Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
mountaineer
Posts: 4
Joined: 02 Jun 2009, 12:49

Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by mountaineer »

Evo mene opet.

Moj konacan izbor se sveo na Polar Mirage Pro ili Polar Avalanche. Mislim da je Avalanche ipak bolji izbor (rekreativac, asfalt sa malo offroad). Sta vi mislite? Je li to dobar bicikl?

Medjutim, u radnji imaju samo Avalanche disc (360 eura), a cuo sam da mehanicki diskovi shimano i nisu bas najsrecnija opcija (osim Avid BB5 i BB7 ako se dobro sjecam). Sta vi mislite, da li je bolje da kupim ovaj sa diskovima ili da cekam Avalanche sa V-brake koji kosta 316 eura? Konfiguracije ova dva Avalanche nisu bas potpuno ista , koliko sam shvatio prodavca. Mislim da je rekao da Avalanche disc ima nesto bolje komponente, deore zadnji mjenjac i jos neke stvari. Sta mislite?

Hvala.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by IRalic »

Ja bih ti savetovao diskove.
Sumljam da su slabiji od prosecnog v-brejka, ali da na trenutak ostavimo to po strani,
i pogledamo stvar sa prakticne strane i svakodnevne upotrebe.

Shimano disk klesta se veoma lako centriraju nad rotorom, i kad se jednom namesti,
ostaje ti samo povremeno primicanje plocica, sto se sa unutrasnje strane radi imbus kljucem,
a sa spoljne dotezanjem sajle.
V-brake je mnogo zahtevniji. Prvo treba kocione obloge namestiti da su potpuno paralelne,
i da ravno lezu na obruc, sto nimalo nije jednostavna posao kako mozda na prvi pogled izgleda.
Kad vec nekako sve podesis kako treba, isto treba ponavljati kako se obloga trosi.
Kad smo vec kod trosenja, disk plocice su mnooogo dugotrajnije od kocionih obloga za v-brake,
pogotovo u vlaznim uslovima, a jos vise u uslovima dugotrajnog kocenja,tj visoke temperature.
V-brake kocione obloge umeju prakticno da se "istope" na strmom spustu od par desetina kilometara,
gde konstantno moras da kocis, ili samo jace kocenje pre krivina, kako bi odrzao bezbednu brzinu.
Ako je jos i put makadamski, i pada kisa, onda se tope kao da su od butera ..
Ajd sto se one tope, nego zajedno i delju aluminujumsku povrsinu felne,
i kad tad ce je pojesi i ona ce se rascvetati na kocionoj povrsini kao holandska lala.
A onda treba promeniti obruc.A to kosta.Obruc je obicno skuplji od jeftinijeg rotora za disk kocnice,
i zamena obruca znaci preplitanje tocka, sto nije ni jednostavno ni jeftino.
A ako jos i imas tu srecu da takvog identicnog obruca nema u ponudi, pa moras da kupis kakav drugaciji,
sigurno ti ne gine i kupovanje novih zbica.Posto po pravilu bas te duzine nema,
moras da kupis malo duze, pa da ti majstor skrati i nareze navoj, sto je jel, opet trosak.
A rotor i kad ga menjas, treba da odrvnes 6 srafova u najgorem slucaju, i zamenis rotor,i zatim pritegnes nazad te srafove.
1 minut posla.
Inace rotor traje poprilicno dugo.
Felna u proseku izdrzi oko 10.000km u normalnoj ekspoataciji na turama.
Znaci natovaren bajs, i koci se veoma retko, ali kad se koci, onda je bas u pitanju to dugotrajno kocenje na spustu od vise desetina kilometara.
U off road uslovima, i to ne nekim extremnim, potraje ili toliko, ili jos krace.
Mislim da je nas kolega Neven menjao obruc vec posle nepune dve seznone, a covek je obicno vozo off road Avalu,
i poneku vikend freebiking organizovanu voznjicu.

Ako ikada iskrivis tocak, disk bas briga za to, dok se v-brake i zahteva popustanje sajle, ili otkacinjanje iste,
sto znaci da kocnicu na tom tocku vise nemas.

Disk je takodje mnogo cistiji. Od V-brake-a se non stop kociona prsina skuplja na felni i na gumi,i okolo kocnica,
te kad te stigne busna guma, i treba da je menjas na putu, a ruke nemas gde da operes, onda zazalis sto nemas diskove ;)
Cak i kad imas gde da operes ruke, ni to ne ide tako lako ;)

Tako da eto, ako te sad nisam ubedio, nikad necu :mrgreen:



Pozzzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
mountaineer
Posts: 4
Joined: 02 Jun 2009, 12:49

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by mountaineer »

Igore,

Zaista ti mnogo mnogo hvala na vise negi iscrpnom tekstu. Zaista si me ubijedio :D , bar sto se prakticne strane tice. Medjutim, na vise mjesta na netu sam naisao na informacije da od mehanickih disk kocnica jedino Avid BB5 i BB7 dobro rade posao, a da sve ostale su lose. Takodje sam nasao na jednom mjestu da se Shimano ni malo nije proslavio sojim mehanickim diskovima (http://www.codexservis.co.rs/forum/inde ... opic=139.0). Sta mislis o ovome?

Da li je u svakom slucaju avalanche bolja opcija od mirage pro? Da li znas koliko bi kosta scott u rangu ovog avalanche-a?

Pozdrav!
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by Gruja »

Mnogo dobra stvar disk kočnica je i to što se na njima ne nakuplja blato, ako voziš po takvom terenu, kao što se nakuplja kod paknova v-brake kočnica.
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by Dejv »

Zar shimano josh uvek ima meh. diskove?

A Igore sto se tice V-Brake-a i podesavanja - to paralelno da se stavi nije tesko... otpustis srafove za paknove. Zategnes kocnice maksimalno na sajlu tako da su paknovi priljubljeni na felnu. Pripomognes jos hvatom rucice i tada zategnes srafove.
Otpustis blago sajlu koliko ti treba (na sraf kod rucice).
Nikad lakse ; )
A ima i varijanta za one koji hoce da trose pare da kupe plasticne podloske koje sluze za to - pa ne moras da zatezes sajlu....
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by shebez »

A ima i varijanta za one koji hoce da trose pare da kupe plasticne podloske koje sluze za to
A da li neko zna gde ima da se kupe plasticne podloske za stelovanje u Beogradu? Pretpostavljam da to nije puno skupo.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by IRalic »

mountaineer wrote:Medjutim, na vise mjesta na netu sam naisao na informacije da od mehanickih disk kocnica jedino Avid BB5 i BB7 dobro rade posao, a da sve ostale su lose. Takodje sam nasao na jednom mjestu da se Shimano ni malo nije proslavio sojim mehanickim diskovima (http://www.codexservis.co.rs/forum/inde ... opic=139.0). Sta mislis o ovome?

Lep clanak, sa doduse malo netacnih,odnosno nepotpunih informacija ;)

Za oko mi je zapalo pisanije o ulju i njegovom menjanju.
Kod hidraulicnih sistema za bicikl se koriste dva tipa ulja, sinteticko (kao kod automobila,motocikla tzn DOT x.xx)
i mineralno ulje.
Osnovna razlika je u tome da za razliku od DOT ulja, mineralno ulje NE APSORBUJE vodu te apsulutno nije potrebno isto menjati cesto.
DOT se menja najmanje jednom godisnje, a dok mineralno ulje zahteva menjanje posle 3-4-5 godina,
i to vise iz neke preventive, a ne ocigledne potrebe.

Sto se tice plivajucih diskova, pa, ja nisam ubedjen da su preko potrebni.
Doduse nisam nikada vozio DH sa sve rotorima od pola metra i usijavao ih, gde DOT ulje i plivajuci rotori mogu imati vise smisla,zbog zaista velikih temperatura koje se mogu postici.

Dugo godina vec koristim Magura Louise kocnice i nikakvih problema nisam imao, ni sa rotorima na sa klestima.
Umeo sam svojevremeno da poprilicno zagrejem kocnice na nekim od ludih spustova, i kada se zagreju samo su bolje radile nego kad su hladne :)
Moj poslednji mtb sam prodao kolegi, koji i dan danas vozi isti bajs sa istim kocnicama, i posle 5 godina i dalje rade,
a jedino sto je na njima radjeno jeste zamena creva i ulja u prednjoj, jer je covek viljusku zamenio sa nekom od 130-150mm hoda pa je crevo bilo tesno, pa je stavio novo i duze,
A stavio je i 203mm rotor umeto 180 ;)
Starije generacije Magure se nisu bas proslavile sot se dugotrajnosti tice, prvenstveno model Clara,
koji je imao obicaj da "propisa" na rucici, odnosno neka od zaptivka master cilindra.

Kod plivajucih je obicno neizbezno ono "cing-cing" svakih par sekundi. Kolega je svojevremeno imao XT za 4 klipa, i mene je izludjivalo grebuckanje rotora,
koji sam samo pored njega vozio ;) a on, ili je otupeo na to,ili mu jos vise smeta od mene ;)
Nije ni cudo sto ih je Shimano povukao sa sledecom generacijom XTa

Mnogi se kunu u Hope, ali ja nisam nikada probao, jer mi je svaka kocnica sa DOT uljem odbojna, zbog potrebe jednogodisnjeg menjanja ulja.
Ali jedno je sigurno, kvalitetne jesu, i dizajn i obrada su na vrhunskom nivou!
Priznajem da sam bio jedno vreme u iskusenju da kupim Hope Mini Mono, i da zivim sa tim promenama ulja,
ali je onda iskrsla Louisa po veoma povoljnijoj ceni, te sam bez mnogo ramisljanja kupio dva komada ;)

Sto se mehanike tice, BB7 kazu da je najbolji, i u rangu sa osrednjom hidraulikom,
ali licno nisam imao prilike da se sa njima duze druzim, te stvarno ne bih mogao nista da dodam sto se toga tice,
niti da ih poredim sa Shimanovim.
Ono sot mogu da kazem, da sam ja kupio najjeftiniji shimano 416 i da mi na oko izgleda sasvim lepo uradjeno,
poluga lagano klizi, doziranje snage je ok .. nemam zamerki :) ali cini mi se da jesu malo gladnije sto se potrosnje plocica tice.
Kazem "cini" posto ih nisam merio, ali presao sam malo vise od 1000km s njom, i pomerao sam plocice dva puta,
a evo sad treba i treci put.
Koliko je tih par klikova zaista veliko, to ne znam ;)
Inace gledam da koristim zadnju najvise sto mogu, jer mi je napred v-brake, a felna nema obradjenu povrsinu za kocenje,
nego koci po eloksiranom delu koji se vec pomalo izgrebao.

Sve u svemu, ako hoces Polar, onda osim Shmano diskova nemas drugog izbora ;)
A ako se pokazu losi, lako ces kupiti samo klipove Avid i sa par okreta imbus kljucem zameniti za BB7 ;)

Ne pratim mtb-ove, te ne mogu da te posavetujem u vezi Mirage-a ili Avanalnche-a, niti sam siguran sta tacno imaju od opreme,
ali recimo ako i v-brake verzija dolazi sa nablama za center lock disk, onda je prelazenje na diskove kasnije manje komplikovano,
znaci samo kupis klesta i rotore i zamenis.
A za razliku u ceni koju pominjes, moci ces odmah da kupis bar jedan Avid disk :)



Pozzzz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
mountaineer
Posts: 4
Joined: 02 Jun 2009, 12:49

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by mountaineer »

Igore, hvala ti na odgovoru.

Odlicno, drago mi je da ti imas iskustva sa shimano diskovima. To je to, pobjedu ipak odnosi avalanche. A i mnogo dobro izgleda.

Pozdrav!
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by zotja »

Izvinjavam se ja sam ovde padobranac koji kasni malo vise od god.dana :) .Krenuo sam lutajuci forumom za pricom o kocnicama i sad posle ove duze Igorove price o disc kocnicama razvalio sam usta od srece sto ih imam na bikeu :) .Uzgred,hip,hip huraa...ja imam i mineralno ulje u hidraulicnom kocionom sistemu!Ja cu izgleda sukcesivno da se radujem kad shvatim sta sam od bikea kupio.Aj Igore ako disvi ovo moje pitanje ti mi napisi jel ovo ok klasa kocnica kod mene.Tektro auriga comp pise gore kod rucice kocnice i dole gde je kuciste hidraulicnog klipa,na discu pise Tektro.To ok?Hvala i pozz.Ti se covece tako dobro kapiras u bicikle da je prosto uzitak citati te.Doduse ima stvari koje pola ne razumem (dosta teh.izraza).
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by IRalic »

zotja wrote:Tektro auriga comp pise gore kod rucice kocnice i dole gde je kuciste hidraulicnog klipa,na discu pise Tektro.
Tektro je odavno poznata marka, koja se prvenstveno bazira na proizvodima sa veoma konkurentnom cenom,
i dobrim odnosom cena /kvalitet.
Od pre par godina poceli su sa mehanickim diskovima, a odnedavno i hidrauliku.
To je kvalitetna firma, i verujem da itekako znaju sta rade, tako da bez mnogo brige, sigurno imas dobre kocnice,
samo ime nije tako "svetlucavo" kao ono od velikih poznatijih firmi.


Pozz
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
zotja
Posts: 188
Joined: 03 Jul 2010, 14:20
Location: Bgd

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by zotja »

Zaboravih nomad kad sam procitao Igore odgovor za moje kocnice da ti se zahvalim.Bio si stvarno brz.Hvala i poz.
nattycongo
Posts: 1
Joined: 20 Apr 2011, 11:17

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by nattycongo »

Vec neko vreme kanim se da kupim taj Polar Avalanch sa meh. diskovima jer mi se generalno ne svidjaju Capriolo bajkovi ali onda kad sam seo i provoyao Capriolo Lizard malo sam se pokolebao, nisam neki strucnjak sto se tice opreme pa me interesuje koji od ova dva modela se vise isplati uzeti. Hvala unapred
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Polar Avalanche sa ili bez meh. diskova?

Post by shebez »

Sto se tice paralele izmedju capriola i polara pre par godina kada sam se ja lomio koji od ta dva prelomio sam na polara, samo zato sto lizard nema mogucnost da se okaci korpa pozadi :D a nisam hteo da budzim kako bi okacio bisage.
Sto se tice disk kocnica, tada nisam bio zadovoljan tim diskovima pa sam uzeo V-brake sa idejom kad opet skupim malo para da uzmem neki kvalitetniji disk, ali ni danas dan nisam promenio i dalje teram sa V-brakom i nije da je odlicno ali za sada mi zavrsava posao. Jest da ja ne jurcam previse ali za opustenu voznju sasvim su ok.
U sustini Lizard ima sportski ram (zaboravi na bisage) sa boljim disk kocnicama (Avid bb5) dok je Avalansh po meni kvalitetniji bajs, poznajem nekoliko vlasnika koji imaju samo reci hvale.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
Post Reply