pitanje u vezi tockova na bentu

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

pitanje u vezi tockova na bentu

Post by crazy biker »

primetio sam na trajkovima da na prednjim tockovima(kod tadpola) ne postoji viljuska koja drzi tockove,vec se samo tockovi nataknu,k'o kod invalidskih kolica,pa me zanima kako taj sistem funkcionise.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Vrlo jednostavno.Kao kod pomenutih kolica,i kao kod skoro svakog cetvorotockasa(automobila)
Prosta poluosovina,na nju se navuce tocak(lezaj,masinski) i jednim srafom se lezaj pritegne na osovinu.
I to je to.

Naravno poluosovina treba da bude dovoljno jaka da izdrzi teret i opterecenja.
Sto u praksi znaci,na trajku je minimum 12mm punog tvrdog celika.
8-9 mm osovine kao na biciklu ce se iskriviti,jer su predvidjene da budu uhvacene sa obe strane.
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
nemawa
Posts: 13
Joined: 13 Jan 2008, 13:30

Post by nemawa »

A ako si krupniji kao neki (pa i ja) i na obicnom biciklu ona od 10mm se kalo iskrivi.
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

nemawa wrote:A ako si krupniji kao neki (pa i ja) i na obicnom biciklu ona od 10mm se kalo iskrivi.
Pa sad .. ;)

Catrike recimo koristi MTB nable sa 20mm supljom osovinom,a Greenspeed isto ima velike i suplje,doduse ne znam dal su isto 20mm ..

Ali ako Steintrikes koristi 12mm pune,i teraju ga likovi od 150kg ..
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
crazy biker
Posts: 117
Joined: 08 Jul 2007, 21:57

Post by crazy biker »

istina da sam malo "krupniji",ali radim na tome da skinem koje kilo,nikad nisam bio debeo,ali sam trenirao vaterpolo tri godine i kad sam prestao natovio sam se ko svinja i od tada nisam skinuo(mada se nisam ni trudio),ali pre oko godinu dana kada sam poceo ozbiljnije da pedalam,poceo sam da se trudim ali mi se neda.

hvala za odgovor,pretpostavio sam da je tako nesto,ali nisam bio siguran,zanima me ako jednog lepog dana budem imao trike.
Post Reply