rok trajanja novih guma

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
mark0
Posts: 6
Joined: 20 Jul 2009, 12:47

rok trajanja novih guma

Post by mark0 »

popust na Z-max u planetu, ali da li vredi s obzirom da su iz 2001-2005?
negde sam procitao da nije bezbedno voziti kola sa gumama starijim od 6 godina, ali to je sve sto sam nasao o materiji.
ako neko zna nesto vise o tome bilo bi lepo da podeli.
marko
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: rok trajanja novih guma

Post by bluealek »

Guma fakat od stajanja menja svojstva, ali teško je reći koliki je zaista rok trajanja gume, odnosno koliki je rizik uzeti gumu na rasprodaji zbog starijeg datuma proizvodnje. Verovatno dosta zavisi i u kakvim uslovima su gume bile lagerovane (temperatura, vlažnost), a to ne možeš znati. Meni se više puta u životu dešavalo da mi starije gume jednostavno eksplodiraju, ali to su sve bile gume koje su već po 2-3 sezone provele na mom biciklu (nikad nisam gledao datum proizvodnje istih). Dakle, nikad mi se nije desilo da me izda novokupljena guma, po prvi put stavljena na bicikl.

Zato mi se čini da je ušteda ipak veća od realnog rizika koji to sa sobom nosi, mada se ta jednačina pomera u drugom smeru kod onih koji jašu bicikl brzinama koje stavljaju glavu u torbu. Ipak, mislim da postoje i mnogo veći rizici, na tebi je da proceniš šta ti je bitnije.
Post Reply