Kamp oprema,savet

Diskusija o biciklima, biciklističkoj opremi, dodacima za bicikl, zaštitnoj opremi, odeći i drugim rekvizitima

Moderator: Moderatori

Post Reply
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Kamp oprema,savet

Post by rekreativac »

Molio bi savet u vezi kamp opreme u cikloturisticke svrhe. Tacnije, radi se o vreci za spavanje i podmetacu-prostirki ispod vrece o cemu nemam dovoljno iskustva a pretpostavljam da neki od vas imaju opet bogato iskustvo (Blualek, Rajko ...).
Oprema koju sada posedujemo su neke prastare vrece, kabaste, a podmetaci oni najgori, tanki, za plazu, tj. sve pogodno za toplije vreme.

Nedoumice su sta je primereno nabaviti od ove dva neophodna kamperska rikvizita, a imajuci u vidu: temperaturni opseg izmedju recimo 5 i 17 C, znaci radi se o boravku u planini, ali leti, i imajuci u vidu godine mog kolege i mene (blizu 50) kad vec polako imamo problema sa kicmom, isijasom, itd..., ali i cene.

Neki dan smo pogledali sta se nudi u Intersportu, uglavnom vrece McKinley, temperaturnog opsega sve do -6,-7 C, komfort 6,7 C, i podmetace pod vrecu sundjeraste debljine oko 1 cm, i takodje podmetace koji se naduvavaju debljine 2.5 cm, pa do 3.5 cm,a osim toga ispunjeni su i penom, pretpostavljam.
Cene, relativno povoljno.

Koji podmetac bi bio primereniji, sundjerasti ili na naduvavanje ? Ovi koji se duvaju; znaci, osim pene i ispunjeni i vazduhom kao izolatorom, su cak i nesto manji i laksi u smislu transporta. Cene su priblizne, razlike ne velike, barem za ove modele u Intersportu.

Vreca; pretpostavljam da bi komfort od nekih 7,8 C pa do ekstremne od -5,6 bile OK ?

Hvala i pozdrav
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: Kamp oprema,savet

Post by IRalic »

Helou :)



Pa ovako, kao prvo, sa odredjenom rezevom uzimaj te temperaturne opsege na etiketi.
Sto se Ferrino vreca tice, oni temperature predstavljaju po jasnom standardu, koji u prevodu znaci:
Max. Comfort temperature znaci da je to temperatura oko koje ces se uveliko kuvati u vreci,
Comfort temperatura znaci max komforna temperatura za zene,
Min. comfort temperatura je minimalna komforna za muskarce,
a extreme minimum je temperatura na kojoj ne bi trebalo da imas ozbiljnijih zdravstvenih posledica
usled hipotermije tokom jedne toliko hladne noci.
Druga VEOMA vazna stvar u tom standardu je to da se predpostavlja da osoba u vreci spava u "sportskoj odeci"
sto u prevodu znaci ubucen za oko 20 stepeni.
Dakle podkosulja,majca i duks/trenerka, a dole trenerka/pantalone i carape!
Dakle u praksi racunaj da ces tako obucen komforno spavati na temperaturi izmedju comfort i minimum komfort.
U mom slucaju to je ipak blize toj gornjoj granici, nego toj donjoj (minimum komfort)
Imam vrecu comfort 13*C i stvarno se tako obucen komforo spava na tih oko 13 stepeni,
a ispod 10 definitivno treba dodati jos jedan topli sloj odece i debele carape.
Extreme minimum je na 0 stepeni, i jesam spavao u njoj na oko 0 stepeni u planini,
i nije mi bilo hladno ALI sam obukao SVE sto sam imao sa sobom, znaci podkosulja, bici kratka majca,
bici dugacka majca, plar duks, deblji polar duks i goretex jakna, a dole kratke bici gace, duge zimsle bici gace, i trenerka,
sa sve 3 para carapa od kojih su 2 zimske,
a na rukama rukavice i na glavi kapa :D
Na 17-20 stepeni (grejana soba zimi, ili na otvorenom leti) se komforno spava samo u donjem vesu.
Mislim da je max komfort oznacen na 22-23 stepena.

Tako da nadam se da si dobio predstavu sta znace te oznacene temperature :)
E sad, sto se Mc Kinley-a tice, ko zna po kojem oni standardu odredjuju te temperature, i sta one u praksi znace.
Tu bi dosta znacilo da neko ko ih ima i ko ih je koristio na tim temperaturama kaze nesto o tome.

Sto se podmetaca tice, to opet zavisi sta preferiras, odnosno koji mekocu :)
Ja licno nema sanse da spavam na podlozi od tanke pene, ako ona nije na plastu sena ;)
Imam tu 25mm samonaduvavajucu od McKinley-a i zadovoljan sam, mada bih zeleo i duplo deblje ponekad.
Sto se temperaturnog komfora tice, cini mi se da mi je uvek bila ok, ali na mestu gde su kukovi prilicno utone,
pa nije bas full komfort a ko da osetim da me tu hladi kada je dladnija noc.
Ako razlika u ceni nije neka, mozda onda bolje uzeti tu deblju ? sad ne znam koliko je teska i kako se pakuje.
Kada sam ja kupovao bila je ovao 25mm od 700grama koja se presavije uzduz na pola, a zatim urola,
sto daje prilicno mali paketic, manji od lagane vrece za spavanje,
dok se deblja nije presavijala, nego samo rolovala, tj. bila velika koliko i ta od 10mm pene kad se spakuje, a dosta teza.

Kada kazu da je dobar san najvaznija stvar na turi, veruj da je tako :) te zaista nema smisla stedeti na komforu zarad par stotina grama manje, pa cak i da su i kile u pitanju.


Pozzz!
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Kamp oprema,savet

Post by Dejv »

Ovako - ja imam tu podlogu na naduvavanje sa penom - tu sto se presavije u pola pa rola
Fantasticna je - i nemam nameru da je menjam. Lagana, mala - staje u bisage. Temperaturno izolira super. Tri godine se nije probusila - tako da smatram da je ok.

Vreca - imam McKinley Discovery +9 +5 -9, 1100grama, kad se zapakuje - zapakuje se malo vece od gore pomenute podloge.
U njoj sam do 5tice spavao u boksericama. Do 0 sam morao da obucem i majcu u toku noci (mada tih noci je duvao i jak vetar (uz okean)). Nije iskljuceno da je temperatura isla i u minus.
E sada - ako uzmemo u obzir moj subjektivni osecaj temperatura (tj ja sam od onih kojima gotovo nikad nije ladno) valjalo bi da na to dodas npr 7 do 10 stepeni - tj da ces npr do 15 stepeni u boksericama spavati a do 10 vec i majcu oblaciti itd...)

Pozdrav!
P.S. Dobar san zlata vredi!
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Re: Kamp oprema,savet

Post by rekreativac »

Hvala puno na odgovorima, bice od koristi, uz napomenu da one podloske na naduvavanje koje trenutno imaju u Intersportu u Subotici,McKinley nisu "samonaduvavajuce". Duvaju se, ono, ustima...

Pozdrav i hvala
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Kamp oprema,savet

Post by Dejv »

Pazi - moja je bila "samonaduvavajuca" - ali je vremenom izgubila to svojstvo.
Mada ni na pocetku se nije naduvala sama od sebe do kraja - nego lepo ko covek naduvas do kraja - tako da verovatno mislimo na isto.
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Kamp oprema,savet

Post by milke »

A kolike su dimenzije modernih vreća za spavanje?
Ja imam par starih, 20-ak godina starih planinarskih vreća koje su (čini mi se) prilično glomazne, pa me zanima koliko je tehnologija uznapredovala od tad...
I koja je cena jeftinijih vreća i podmetača?
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Kamp oprema,savet

Post by alazovic »

Moja letnja je otprilike tolika da možeš da je pokriješ A4 papirom i da se ne vidi.
Firma je RP Outdoor (Mađarska) i toplija je od ekvivalentne McKinley vreće iz Intersporta. Deklarisana je na +25/+1/-5.
Evo je na http://www.alpin.hu/alpindb/aruhaz.html , a kupio sam je u Gori pre par godina. Moja je ova leva (mumija), a devojku iz vreće (uveličaj sliku) nisam dobio 8)

A što se tiče podmetača - ništa lepše od 5cm sunđera - pravio sam neke strunjače i njih koristim, kao da sam u krevetu! Mada su malo veće i ipak su za prevoz autom, a ne na bajk...

A ono glavno što treba nabaviti za spavanje na otvorenom su čepovi za uši! Ko ima lak san, a nađe neko mestašce pored potoka... i još kad imate drugara koji hrče - volećete jako ovaj savet :lol:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Re: Kamp oprema,savet

Post by rekreativac »

Serijski, cene, u Intersportu krecu se za vrece od nekih 2000 do 6000 dinara mcKinley, sto je laska i manja stim je i skuplja,, Siera vrece su nesto jeftinije, a podmetaci, sundjerasti od 1000 do preko 2000 din, a na naduvavanje od 2000 pa do nesto vise od 3000 din.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Kamp oprema,savet

Post by shebez »

Posto sam ja inace lovac na niske cene, moram da dodam da sam pazario vrecu u Rodicu na NBGD-u za oko 1200 dinara. Inace je vreca ruske proizvodnje NO NAME (nepoznata marka), i kada je poredim sa McKinley Laguna Comfort koju sam platio oko 4500 apsolutno je identicna po kvalitetu. Jedino sto se ova ruska suzava, ide u klin pa ima manje prostora za noge. Ali za nekoga ko planira da provede vikend na ne tako hladnom mesto odlicna je.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
rekreativac
Posts: 22
Joined: 05 Aug 2008, 10:14

Re: Kamp oprema,savet

Post by rekreativac »

Kad smo vec kod vreca drugih proizvodjaca, ima li ko iskustva sa Alpine Pro vrecama. Kod nas u SU se prodaju i cene su od 2000 do 4000 din.
Deluju pristijno.
http://www.alpinepro.cz/srp/sleeping-bags

Pozdrav
Post Reply