FWD

Sve o "ležećim" biciklima

Moderators: IRalic, Moderatori

Post Reply
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

FWD

Post by Nesha »

Dakle, odlučio da se bacim u izradu jednog Front Wheel Drive recumbenta. Kako je trenutno poprilično hladno vreme za vožnju, imam više vremena da provodim na Internetu i prikupljam planove i slike za izradu svog budućeg benta. Polako se pripremam za dan kada će neki srećni ram pasti pod testeru i aparat za vanjenje i ponovo se roditi kao "ležocikl" :) Juče sam uhvatio sebe kako zagledam na ulici bicikle merkajući ih koji bi bio dobar da se od njega napravi bent...

Elem, gledam nešto ovaj svoj homemade, 20"-24", sa zadnjim pogonom i razmišljam da mi je sasvim udoban. Dosta stvari kod novog bih voleo da je kao i kod njega. Npr, visina sedišta mi se sviđa, visina pogona, međuosovinsko rastojanje i sl. I sad sam malo zatečen kod visine FWD-a... Šta god nađem na Netu sve je nekako visoko za moj ukus. A možda mi se to samo čini pošto je ovo jedini bent koji sam vozio (dosada).

Zna li neko kolika najniža visina sedišta može biti na FWD recumbentu? Da napomenem da pogon želim da mi bude tek nešto niži od visine sedišta. Sad, koliko će smetati prednji točak u tom slučaju? Planirao sam oba točka da budu pune veličine (24"). Da li ste negde videli FWD sa manjim prednjim točkom i koliko je to praktično?

Svaki savet bi mi dobrodošao...
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Post by bodapro »

http://www.youtube.com/watch?v=Vij8nC3XsAg

http://www.nupi.nl/index.php?id=8abf5c5a9e

po meni, imaš vrlo jednostavan zadatak. ako neko u komšiluku ima npr. "ženski" mtb (24 or 26" wheel) pozajmi ga, jednostavno ga prisloni na svoj
bent čija ti ergonomija odgovara i odmah će ti biti jasno na čemu si (slikaj iz više pravaca da možeš naknadno da analiziraš). Mnogo je lakše tako, nego raditi sve u "vazduhu" (kao ja) pa ti se može kasnije desiti da ti baš i ne paše sve.
za ergonomsko sedište sam u ranijim postovima ostavljao link. nije teško za izradu a svakako izgleda ozbiljnije od par dasaka. savet: računaj na samo sedište i dodatak u vidu ?ventesita? ili makar nekog debljeg (čvršćeg) sundjera inače će ti u protivnom ledja biti konstantno mokra.

pozz.[/url]
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Post by Nesha »

@bodapro

Hvala za linkove, ali već sam ih odnekud imao. Pregledao sam to i manje-više mi je jasno kako ću praviti kad jednom počnem. Problem mi je za sada da smislim geometriju. Pošto ne bih previše da seckam i varim, malo sam ograničen već postojećim izgledom rama (koji tek treba da nabavim btw). Najviše me muči to koliko nisko mogu da planiram sedište? Kod ovog mog prednji točak je manji pa noge idu preko njega. Nešto razmišljam, kada bi na FWD sa prednjim MTB točkom sedište napravio na istoj visini, noge bi išle nekako uz gonji deo toča... Interesuje me da li ću moći da skrenem, a da unutrašnjom stranom noge ne očešem o točak?

Pozz
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Post by bodapro »

geometrija?

kao što sam ti pisao: uporedi modele u prirodi ili uz pomoć photoshopa/corela. postuj slike i ovde da eventualno prodiskutujemo, ali ja sumljam da ćeš imati bilo kakvih problema. kada treba savladati oštru krivinu ili zaokrenuti pri maloj brzini jednostavno se nagneš napred čime povećavaš upravljivost i ako skrećeš < desna noga ti pravi ) i obrnuto. o svemu tome razmišljaš prva dva dana. zato ništa ne brini.

sečenje/varenje?

ukoliko bi koristio "ženski" ram i pogonski točak sa klasičnom osovinom sa maticama mogao bi bez problema da prođeš bez varenja za osnovni ram (osim proširenja samih vila)..znači samo šarafanje...i ja sam tako planirao dok mi nije stigla deore glava sa onim leptirima na kojoj je osovina kraća pa nije bilo šanse da se sve nakači na nju.

pozz.
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Post by Nesha »

Danas sam obrisao paučinu sa svog starog benta i uporedio ga sa klasičnim MTB-om. Sada kada bolje pogledam mislim da bih mogao slobodno da na FWD-u sedište postavim malo više nego na starom recumbentu.
Fotografisao sam ga i okačio sam par slika na http://picasaweb.google.com/lazaroj.nenad/Recumbent
Okačio sam i par verzija FWD koje sam uradio u programu za obradu fotografija.
Mišljenje?
Još uvek mi je u glavi FWD sa manjim prednjim točkom... Ako bi ga takvog pravio imao bih više problema u izradi nego kod nečeg tipa Cruzbike. Još uvek nisam sredio slike za taj, ali nadam se da ću i to uskoro postaviti.

Pozdrav...
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Re: FWD

Post by IRalic »

Nesha wrote:Juče sam uhvatio sebe kako zagledam na ulici bicikle merkajući ih koji bi bio dobar da se od njega napravi bent...
:D hehe,imao sam i ja tu fazu ;-) proci ce,ne brini ;-)


Nesha wrote: Zna li neko kolika najniža visina sedišta može biti na FWD recumbentu? Da napomenem da pogon želim da mi bude tek nešto niži od visine sedišta. Sad, koliko će smetati prednji točak u tom slučaju? Planirao sam oba točka da budu pune veličine (24"). Da li ste negde videli FWD sa manjim prednjim točkom i koliko je to praktično?
Moze i 20"
Image

Uglavnom su sa 26" jer je to ono sto su ljudi vec imali,i na cega se dodali Cruzbike kit.
Original Cruzbike kit sam video na sklapajucem 20" biciklu
a i na jednom BMXu takodje.

Velicina tocka ima uticaj na visinu sedista(jer mozda ram ne moze da se sredi tako da sediste dodje nize,a sa manjim tockom automatski vec jeste nize),
i na konacni prenosni odnos.
Sa 20" tockom bi vec trebalo imati drumaske kurble sa 52z lancanikom,ako planiras da jurcas.

Minimalna visina pogona od zemlje,kod bilo kog tipa benta zavisi od duzine kurbli,i duzine stopala onog ko pedala.
Nije bas zgodno kada posle sveg varenja otkrijes da ti pete kace zemlju ;-)
Takodje treba uzeti u obzir i eventualne neravnine na putu,dzombe i sl koje bi mogle da kace pete kada su u krajnjem donjem polozaju.
Obicno je taj minimum negde na 35-40cm ako se koriste standardne 170-175mm kurble
Isto vazi i za FWB MBB bajk.


Jos jedna stvar na koju treba obratiti paznju kod svakog FWB pogona,
jeste da ako je pogon nizak,odnosno blizu centru tocka,pete mogu da kace i menjac!
Cini mi se da je sa 26" tockom ovo less-likely da se desava,ali sa manjim vec treba pripaziti.
Dakle treba crtkati,meriti,probati .. tri put' meri-jednom vari,uvek bilo ;-)

Mislim da je visna od 50cm neki optimum ako hoces sto nize,a da to nebude low-racer.
Ako izmeris visinu prosecne stolice u kuci,videces da je to od 45-50cm.
U takvoj stolici noge drzis sasvim udobno na zemlji.

Takodje obrati paznju na to kako ces montirati sediste.
Veoma je zgodno da se isto i pomera po duzini,jer Cruzbike resenje ne nudi bas puno regulisanja po duzini.
A makoliko da precizno izmeris zvoj x-seam,i makoliko precizno sve preneses na ram,
uvek ce biti zgodno da se malo koriguje duzina,zbog druge obuce,debele zimske obuce i sl.


Lezeci pozdrav ;-)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Post by bodapro »

Sada kada bolje pogledam mislim da bih mogao slobodno da na FWD-u sedište postavim malo više nego na starom recumbentu.
tako sam i mislio :lol: . nisi rekao koliko si visok, ne znam ni koliko je Igor, ali gledajući sliku sa prethodne teme na kojoj on sedi na mom bentu vidim da on drži jednu nogu bez problema na zemlji. a u pitanju je dual 26". prosto mi se nametnuo zaključak da tebi nikako ne bi trebalo da predstavlja problem dual 24".
Okačio sam i par verzija FWD koje sam uradio u programu za obradu fotografija.
Mišljenje?
heh, pa ti si to profi odradio :wink: . meni se lično plan 2 ne sviđa, dok je plan 1 skroz ok. čini mi se da ti muški mtb ne bi odgovarao, dok bi ženski mogao doći u obzir.
Još uvek mi je u glavi FWD sa manjim prednjim točkom... Ako bi ga takvog pravio imao bih više problema u izradi nego kod nečeg tipa Cruzbike.
Igor je već dobrim delom odgovorio. mislim da sa tvojom visinom nemaš potrebe za manjim točkovima. ali ako već razmišljaš o tome onda je bolje da to bude dual 20". znači bmx ram i piči. po meni, ako se radi cruzbike varijanta recumbenta najpametnije je iskoristiti postojeći bicikli i samo dodati svoju "ludinu" na njega. sve ostalo bi bilo eksperimentisanje koje bi moglo da ti stvori probleme sa upravljanjem itd. reče neko kako ne moramo znati da sviramo da bi uživali u muzici, tako je i ovde, neću da se opterećujem sa geometrijom rama i da ga pravim iz početka da bih uživao na recumbentu. kod ostalih modela, kao što je Igorov, već bi se pozabavio i tom tematikom, ali to je pravljenje nečega od nule.
čak ni takav monotube nije jednostavno napraviti a da bude dobro izbalansiran etc..

pozz :D
User avatar
Nesha
Posts: 61
Joined: 20 Jan 2008, 16:04
Location: Vršac

Post by Nesha »

Hvala na odgovorima. U subotu idem do lokalnog bicikl servisa da malo pogledam ramove i vidim šta bi moglo da se iskoristi. Poneću metar i fotoaparat pa ću tada odlučiti kakav će konačni izgleda imati moj budući bent.
Samo da kažem da sam greškom napisao da je ovaj moj 24"... 26-tica je. Kada sam ga pravio gledao sam da sedište bude nisko, pošto sam se bojao da bih bio inače bio nestabilan. Sada kada znam da vožnja recumbenta nije ništa teža nego vožnja klasičnog bicikla, mislim da mogu da dopustim zadnjici i nešto veće visine :)
Inače, visok sam tek 170cm i ljubitelj sam dugih vožnji a ne brzine tako da ću probati da napravim što udobniji, a ne što brži bicikl (a bilo bi poželjno i da lako ide uzbrdo). Razmišljao sam o FWD koji nazad ima 26" točak, a napred 20" ili 22" (da li postoji 22" točak?). Ne znam zašto me privlači ideja o različitim veličinama točka? Videću...

@IRalic
Ne bojim se da će mi pete (ili bilo šta drugo) kačiti zemlju. Taj bent koji je na slici je isuviše nizak za moj ukus (može da prođe kao skejt :D )
Ne razumem kako petama mogu da zakačim menjač? Nisam o tome nikada razmišljao. Molim te reci mi pre nego što napravim neku glupost i sam saznam :)

@Bodapro
Hmmm... tebi se više sviđa ženski ram? Nekako sam više navijao za muški... ali pošto si ti već prošao kroz sve ovo i imaš jedan FWD uživo, moraću tvoje mišljenje da uzmem kao važan faktor pri izradi recumbenta.
Ah, da... zaboravio sam da napomenem da sam od obrade fotografija za planove iskoristio sedište sa tvog recumbenta :) Nadam se da se ne ljutiš.


Pozz...
User avatar
bodapro
Posts: 91
Joined: 08 May 2007, 11:22
Location: Sremska Mitrovica

Post by bodapro »

Ne razumem kako petama mogu da zakačim menjač? Nisam o tome nikada razmišljao. Molim te reci mi pre nego što napravim neku glupost i sam saznam
evo ja ću 8) . desna pedala u položaju prema menjaču > stopalo na pedali >razdaljna između pete i menjača...ako gledamo po mom bentu, onda bi Igor mogao da prođe i sa manjim, ali bi moja obuća (No. 46) na manjem definitivno kačila menjač.

22"?...khmm, ne.
ne znam ni ja zašto te privlači...razumeo bih za rwd...razumeo bih i za fwd ali da je veći napred a manji nazad...a ovako....ne razumem. možda grešim :wink:

video sam odmah i naravno da se ne ljutim :wink: seci i koristi koliko hoćeš.
Hmmm... tebi se više sviđa ženski ram? Nekako sam više navijao za muški.
to je bio samo predlog. i sam sam prvo mislio da pazarim ceo full suspension bike, ali sam na kraju odustao jer mi se činilo da će biti previsok i plašio sam se da bi mi se nekvalitetni aRmontizeri obili o glavu.
i da ti zakomplikujem još malo :twisted: ...prouči i razliku između cruzbike i npr. mog sedišta... po meni, moje je više ergonomsko ali njihovo može da se postavi višlje jer je uže i dok stojiš sediš na njemu kao na običnom sicu.
nekako i dalje mislim da bi plan1 (dual 24") mogao da ti prođe... uporedi sad plan1 sa tvojim starim bentom da vidiš otprlike koliko je to više.

pozz. :)
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Meni se svidja i jedan i drugi plan :) ali ako ces u varijanti 2 stvarno upotrebiti taj sklapajuci ram,onda mi se vise svidja 2 :D

Vidim nisi obrisao zadnji pogon na 1. el to zanci da ces ostaviti mogucnost da se i pozari montira sedsite,pa da bude tandem? :D


Evo jednog jako fino uradjenog Cruzbajka.Naravno da karbosko sediste i lepi tockovi doprinose tome ;)
ali generalno ram je jeko zgodan za to,zajedno sa prednjom amort viljuskom.

Image
Image
Image



Takodje mi se svidja ovako nesto,moze i za RWD i FWD
Image
Image


`
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

Evo jedan lik na brol-u napravio sebi cruzbike,pa reko mozda nekome posluzi za inspiraciju :)
Sediste je prosto prelepo!

Image


Vise o bajku,i "no weld" resenjima@ http://www.bentrideronline.com/messageb ... hp?t=38152
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Rekumbentash
Posts: 14
Joined: 09 Mar 2008, 17:49
Location: Sic

Post by Rekumbentash »

IRalic wrote: Image
Igore jel ovo tvoj projekat (malo mi se pozadina cini "domaca" =D) ili si nasao negde na netu? U svakom slucaju daj malo vise infoa, ovo mi se cini kao najjednostavnija prerada a da rezultat nije frankenshtajnovski.
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Post by pedja »

Cini li mi se to ili je na gornjoj slici zadnji tocak jajast i uvijen?
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Post by IRalic »

pedja wrote:Cini li mi se to ili je na gornjoj slici zadnji tocak jajast i uvijen?
Ostro oko ! Svaka cast,ja uopste nisam primetio.Da nisi rekao ..

Ko sto prica kaze,bicikl je donor,a i like je izbacio te 26" tockove (od toga zanji u pereci) i ubacio 20" (bajs je za njegovu zenu,a ona niska ;) )

Inace nemam vise informacija o bajku.Koliko se secam tip je u nekoj diskusiji posegao za slikama svog home-brew bajka,te sam ih ja brze bolje snimio na svoj komp :]

Mada mislim da i vise informacija nije potrebno,slike same govore :) odseces
sedalnu cev i donji deo sa pogonom,
pogon navaris napred.
Zasrafis sediste,zavrnes sve srafove i delove,i vec si na drumu !
Stvarno,jednostavnije prepravke nema.Ovakam ram je prosto savrsen za takvu upotrebu :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply