budzenje starog Maxam mtb

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
Takamine
Posts: 5
Joined: 01 Aug 2009, 15:47

budzenje starog Maxam mtb

Post by Takamine »

Zamolio bih sve iskusnije da mi pomognu oko odabira opreme za moj stari maxam bajk. Ram je cr-mo i hteo bih da napravim od njega neki pristojan touring bajk. Stvari koje bih menjao su: zadnji menjac, rucice menjaca, srednji pogon, kasetu i tockove. Necu da kupujem nov bajk pa me me zanima koji rang opreme bi bio najbolje resenje. Ponavljam jos jednom ne zelim nov bajk:) Hvala.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by alazovic »

Ja još uvek imam staroga Maxama (crni tailwind) i ne bi ga menjao ni za šta na svetu :) Vozim ga po gradu i offroad kada znam da će biti vlažno i blatnjavo (imam branike).

Za sve ostalo - kupio sam bajk sa alu ramom, prednjom suspenzijom i dvaessedam brzina...

Kada mi je to bio jedini bajk, razmišljao sam isto kao i ti, ali su me ljudi pametno posavetovali da ništa ne menjam na njemu osim da stavim dobru kasetu u srednju glavu. Možda menjači nisu fancy, ali rade posao extra. Lanac ti je debeo pa nema svrhe da razmišljaš o nekim silnim izmenama osim ako hoćeš da promeniš komplet pogon (oba menjača, obe ručke i obe kasete lančanika) što će previše para da ti odnese.
Kočnice su takođe problematične, ali ako imaš dovoljno snage da stiskaš ručice - rade ko sat!
Za točkove ista priča. Felne su ti plekane, ako bi ih menjao aluminijumskim, moraš da imaš u vidu da se alu mnogo brže troše na mestima kočenja. Za touring varijantu, samo stavi neke poluslik spoljne gume, nakrivi kapu i iživaj :)

Maxam je odličan touring bajk, namontiraj pak treger (gepek), stavi bisage, napuni ih i VOZI ŠTO DALJE!
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Takamine
Posts: 5
Joined: 01 Aug 2009, 15:47

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Takamine »

Hvala na odgovoru! Videcu prvo da stavim slik gume pa cu polako da dodajem sta mi bude trabalo
mark0
Posts: 6
Joined: 20 Jul 2009, 12:47

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by mark0 »

konzervacija a ne restauracija.
isto kao sto neces da budzis starog takamine-a : )
Takamine
Posts: 5
Joined: 01 Aug 2009, 15:47

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Takamine »

Mogu samo da kupim novog Martina:)))
Takamine
Posts: 5
Joined: 01 Aug 2009, 15:47

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Takamine »

KOje felne su dobre za touring?
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Dejv »

Zavisi sta smatras pod touring...
Neki ovde smatraju touring lomatanjem kroz mocvare, kamenjarima i sl...
Drugi pak smatraju da ne treba silaziti sa asfalta...

Zavisi koliko tereta imas nameru da nosis...
Neki nose 5kg tereta - a neki se maltene sele na biciklu...

Zavisi koliko si i ti sam tezak - ima onih koji su 50kg, a ima i onih koji su 150kg.

Zavisi dal zelis disk kocnice, ili V-brake - tj dal i sta podrzava tvoj ram i tvoja viljuska.

Itd...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Takamine
Posts: 5
Joined: 01 Aug 2009, 15:47

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Takamine »

Imam 70 kg i vozim po asfaltu. bajs ima v-brake...
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: budzenje starog Maxam mtb

Post by Dejv »

A jel podrzava diskove bajs? Jel bi prelazio na diskove - ili iskljucivo ostajes na V-Brake-u?
Koliko tereta imas nameru da nosis?
Jel ces ga rasporediti napred i nazad - ili samo nazad?

Koga nameravas da ti plete tockove?
Jel ces koristiti vec postojece osovine - ili kupujes nove? Ako koristis postojece - jel su sa 24, 32 ili 36 rupa?
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
Post Reply