Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by bluealek »

Drugari,

Staze i Bogaze su doživele još neka sitnija unapređenja, a sve u cilju eliminacije nekih uskih grla i potencijalnih problema, sa željom da se zaista stvori kvalitetna osnova da taj sajt postane centralno okupljalište i izvor planinarskih informacija na Balkanu. Ne brinite - niti sam batalio Freebiking, niti mi to pada na pamet - štaviše, mislim da će u najskorije vreme na red doći i portovanje samog Freebiking sajta u dinamičko okruženje, mislim da ćete se iznenaditi kada vidite krajnji rezultat.

Elem, da se vratim na novitete na Stazama i Bogazama. Konkretno:

1) Novi forum. Umesto WP-foruma, koji Fahlstad deluje da baš i nema nameru da unapređuje, komunikacija je prebačena na bbPress (http://www.stazeibogaze.info/bbpress/), koji je nezavisna forumska platforma, ali sa mogućnostima potpune funkcionalne integracije sa WordPress-om. Razmišljao sam i o phpBB-u (to je ovo što imamo ovde) ili SMF-u, ali je sa njima integracija i sinhronizacija korisničke baze između sajta i foruma takoreći nemoguća misija (barem za nekoga na mom nivou (ne)poznavanja programiranja), a bbPress nudi gotovo rešenje za koje postoji gomila korisnih plugin-ova, a čije nam novije, unapređene verzije obećavaju u najskorije vreme.

Kako vam se čini novi bbPress forum? Je li dovoljno pregledan i komforan za korišćenje?

2) Kalendar izleta. Nova vrsta sadržaja na sajtu, koja bi trebalo da animira i onih 80% informatički pismene planinarsko-prirodnjačke populacije koja nema GPS, niti je na internetu zbog trekova - činjenica je da većina ljudi koje zanimaju planinarske teme sajtove posećuje u potrazi za najavama izleta, tako da je to šansa da se vremenom jedno 80% planinarskog internet saobraćaja u ovoj zemlji preusmeri na Staze i Bogaze, odnosno da se zaista sve relevantne informacije skoncentrišu na jednom mestu.

Meni se čini da je kalendarski način objedinjavanja ponude izleta najbolji i najpregledniji mogući - čovek ide mišem preko crvenih datuma (onih kada postoje neki izleti) i kako prelazi tako se dole otvara listing izleta koji zahvataju taj datum. Kada ga ono što vidi u listi dovoljno zaintrigira, klikne i otvori detaljan program željenog izleta. Kako vam se dopada taj koncept?

Opet, mislim da to nije u koliziji sa našim najavama na Freebikingu, jer ovde su samo naši izleti, a tamo je zamisao da se nađu SVI izleti, da to bude nekakav javni servis. Naši izleti će takođe naći mesto u tom kalendaru, a sa njih ćemo, za više informacija, linkovati na Freebiking. Dakle sve je to komplementarno, i mislim da je u funkciji efikasnijeg širenja informacije o ovome čime se bavimo 8) . Ako imate još neku sugestiju, slušam. Mada, ako je nešto komplikovano, objasnite mi i i korak po korak kako to da izvedem :P . A najbolje da vam dam administratorski pristup sajtu, pa da sami petljate :wink:
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by arxmilan »

[quote="bluealek"]

Meni se čini da je kalendarski način objedinjavanja ponude izleta najbolji i najpregledniji mogući - čovek ide mišem preko crvenih datuma (onih kada postoje neki izleti) i kako prelazi tako se dole otvara listing izleta koji zahvataju taj datum. Kada ga ono što vidi u listi dovoljno zaintrigira, klikne i otvori detaljan program željenog izleta. Kako vam se dopada taj koncept?
quote]
meni se ovo strasno svidelo, mnogo prosto za snalazenje a i dobro je sto su sve najave na jednom mestu..a ne da izgubis sate pretrazivajuci sve saveze i klubove i..pojedinacno
ekstra stvar zaista ;)
cini mi se da ce zbog ovog sajta biti daleko veci odziv ucesnika na planiarskim turama...

nemam reci Sale zaista ..sve pohvale... :arrow: :D
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by bluealek »

Da Milane, rešenje je postavljeno, sad je samo pitanje koliko će da se dopadne i vodičkoj populaciji u Srbiji. Sad sam im ja za početak Copy/Paste-ovao izlete čisto da vide kako to funkcioniše, ali na duge staze zaista ne mogu da gubim vreme na ganjanje njihovih najava širom interneta i prebacivanje istih na SiB. Bez raširene svesti o korisnosti takvog servisa nema ništa, a s obzirom da 90% vodiča u Srbiji još uvek i ne razmatra nabavku GPS-a, ne treba baš biti preveliki optimista a propo njihove informatičke svesti. Ne treba da gubimo iz vida u kakvoj zemlji živimo, ali isto tako nisam mogao ni da sanjam da će Staze i Bogaze za samo par meseci funkcionisanja da prestignu internet rejting svih sajtova planinarskih društava u Srbiji, što je najbolji pokazatelj da ideja ima perspektivu.
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by arxmilan »

ideja ima definitivno veliku perspektivu, a ja se iskreno nadam da ce se drugi planinarsku klubovi sami potrudit da postave najavu na S i B jer to automatski povecava njihovu populaciju, pa sad koji klub da vise i zanimljivijih ponuda, neka se sami razvijaju . Nadam se da ce u Srbiji poceti da se razmislja o tome da i komsiji krava TREBA da zivi.
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by shebez »

Sale i odmene pohvala za kalendar. Nadam se da ce vodici shvatiti da im je to prilika da na najlaksi i jednostavniji nacin prezentuju svoje ture i da privuku vise clanova na njihove izlete.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by Gosha »

arxmilan wrote:... Nadam se da ce u Srbiji poceti da se razmislja o tome da i komsiji krava TREBA da zivi.
Kazu da "nada umire poslednja", ali i da je "bolje biti prvi u svom selu...", pa neki informacije zadrzavaju u svom dvoristu...

Ja se ne bih oslonio na ljudsku pamet, nego na sledecu cinjenicu koja Staze i Bogaze moze uciniti pravim sajtom sa svim informacijama... Ako SiB uspe da privuce kriticnu masu informacija, onda ce postati nedopustivo da se neko ne pojavljuje redovno sa svojim... Svi ce hrliti da budu sto zapazeniji, kao sto se svi trude da budu sto vidljiviji na Google :D

Trnovit je put do takve popularnosti, a izgled, sadrzaji, opcije,..., tabaju (uspesno) takav put. Doduse lakse je istrajati u naporima profitabilnim sajtovima koji imaju novcanu satisfakciju za trud, ali Saletu (srecom za mnoge) nikada to nije bio rezon :D. Mada, kapnuce (zasluzeno) i tu nesto ako se sajt proslavi :D
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by bluealek »

Svaki sajt koji ima kritičnu masu posetilaca i koji na pravi način targetira određenu ciljnu grupu može uspešno da prodaje reklamni prostor oglašivačima koje ta ciljna grupa interesuje, pa ne vidim zašto bi bilo FB ili SiB bili izuzetak. Kada imaš ŠTA da prodaš, sve postaje rutinski marketinški posao. No da bi neki sajt imao visoku posećenost, ti ljudima zaista moraš da ponudiš neki koristan sadržaj, da zadovoljiš spektar interesovanja što većeg broja pojedinaca iz targetirane ciljne grupe. Drugo, mreža srodnih i međusobno pametno povezanih sajtova je vrlo efikasno sredstvo za podizanje rejtinga svih tih sajtova, a i odličan marketinški mamac za neku "vezanu trgovinu". Vrlo jednostavno. Najuspešniji primer takve strategije na našim prostorima je Infostud i ostali sajtovi u vlasništvu iste firme (http://www.putovanja.info, http://www.polovniautomobili.com, itd.).
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by Gosha »

bluealek wrote:Svaki sajt koji ima kritičnu masu posetilaca i koji na pravi način targetira određenu ciljnu grupu može uspešno da prodaje reklamni prostor oglašivačima koje ta ciljna grupa interesuje, pa ne vidim zašto bi bilo FB ili SiB bili izuzetak... ).
Pretpostavljam da nisam jedini koji bi voleo da ti od sajtova mozes i da zivis, a samim tim da imas vise "slobode" u guru "poslovima" osmisljavanja, organizovanja i vodjenja tura :D
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Novi forum i kalendar izleta na Stazama i Bogazama

Post by bluealek »

Eh, to bi već bilo malo preambiciozno, barem od sajtova fokusiranih na ovako specifičnu i malobrojnu korisničku populaciju. Ali verovatno bi, uz pametan marketing, mogli da daju primetan doprinos budžetu. Sajtovi od kojih može da se živi su oni koji predstavljaju servise čija je potencijalna ciljna grupa bar 90% populacije (recimo, on-line portali koji na pametan način integrišu ponudu turističkih agencija, kao što je na primer www.putovanja.info).
Post Reply