od pedja » 31 Okt 2012, 21:51
GID je uveden iz potrebe da se svaka tačka jednoznoznačno obeleži na način koji je praktičan za upotrebu, jer koordinate nisu praktične. GID nema osnovnu funkciju da zameni prikaz koordinata već da obezbedi jednoznačno obeležavanje lokacija za druge primene. To što je on vezan za koordinatni sistem i što se iz njega može saznati i koordinata je za njegovu namenu sporedno ali može da bude korisno.
GID se sastoji od 8 znakova a koordinate traže mnogo više znakova. Na putokazima nema toliko prostora da se na svaki mogu staviti koordinate u klasičnoj notaciji. Osim toga GIS ne sadrži ni razmake ni znakove interpunkcije te se kao takav bezbedno može koristiti u skoro svim primenama, uključujući i, na primer, automatsko imenovanje datoteka po tačkama, ili prosleđivanjem GID kao parametra ka sajtu i slično. I najvažnije, GID može da sa putokaza pročita svako, čak i ako se ič ne razume u kartogafiju, koordinate, GPS-ove i slično.
Ipak, najvažnija svrha GID je da se jednoj lokaciji jednom i trajno dodeljuje oznaka koja se neće menjati kasnije ako se na primer na rutu postave neke nove oznake ili objekti između već postojećih (što je problem ako se tačke označavaju rednim brojevima kao što se često sreće).
GID se upisuje na same putokaze na terenu a na pojedinim lokacijama koje služe kao orijentiri se postavljaju i table koje sadrže i QR kod. GID se stavlja na karte ali se može koristiti i u opisima ili instrukcijama.
Mi smo imali problem, koji siguran sam, ima svako ko se bavi ovim poslom: ne možemo unapred da označimo sve objekte na karti jer ih ne znamo. Mnogi objekti se dodaju kasnije, pa je ovo bio način da se rešimo problema sa njihovim označavanjem. Ma koliko novih objekata da se doda na kartu (i pogotovo na rutu), to neće uopšte uticati na oznake postojećih.
Da nismo to primenili ja bih izgubio pamet zbog stalnog menjanja rednih brojeva (i međusobnih logičkih veza između objekata), jer je u postupku pripreme ruta bilo sigurno na stotine izmena koje su remetile redosled objekata.
Na sve to, postoji i potreba da se sastavljaju podaci koje pripremaju razliciti ljudi. Bilo nam je neprihvatljivo da moramo da uvedemo neki sistem koordinacije postupku označavnja ne samo lokacija nego čak i ruta. Zato smo označavanje vezali geografski i tiem rešili problem. Ako ja mapiram određeni prostor i dodeljujem oznake tačkama na tom prostoru, zbog jednoznačnosti na geografskom nivou, ja sam siguran da niko nigde drugde ne može koristiti iste oznake. Dakle, nema potrebe za koordinacijom u označavanju i moguće je sastaviti podatke sa različitih prostora jer ne postoji mogućnost da se oznake preklapaju.
Mi u celoj dokumentaciji za rute koristimo te oznake jer nam je tako mnogo lakše da povezujemo podatke, a uveren sam da će se pokazati njihova praktičnost i na terenu. Tih 8 znakova je sasvim dovoljno da se odredi lokacija, lako se koriste i imaju primenu koja uopšte ne mora biti u vezi sa geografskim pojmovima. A veruj, itekako se pokazalo korisno, naročito u komunkaciji sa ljudima koji su geografski nepismeni. GID nam je pojednostavio i nenormalno ubrzao prikupljanje podataka od ljudi sa terena koji ne znaju GPS ni da ukljuce, da je samo to neprocenjiva korist.
Problem sa 0 i O se rešava tako što se 0 na oznakama uvek piše precrtano. Nije baš srećno rešenje ali ne smatram to kritičnim problemom.
...
Na rutama koje su prve označavane korišćen je šestocifreni kod, međutim, kasnije se pokazalo da sa šest cifara ne može da se pokrije potreban prostor pa smo uveli osmocifreni kod. To je razlog zašto ti te oznake "ne rade" u kalkulatoru.
Kako su te šestocifrene oznake već upotrebljene na putokaziam na terenu, nije bilo moguće da ih menjamo, pa su na tim stazama ostale. Međutim, te oznake su sasvim validne što se tiče online verzije karte. Njihovo očitavanja na terenu i prikazivanje na online karti radi korektno. Mislim da se na karti ispravno prikazuje i koordinata tačke.
Osmocifreni kod je dovoljan da se jednoznačno obeleže sve tačke na celoj teritoriji Srbije i nešto šire (Mislim da bez problema ulazi i cela Crna Gora zajedno sa Srbijom) sa nivoom tačnosti od oko jednog metra, što je za ove primene više nego dovoljno.
Dodatno, ne mora se koristiti ceo kod, može se skratiti na šest, četiri ili dve cifre, zavisno od površine karte na kojoj se kodovi koriste (ali se takvi kodovi mogu koristiti samo na toj karti, a da bi se korsitili univerzalno, mora im se dodavati fiksni prefiks koji ih dopunjava do osam cifara). Na primer, ako se tvoja karta cela nalazi u kvadrantu AF, svaki GID na toj karti će imati prve dve cifre AF. Ti na karti možeš da koristiš šestocifrene oznake (bez dve prve cifre iz GID) i te oznake če savršeno funkcionisati na toj karti ali ako hoćeš da preneseš oznake na neku drugu kartu onda ćeš im dodati prefiks AF da bi bile univerzalne.
GID u stvari pored osam cifara sadrži i prefiks oblasti u kojoj se primenjuje. Na kalkulatoru si verovatno primetio da stoji napomena da je origin = RS. To naznačava da GID koristi koordinatni sistem za Srbiju. Za neku drugu površinu se može koristiti neki drugi origin pa se isti način označavanja može primeniti na celoj planeti. Za našu primenu, nije bilo potrebe da prikazujemo i origin, jer je on za sve tačke isti.
...
Na terenu putokazi sadrže oznake (i rastojanja) u oba smera tako da na terenu nema problema. Nisam se setio da bi valjalo da se i u listi orijentira na ruti takođe prikažu rastojanja unazad, za one koji se kreću obrnutim smerom. Za svaku rutu je u stvari urađen proračun rastojanja između svaka dva orijentira ali nisu korišćeni svi ti podaci. Imaću to u vidu za ubuduće.
Doduše, na onlajn mapi će svi ti podaci biti dostupni, najpre tako što će trek svake rute moći da se preuzme sa svim orijentirima, a i tako što će za svaku rutu biti prikazani svi podaci pa će moći i kao takvi da se koriste. Trenutno ne mogu time da se pozabavim jer još imamo dosa ruta da obradimo i pripremimo za označavanje na terenu a to je prioritet zbog rokova. Onlajn mapa će morati da sačeka da se završe "zemljani radovi". U stvari sve te podatke već imam i mogu lako da ih prikažem - problem je što moram da smislim korisnički interfejs, a pogotovo korisnički interfejs za mobilne uređaje.
Pored svega toga, rute i orijentiri će biti preneti i na OpenStreetMaps (opet, kad stignem) pa će i tako biti lako dostupni.