Tacke interesa u Srbiji

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Tacke interesa u Srbiji

Post by shebez »

Pomocu sajta turisticke organizacije srbije napravio sam u Google earth pointe svih mesta koji oni prezentuju. To su mesta od turistickog znacaja za Srbiju i to je ono najbolje sta mozemo da ponudimo i sta svakako treba obici. Ideja mi je da ovu bazu podataka sirim i od Vas ocekujem dopune sta bi se moglo jos staviti (a srbija ima i te kakav potencijal), korekcije (verovatno sam negde i pogresio locirajuci mesto) i jos po koju dodatnu recenicu koja bi se mogla naci u opisu tacke. Bilo kakav predlog za grupisanje tacaka ili bilo sta sto je konstruktivno dobro je doslo.
Ono sto sam ja dosada uradio grupisao sam u nekoliko kategorija:
1.Banje i klimatski centri.kml
2.Dunav - Reka koja spaja.kml (za sve one koji planiraju kroz srbiju dunavskom stazom...)
3.Gradski centri.kml
4.Kulturno-istorijsko nasleđe.kml
5.Lov i ribolov.kml
6.Opstine i sela Srbije.kml
7.Planine srbije.kml
8.Prirodne atrakcije.kml

Bilo bi dobro kada bi se svi ovi pointi azurirali jos u FB Atlasu, pa kada sledeci put neko postavi pitanje "Sta poseiti u istocnoj Srbiji?" Fb Atlas mu dala pola odgovora na to...
Ali za sada u svakom slucaju ove tacke mozete ubaciti u vas Google earth pa polako planirati kuda bi ste posli u ekspediciju, za one koji imaju GPS tehnologiju mogu da crtaju trekove i da ...
Ocekujem komentare! Ima li ovo smisla ili ne?

P.S.: Nadam se da sam ovo sve dobro snimio i da cete moci da otpakujete kako valja... :D
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by barda »

Shebez svaka čast!

Baš sam bio prošle nedelje na novosadskom sajmu lova, ribolova, turizma i pokupio gomilu kataloga, koje sada isčitavam i mogu da kažem da se Turistička organizacije Srbije malo drmnula iz dremeži i lepo spremila nekoliko brošura (kao Aktivni odmor u Srbiji, Putevima vina i 52 vikenda u Srbiji). Šteta što ih nisu PDF-irali i okačili na sajt...

Ali, evo Shebez se lepo potrudio i upotpunio sadržaj (koji se lepo skida i instalira :D )
Mislim da će biti od velike koristi i baš je lepo pregledno - samo klikćeš i letiš po Srbiji :shock:
a ostale mogućnosti će već da razmotre GPS gurui sa ovog foruma... :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by Gruja »

Lepa ideja, bravo za trud!
Pogledao sam samo planine za sada, i mislim da ima tu još puno toga da se obeleži i napiše. Naravno, veliki je to posao i treba vremena i pomoći za to.
Ponovo, svaka čast na trudu, biće koristi od ovoga, posebno kada se pridodaju neki trekovi za neke interesne grupe na dva točka. :D
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by shebez »

Evo jedan update obogacen sa jos dosta tacaka... :wink:
Srbija.kml
Pozdrav savima
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by barda »

Shebez, ovo kada otvoriš cela Srbija se žuti od tih tvojih pribadača! :lol:

Taman do penzije da sve obiđemo!

P.S. Samo moraš lovišta da izbaciš - po novom pravilniku :mrgreen:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by bluealek »

Diskusija o lovu iz ove teme prebačena u forum Biologija:

http://forum.freebiking.org/viewtopic.php?f=11&t=1276
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by bluealek »

Đole, nemoj da misliš da sam zaboravio na sugestiju da se ovo što si sakupio integriše sa podacima u Atlasu. Razmišljam i šire, o koncipiranju sajta sa dinamičkom strukturom, koji bi predstavljao jedan sveobuhvatni geografsko-informacioni sistem za ljubitelje prirode i turiste. To traži malo više rada, ali dolazi zima, pa će, nadam se, biti više vremena da se radi na razvoju toga.

U svakom slučaju, svaka čast, odradio si lavovski posao, a upravo sam skrenuo pažnju i članovima yu-mount liste da popis koji se oni spremaju da naprave već postoji, i to u daleko boljoj formi.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by barda »

Pošto je Shebez lepo spakovao celu Srbiju u kml formatu, ja vam dajem njegovu poslednju verziju u gpx formatu spremnu za ubacivanje u uređaje (da li preko POI loadera....) i da uzput čitate korisne informacije o odredištu (ili suvozač da vam čita :D )

http://www.4shared.com/file/194863492/6 ... Djole.html

Shebez, da li može i kod tebe u Vistu da se stavi POI fajl, speedcamere....
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by shebez »

Diskusija o speedcamerama iz ove teme prebačena u temu Speedcamere u Beogradu i ponasanje na drumu
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by Blaza »

Pozz Shebez

Long tajm no si! Ovaj fajl srbija.kml bi trebao da se ubaci na karticu SD pa u GPS? Imam ovog Vivax-a ima windozu-ce, pa sam picio po forumima za tim kml fajlovima, i eto ih ovde. Kazu u Vivax-u da su kompaktibilni sa kml, ali nikako se mi se neucitava poi uopste.
pozz
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by shebez »

Pozdrav Blazo,
Ja se ne razumem bas previse kako mozes POI da ubacis u tvoj GPS, ono sto znam je da to sto sam ja postavio u .kml formatu ili ovo sto je Barda preformatirao u .gpx formatu. Ja sam sve savete oko toga procitao ovde pa mozda i ti mozes naci neku korisnu informaciju ili pitati za savet...
Pozdrav
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Blaza
Freebiker
Posts: 98
Joined: 04 Jun 2009, 19:40
Location: Beograd

Re: Tacke interesa u Srbiji

Post by Blaza »

RADI!!!

Kad sam ubacio pojedinacne poi lokacije na pravo mesto, npr. planine, lov ribolov itd. u kml-u, sve sljaka ok, kad ubacim fajl Srbija.kml samo me izbaci iz programa. Znaci problem resen, super si ih sredio. Inace, ima http://www.poiplaza.com/index.php?p=cm_ig svasta nesto.
pozz :D
Post Reply