2 su načina:
1. Izmjena (crack) orginalnog firmware-a prema opisu na
http://gpsunderground.com/forum/garmin-general-discussions/5863-garmin-jnx-file-format-hacking.htmlNaravno, nakon toga otpadaju nove izmjene službenog Garminovog firmwarea uređaja što sigurno ima dosta mana...........
2. Korištenjem starije verzije Basecampa (testirano na 3.2.2 i starijim verzijama) moguće je jednostavno kreirani jnx (npr iz standardnog geotifa sa programom MAPC2MAPCNET v 475) i uz pretplatu na BirdsEye registrirati (ubaciti enkripciju u jnx) za vlastiti uređaj. Tako kreirani jnx naravno radi samo na registriranom uređaju ali i radi na bilo kojem orginalnom Garminovom firmwareu. To je metoda bez ikakvih trikova. Izgleda (sam sam probao, možda negdje griješim) da ta metoda više ne radi na novijoj verziji Basecampa v 3.3.2 tako da registraciju (enkripciju) treba raditi sa navedenom starijom verzijom. Vjerojatno je Garmin namjerno maknuo tu opciju zbog politike prodaje rasterskih topo karata (tuđeg vlasništva) na novim Garminima. Da ne bi bilo razočaranja, a odnosi se na BirdsEye satelitske slike, barem za meni zanimljiv dio Balkana, po nivou detalja puno su lošije od Google Eartha i ne vidim svrhu te pretplate osim ako se ne želi koristiti za jnx registraciju.
Osnovna prednost jnx-a je da se rasteri (npr TK25) mogu spojiti tako da 1 jnx može pokriti ogromno područje (npr više od 100 kom TK25). Brzina zumiranja i skrolanja jnx-a izgleda da ovisi o jačini procesora (cijeni) uređaja (time i o potrošnji baterija), npr Oregon 550 iako ima veću rezoluciju radi to podnošljivo, dok eTrex 30 sa manjom rezolucijom ekrana grca u kašnjenjima i nije pogodan za brzi pregled karte. S obzirom da je Garmin softverski (namjerno) usporio i limitirao kmz karte u odnosu na jnx, nije isključeno da je ta namjera ostvarena putem softvera i u razlici upotrebe jnx-a između pojedinih uređaja, odnosno da brzina procesora nije ključna već cijena.