Orijentacija u prirodi

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
Zockey
Posts: 3
Joined: 07 May 2009, 16:31
Location: Paraćin
Contact:

Orijentacija u prirodi

Post by Zockey »

Sve što vas zanima oko snalaženja u prirodi sa kartom i kompasom pitajte me.
Dok sam trenirao bio sam Reprezentativac bivše Yuge.
OK "Paraćin"
http://www.okparacin.rs/
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by bluealek »

A što da se snalazimo u prirodi s kartom i kompasom? To smo radili kad smo bili mali :lol:
Dejv
Posts: 372
Joined: 18 Sep 2006, 23:13
Location: 彦根、日本
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by Dejv »

Pa kada prsnu baterije na GPS-u a ti u nekoj nedodjiji...
Nemanja Jakovljevic
留学生
MOJE PREZIME@softbank.ne.jp
www.jakovljevic.net
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by bluealek »

Eeeeeee, to ne može da se desi :wink: . Uvek nosim zalihu baterija bar x3 u odnosu na vreme za koje su mi potrebne. A tu je obično i bekap GPS, za slučaj da jedan rikne 8) .
Zockey
Posts: 3
Joined: 07 May 2009, 16:31
Location: Paraćin
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by Zockey »

Nema bato bolje od našeg znanja, tehnika je tehnika.
Pitaću te kada dodješ kod mene na Grzu i počne da te juri medved da li ćeš da stigneš da izvadiš GPS :D
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by shebez »

Bez obzira na tehniku treba poznavati i stare metode snalazena i citanja karti, bilo bi dobro organizovati neki mini seminar na nekom od putesestvija gde ce nam neko ko ima vise iskustva u raznim vestinama znanje podeliti sa nama.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by alazovic »

Hej Zockey,
Saši tj. bluealek-u uopšte ne treba karta kada je na terenu Kučajskih planina, uključujući i deo od Velike Brezovice do Grze, poznaje je verovatno bolje nego ulice Beograda :lol:

A i ja sam stekao toliko poverenje u GPS, da sam prestao da štampam i nosim karte. Ali za svaki slučaj, gde god da idem, prvo dobro proučim teren da bi znao da se snađem bez elektronike - nikad se ne zna kad će ona da zakaže. Mada... Srbija je mala, posle par desetaka godina šetanja po njenim planinama ostane jako malo mesta koje ne poznaješ :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by bluealek »

Zockey, nema potrebe, po Kučaju mogu da se orijentišem vezanih očiju i bez GPS-a :) . Uradio sam celokupno snimanje topografije za SCG Route za Kučaj i napamet znam svaku stazicu i potočić. Inače, Đura i Milica se ne muvaju oko Grze, tako da možeš da budeš miran 8)

Da me ne shvatiš pogrešno, slažem se da svako ko želi da bude samostalan u prirodi treba da bude elementarno kartografsko-orijentirski pismen i bez pomoći elektronike (čemu je mene tata naučio još pre nekih 35 godina, baš sa kartom i onom teškom ruskom busolom), ali je malo glupo negirati postojanje tehnologije koja nam je omogućila i neke stvari koje uz pomoć karte i busole ne bi bile moguće. Bezbroj puta sam bio svedok da se napaljeni oficiri koji misle da su tate za orijentaciju vrte po gustoj magli s kartom i busolom u ruci, dok ja prolazim pored njih s GPS-om u ruci i rutinski idem ka cilju. Karta ti je skoro neupotrebljiva kada nemaš dovoljno vizuelnih orijentira, odnosno u mnogim situacijama (čak i iskusne orijentirce) može da navede na pogrešan zaključak. Ti na osnovu nagiba i orijentacije padine pomisliš da si na tački A, a ono zapravo nalaziš se na tački A+500 m dužinski i +100 m visinski. A to ponekad može da čini razliku između života i smrti.
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by ZoranV »

Zockey wrote:Nema bato bolje od našeg znanja, tehnika je tehnika.
Pitaću te kada dodješ kod mene na Grzu i počne da te juri medved da li ćeš da stigneš da izvadiš GPS :D
Prvo, verovatnoća da se kod nas ovako nešto desi je veoma mala tako da mislim da ovaj citat baš i nema neku čvrstu podlogu.
Drugo, ajde da pretpostavimo da se ipak desilo nešto slično tome i da čovek stvarno mora brzo da odluči šta da radi.
I scenario: juri me medved a ja imam topografsku kartu i busolu i moram brzo da se orijentišem. Stajem, vadim kartu, vadim busolu, određujem gde se nalazi sever, određujem prvi orijentir, određujem drugi orijentir, na osnovu toga određujem moju trenutnu poziciju, sagledavam situaciju i određujem na koju stranu da krenem i taman kada je sve određeno eto mene u mecinom stomaku pa više nemam potrebe ništa da određujem.
II scenario: juri me medved a ja imam GPS i moram brzo da reagujem. U trku vadim GPS iz džepa (torbice, nosim ga na traci oko vrata, svo vreme mi je u ruci itd...) koji je naravno već uključen, pogledam u ekran gde već imam ucrtanu putanju kojom trebam da idem i ubrzavam trk trudeći se da pratim tu istu putanju.
Dobro, ovo sam sve malo iskarikirao jer medved (ili koja bilo druga životinja) neće baš tako lako da nas juri jer se i ona plaši čoveka (jedino ako je mnogo gladna i hladno joj je pa poludi od toga), dovoljno je da dođe do bliskog susreta i da čovek mora brzo da odluči na koji način da izbegne direktni kontakt, da zaobiđe dotičnu živuljku i da nastavi svojim putem malo izmenjenom trasom. Takođe je dovoljno skrenuti sa putanje u određenom obimu i kada se proceni da je sve sigurno, veoma lako je moguće vratiti se natrag na željenu trasu bez mnogo gubitka vremena i ponovnih određivanja trenutne pozicije.
Stvarno se slažem sa tvrdnjom da je neophodno poznavati osnove topografije i orijentiringa, ali mislim da je daleko korisnije i efikasnije to znanje upotrebiti u sadejstvu sa GPS uređajem nego li koristeći samo karte i busole.
Ja koristim GPS već oko dve godine i ta sprava mi je dala slobodu da se krećem mnogim terenima koji mi uopšte nisu poznati iako nemam završen nikakav kurs orijentiringa i čitanja karata. Dosta toga sam naučio iskustvenim putem tako da mogu reći i da GPS ima i svoju obrazovnu funkciju.
Kada planinari ili biciklisti idu u grupi, obično vođa puta i možda još neko poznaje put kojim treba proći, a ostali idu da bi bili u prirodi, lepo se proveli i radili sve ostale stvari zbog kojih se i ide na tako nešto. Niko ne obraća pažnju (a nema ni potrebe) na put kojim idu, tako da verovatno ne bi ni znali da kažu kuda su prolazili i zašto. Otkad koristim GPS, ja ne pratim samo slepo ucrtani trek, već takođe posmatram okolinu, gledam gde se trenutno nalazim, pokušavam da uočim neke druge moguće prolaze, upoređujem sa kartom ucrtanom u GPS i na osnovu svega toga korigujem planiranu putanju u saglasnosti sa trenutnom situacijom. Na taj način sam stekao i neka iskustva (i nadam se da će toga biti još više jer čovek se uči dok je živ) pa već u nekim situacijama mogu slobodno da dam procenu da li mogu da prođem ovom ili onom putanjom i šta će biti lakše ili zgodnije da se odradi.
Samo da napomenem prednost praktičnosti GPS uređaja u odnosu na topo karte. U GPS uređaju se sve karte koje vam trebaju nalaze na jednom mestu snimljene u memoriji. Kad god vam treba neka karta vi ćete (naravno sve zavisi od vrste uređaja koji koristite, da li je u pitanju neki džepni PC ili pravi Garmin ili neki drugi outdoor uređaj) samo uključiti uređaj i potražiti željeni kraj. Ukoliko imate samo topografske karte, onda verovatno kod kuće morate da imate i neku arhivu svega toga, koja moraćete da priznate ipak zauzima neki fizički prostor, koji ukoliko ste ozbiljan orijentirac i posedujete mnogo karata može da predstavlja i problem zbog svoje veličine. Onda verovatno morate da znate gde vam se svaka karta iz arhive nalazi, jer u suprotnom možete da očekujete da ćete izgubiti jedan deo vremena u pronalaženju odgovarajuće karte koja vam je tog momenta potrebna. Svega toga ste pošteđeni prilikom korišćenja GPS uređaja a ako vam baš i treba neka karta u svom papirnom obliku, uvek je možete odštampati iz kompjutera i to sa svim neophodnim ucrtanim elementima (putanje, karakteristične tačke, profili visina, razni komentari i ostalo).
I ja takođe kao i Sale uvek nosim rezervne baterije, a i rezervni GPS koji je u stvari moj PDA uređaj i koji je uvek uz mene, tako da ni to nije neki problem što se tiče nošenja raznih spravica.
Ne bih više da zamaram oko ovoga i izvinjavam se široj populaciji ukoliko sam udavio!
Pozdrav, Buca
User avatar
kunalagon
Posts: 182
Joined: 07 Sep 2008, 15:31

Re: Orijentacija u prirodi

Post by kunalagon »

...hteo bi samo da dodam, cisto onako informativno, da medvedi mogu da trci brzinom i do 60 km/h...
ZoranV
Freebiker
Posts: 103
Joined: 04 Aug 2006, 21:12
Contact:

Re: Orijentacija u prirodi

Post by ZoranV »

kunalagon wrote:...hteo bi samo da dodam, cisto onako informativno, da medvedi mogu da trci brzinom i do 60 km/h...
Odlično, onda nam ne može pomoći ništa sem nekog enduro motora ili mini helikoptera ili ona stara fora da se pravimo mrtvi. Dobro, dosta šale, nego bolje da do takvih bliskih susreta ne dođe i da svako ide svojim putem.
Buca
Post Reply