružiš za podlogu.

Moje je mišljenje da je kvalitetna podloga barem jednako bitna kao i kvalitetna vreća (decenijama sam tvrdoglavo mučio sebe penastim podlogama, a onda sam posle jedne prespavane noći na ovakvoj podlozi shvatio da je ugođaj gotovo ravan prelasku u KREVET).

Što se primusa tiče, svakako je korisno imati ga da se na brzinu nešto podgreje i pripremi, mada u koncepciji nošenja tereta na biciklu na mom spisku opreme on spada u ono bez čega se može. Jer, kad nosiš teret na biciklu, svaki gram uštede je dragocen, naročito ako to nije neki cikloturizam po asfaltu ili pretežno ravnoj podlozi, već vožnja po nekom zahtevnijem terenu. Primus uglavnom nosim u mojoj preferiranoj varijanti, a to je kada kolima doteram opremu do lokacije gde će biti kamp, a bicikl se vozi bez tereta i na kraju dana vraća na dotičnu lokaciju (onda nosim štošta - i kamperske stolice, laptop i još svakojake gluposti koje podižu nivo komfora u divljini). Ako se već pakuje konfiguracija sa minimumom tereta na bicikl, bolje je umesto primusa poneti hepo kocke (za potpalu) - one će ti svakako olakšati posao paljenja vatre, koji ume da bude mukotrpan po vlažnom vremenu.

Kada je vrsta primusa u pitanju, uzeti običan mali plinski koji koristi Camping GAZ kartuše standardnih dimenzija i oblika mislim da je najbolja solucija, jer uzimanje bilo čega nestandardnog drastično otežava nabavku goriva (ove kartuše mogu se naći u prodavnicama čak i po manjim mestima). Postoje i benzinski primusi, ali mi se čini da su manje zgodni za pakovanje i nošenje.

Nož - ako je potreban kao priručno sredstvo za prehranu i razne intervencije (ne kao hladno oružje za obračun sa kojekakvim avetima), džepni nožić tipa "swiss army knife" iz nekog pametno koncipiranog kompleta sasvim završava posao. A nositi unaokolo neku nožekanju svakako ne bi bila nikakva "zaštita", tako da je čisto nepotrebno podizanje gabarita i mase stvari koje se tegle sa sobom.
Ljubitelj Prirode
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2009, 23:54

Re: Oprema za vikend turu

Post by Ljubitelj Prirode »

U pravu si da su samonaduvavajuce podloge najudobnije, ali ono sto me odbija od njih jeste cena... Ipak, otici cu u Intersport da pogledam. Kakvo je misljenje o podlogama na naduvavanje, koje sam opisao pod brojem 3) ? Neke takve, renomiranog proizvodjaca, sam video za oko 1500 din., sto mi deluje primamljivo...

Sto se primusa tice, apsolutni sam laik, pa me zanima kako da prepoznam da su kartuse standardnog oblika? Za hepo kocke svaka cast, toga se nisam setio, a zaista vrse posao.
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Re: Oprema za vikend turu

Post by rekreativac »

Ako mogu pomoci; uzeo sam ove godine u Intersportu podlosku McKinley Trekker 180 Air, znaci (donekle) samonaduvavajucu. Cena nije mala, onda je to bilo 5000 din, ali vredi, pa bilo to duze ili krace ture. Tezina je 1 kg, a debljina ove sto sam ja uzeo 3 cm. Uz pristojnu vrecu bilo je sasvim OK i na +7 stepeni ili manje, naravno pod satorom. U svakom slucaju neces pogresiti, jedino ako te cena odbije. Pozdrav
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by bluealek »

Mislio sam na primus koji koriste one male (desetak cm), cilindrične, najčešće plave kartuše koje se mogu naći i po tezgama na buvljaku i u svakoj bolje opskrpljenoj samoposluzi. U stvari je retko u ponudi bilo šta drugo od primusa.

Evo jednog od takvih primusa:

http://www.freebiking.org/galerije/main ... temId=2414

Kod ovog se kartuša ubacuje u plastično kućište. Postoje i jednostavniji modeli, gde se ona samo metalnim držačima fiksira s donje strane gorionika.
Ljubitelj Prirode
Posts: 5
Joined: 12 Oct 2009, 23:54

Re: Oprema za vikend turu

Post by Ljubitelj Prirode »

Puno vam hvala za odgovore do sada! Ali kao sto rekoh, pitanja uvek ima jos...

Zanima me vase misljenje u vezi zadnjeg prtljaznika; U prodaji postoje dva modela, jedan je aluminijumski i kosta 1300 din., a drugi je od obicnog metala i kosta oko 300 din. I jedan i drugi mi deluju prilicno izdrzljivo, ali mi je nejasna tolika razlika u ceni...jedino mi je bitno da bude sto kvalitetniji zbog bisaga. Sta koristite i sta preporucujete?
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by Gruja »

Korisitm nešto što ne preporučujem i zato neću ni da pominjem, ali preporučujem sledeće:
http://parts.capriolo.com/proizvodi/prt ... niverzalni

oko 1600 din košta.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by Dejv »

Potpisujem ovo sto Gruja kaze.
Ima ono sto je bitno - okca dole blizu osovine za kacenje bisagi - i deluje solidno.

Podloga za vrecu - i ja koristim McKinley samo naduvavajucu - ne zalim nekoliko hiljada sto sam je platio.

Noz: Swiss army knife ti je najbolje resenje (naravno - original, ne made in buvljak koji ce da se raspadne)

Primus: Ok - fini su ovi na gas - al meni deluju ovi na gorivo em prakticniji - em se zgodnije pakuju...
Boca je tanja - al visha (al ako je tanja odgovara bolje), i odvaja se od celog sklopa.
Gas mozes naci i po prodavnicama - mozda. Benzin nadjes gde god hoces - a cak radi i na bilo sta drugo - bilo koje tecno gorivo...

Moja 2 centa.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Re: Oprema za vikend turu

Post by rekreativac »

Ovaj prtljaznik je pristojan. Mozes da ga podesavas, tamo-vamo. Moj je isti takav, iz Capriola i bice ti verovatno dovoljan, pogotovo ako su to kao sto kazes "vikend ture"; znaci nosices pretpostavljam manje opreme. Ja sam ga recimo opterecivao do nekih mozda 20 KG i podneo je. Na podlosci u svakom slucaju nemoj stedeti.Pozdrav
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Oprema za vikend turu

Post by kunalagon »

Pre par meseci, kupio sam samonaduvavajucu podlogu proizvodjaca FERRINO debljine 3,5cm:

Image

...i tako legnem ja u sator da spavam...Zaspim posle 2,5 sata, spavam 15 minuta, probudim se, pa opet zaspim posle sat-sat i po, pa zpavam jedno 10-20 minuta, i tako sam ukupno spavao najvise pola sata-sat. Spavanje je bilo kao da spavam na ulici na asfaltu, ili jos bolje na nekom mramornom platou(malo je tvrdji od asfalta).
Eto, al sta je uzrok tome, mozda sto imam 115 kila. Kad god se probudim ne mogu da disem od bolova, kao da je tenk bio na meni, a onda buldozer; bole rebra, kicma, krsta, kukovi, kolena, laktovi, kljucne kosti, ramena, vrat...
Tako da ja ne bi nikome ko bi ZELEO da spava preporucio SAMONADUVAVAJUCE podloge, ili jedino one deblje od 5cm, koje su dobre za nositi u kolima ili kada se Dzipom vozi biciklo.
Ono na cemu sam ja spavao kao kuci u krevetu je dusek na naduvavanje; onaj slican kao za plazu samo sto je dosta laksi a isto sam ga uzeo od FERRINO mada sve jedno kakav dusek, ja sam tezi, pa mi je trebao neki koji ce da potraje, a i ovaj je laksi:

Image
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by bluealek »

Kunalagon, samonaduvavajuće podloge su samo delimično samonaduvavajuće, jedno 2/3 vazduha u njima moraš ti da doduvaš, možda je u tome bio problem? :) Moje iskustvo je upravo suprotno - ovi dušeci za plažu su užasno nezgodni za spavanje, jer se na njima prosto "pliva", što je za mene jako neugodan osećaj. Tanke podloge za naduvavanje, kada se DOBRO naduvaju, nude taman onaj optimalan stepen tvrdoće za udobno spavanje.
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Oprema za vikend turu

Post by kunalagon »

Pa to ti kazem, osecaj udobnosti je totalno subjektivan.
Ja sam uvek doduvavao te samonaduvavajuce podloge i imam i jastuk samonaduvavajuci. Osim sto je tvrdo (kao sto sam napomenuo) nezgodno mi je bilo i sto malo malo pa skliznem sa podloge, pa onda moram da je trazim po satoru.
Dok je ovaj jedan moj drug udobno spavao i na sundjerastoj podlozi debeleoj 8mm, koju je kupio za 180 dinara.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by shebez »

Kako ko spava na kakvoj podlozi to je individualna stvar, ja mogu da zaspim bilo gde a najvise volim da zaspim pored moje TA6 kada zimi greje, na tepihu bez jastuka ili bilo cega. Ono sto je bitno kod podloga za spavanje je koliko te podignu od zemlje i cuvaju od hladnoce, sto kazu babe: "da ti ne nazebu krsta". Vazdusni prostor u podlozi sluzi vise kao izolator nego nesto sto bi trebalo da pravi udobnost. Onaj ko je navikao na udobnost tesko ce bilo gde zaspati u satoru... :?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Oprema za vikend turu

Post by Dejv »

Ja sam na McKinley-u - i to na onom tanjem.
Nit se kliza - nit je neudoban. Cak sta vise - vrlo udoban. E sad - ja sam 80kg tezak.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
morisdrion
Posts: 1
Joined: 17 Feb 2011, 19:16

Re: Oprema za vikend turu

Post by morisdrion »

Pozdrav, ima li netko ima iskustva u vezi kombinovanja CADAC rešoa na navoj i Primus kartuša na navoj, odnosno da li su kompatibilni?
Post Reply