"Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

"Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by alazovic »

Nešto sam primetio na svom Oregonu 450, pa me interesuje da li se i kod vas to slično dešava.
Tiče se pokazivača napunjenosti baterije.

Na vožnji po Čemernu, u GPS-u mi je bio par Duracell 2650mAh baterija koje sam poprilično koristio prethodnog dana - znao sam da ne mogu da mi traju celu vožnju. Na polovini uspona, očekivano, pojavilo se "battery low". Posle sat vremena sam promenio baterije, ne čekajući da se GPS sam isključi. Ubacio sam juče napunjene baterije od 2700mAh i na moje zaprepašćenje, pokazivač je nacrtao samo jednu crvenu crticu! Naučen na dugotrajnost ranijih eTrex-ova, nisam poneo još jedan par baterija i bio sam primoran da koristim ove do kraja. Otvorio sam poklopac, obrnuo mesto baterijama, uključio - opet crvena crtica!

Već sam u glavi prežalio kačenje vožnje na Staze i bogaze, šta da kačim kad neću da imam kompletan trek. Uzgred, par delova staze nisam do sada prošao pa sam se konsultovao sa bitmap kartom, koja je naravno bila u GPS-u. Nimalo se nisam prijatno osećao, čak sam razmišljao da odustanem od vožnje.

No, GPS jednostavno nije hteo da se isključi! Sa uključenim WAAS-om i elektronskim kompasom, konstantnim pozadinskim osvetljenjem ekrana od 50%, stalnim skrolovanjem mape na kojem su bile uključene tri vektorske (SCG Route 2.30, AdriaRoute 3.11 i Srbija Topo 0.99) i dve bitmap karte (Čačak4 i Kraljevo3 1:50.000) i beleženjem četrdesetak wpt-ova, posle 7 sati, 11 minuta i 3 sekundi isključio sam Oregona kad sam stigao kući, a da nije upozorio na slabu bateriju. A snimajući waypointove, sve vreme sam gledao pokazivač napunjenosti - jedna crvena crtica.

Jel se ovo još nekome dešavalo?
___________________

Još jedno zapažanje, vezano za prijem signala. U pokretu, Oregon 450 jaaaaako sporo nalazi fix, nedopustivo sporo u odnosu na plavi Legend H. Probao sam ovo dva puta. Oba GPSa uključivana juče kod kuće, a danas, dvadesetak (Kavgalija - kolima) i tridesetak (Čemerno - autobusom) kilometara dalje Legend H nađe signal za minut, a Oregon se mučio skoro pet minuta.

Btw, vezano i za prvi problem, U Legend sam ubacio neke baterije od 2100 stare 5-6 godina, koje sam probao u Oregonu i trajale su 2 sata... Legend je isterao ceo put sa njima :)

Any answer, u vezi bilo čega?
Ili da proglasimo Legend H pravom GPS legendom u pogledu prijema, potrošnje struje i sličnih stvari :)

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: "Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by shebez »

I moja vista drzi otprilike oko 24-25 sati sa poprilicno rabljenim baterijama od 2100mAh, I to mi je sasavim dovoljno za dva dana putesestvija.
Tako da GPS-ovi iz E-trex palete mogu da pruze mnogo vecu autonomiju, ali ih vreme polako gazi, ma da uvek zavrse posao koji treba, da pokazu pravi put.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: "Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by bluealek »

Meni se Oregon 450 ne ponaša tako bizarno, ali definitivno sam uočio da je bolje da u podešavanjima tip baterije držim na Alcaline nego na NiMH, iako koristim punjive baterije. Tako kasnije dođe u battery low stanje, a i generalno duže traju.

Što se fixa tiče, Oregon 450 mi toliko brzo pronalazi fix da je to prosto šokantno - praktično za jednu sekundu od inicijalizacije, sem u slučajevima kada ga dugo nisam palio ili sam drastičnije promenio lokaciju od poslednjeg paljenja (onda radi "hladni" start). Što se beleženja loga tiče, definitivno najprecizniji GPS do sada. Vrlo sam zadovoljan.
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: "Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by Blaza »

Hm, o toj temi sam dosta kontao i zakljucio da imam u kolima solarni punjac akumulatora koji radi na 15v 2w snage. I ja imam na mom vivaxu isti problem koji nameravam da resim tako sto cu povezati punac za kola sa solarnom plocom, koja nije pritom nekih giganstih razmera i gps, solarnu plocu na ledja i prvi maj pirot, sve svoje sa sobom i predsobljem nosim. Inace ta ploca me je kostala preko konrad kataloga, pre par godina 29e, sada imaju po slicnoj ceni ploce od 5w. Zakljucak, dok god je sunca, gps fercera
aj uzdravlje :wink:
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by alazovic »

bluealek wrote:definitivno sam uočio da je bolje da u podešavanjima tip baterije držim na Alcaline nego na NiMH, iako koristim punjive baterije. Tako kasnije dođe u battery low stanje, a i generalno duže traju.
Probaću, što da ne! Ne mora on da pokazuje puno crtica, važno je da radi sa tim baterijama onako kako treba. Kad sam vozio do Grčke, malo me je iritiralo to što jako brzo pokazivač spadne do dve crtice pa sam se bojao da mi dva seta baterija neće da izdrže put. Ali jedno punjenje je završilo posao za tih desetak sati - u stvari 9, jer Oregon je na granici sa Grčkom samoinicijativno uskladio sat sa lokalnim vremenom, tj dodao jedan sat.
bluealek wrote:Što se fixa tiče, Oregon 450 mi toliko brzo pronalazi fix da je to prosto šokantno - praktično za jednu sekundu od inicijalizacije, sem u slučajevima kada ga dugo nisam palio ili sam drastičnije promenio lokaciju od poslednjeg paljenja (onda radi "hladni" start).
Otprilike da i meni isto tako brzo nalazi fix ukoliko ga uključujem na istom mestu, ne više od par sati posle gašenja. Čim se inicijalizuje, odmah je "pun signal". Ali oba ova navedena slučaja su se dešavala tridesetak kilometara od kuće, u kanjonima sa "uskim nebom", a izgleda da ima veze i to što sam bio u vozilu koje se kreće.
bluealek wrote:Što se beleženja loga tiče, definitivno najprecizniji GPS do sada. Vrlo sam zadovoljan.
Vala, posle onog tvog bagovitog Colorada, Oregon je verovatno otkrovenje :)

U svakom slučaju, više sam ovo prijavio širokim narodnim masama da znaju šta sve mogu da očekuju od ovog uređaja kad ga kupe, a da ne čitaju samo hvalospeve.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: "Osobine" Garmin Oregona: baterija i prijem

Post by alazovic »

Malo sam potražio i - našao :)

http://www.anatolyivanov.com/prose/en/AI.7.00159/ poslednja četvrtina poređenja Oregona sa Dakotom:
"In the city, the Oregon has a hard time acquiring a satellite fix when switching it on and immediately riding away. I’ve ridden 3 km (2 mi) with the unit still displaying the “acquiring satellites” message."

Dakle, treba da se nađe fix dok stojimo, što sam znao iz iskustva sa prošlim GPS-ovima i ranije, ali bolje ovde da se pomene nego da svako individualno otkriva karakteristike uređaja.

U istom tekstu pročitah da HotFix softver Oregona izračunava poziciju satelita za 3 dana, što otprilike znači da u tom vremenu, ako GPS uključite na približno istom mestu gde ste ga isključili, skoro trenutno će da uhvati fix (hot start).

Još kad bi nam omogućili izbor pokazivača napunjenosti baterije, da možemo da izaberemo digitalnu procentualnu varijantu, voleo bi Garmin kao firmu još više. 8)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
Post Reply