Karta Rajca

Ovde možete diskutovati o kartama, njihovom korišćenju, o načinima i opremi za orijentaciju u prirodi. Naravno, raspravama na temu GPS tehnike kao modernom načinu orijentacije je mesto ovde.

Moderator: Moderatori

Post Reply
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Karta Rajca

Post by alazovic »

Pozdrav,

Kupio sam kartu Rajca pre neki dan, ali su ovi što su je radili nešto debelo pogrešili! Nešto im nije u redu geografska dužina, kilometar i po mi beži po "visini". Stoga sam rešio da je skeniram i premapiram u Ozi Exploreru. To sam i uradio, ali nisam baš zadovoljan, pa evo ako nekom nije teško da je izmapira bolje, evo karte, pa mi rezultate pošaljite na alazovic@freebiking.org

Hvala.

p.s. Kako piše na dnu, karta je pod Copyrigt-om pa molim sve zainteresovane da je kupe u papirnom izdanju i da je tako koriste, a ovaj sken služi samo u svrhu primećivanja i ispravljanja greške. Stvarno bi bilo strašno da neko zaluta koristeći ovu kartu :oops:
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
pedja
Freebiker
Posts: 417
Joined: 01 Feb 2005, 17:32
Location: Užice
Contact:

Re: Karta Rajca

Post by pedja »

Ostavi ako imas neke snimljene trekove koji se mogu videti na karti.
sboris
Freewheeler
Posts: 32
Joined: 19 Dec 2008, 23:00

Re: Karta Rajca

Post by sboris »

Probao sam sa par mojih trekova Rajca i liči da je dobro kalibrisana.
Mogu da probam sa još jednim koji ide od Koštunića preko Suvobora, ali i ovi mi deluju vrlo na mestu.

Hvala za post.
jeepster
Freewheeler
Posts: 9
Joined: 24 Dec 2008, 14:13

Re: Karta Rajca

Post by jeepster »

Otvori .map fajl u nekom tekst editoru i zameni sledecih 5 linija:

Map Projection,Latitude/Longitude,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 82, 58,in, deg, 44, 13.6698,N, 20, 5.661,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 5194, 61,in, deg, 44, 13.8276,N, 20, 22.0584,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 5193, 3875,in, deg, 44, 4.9548,N, 20, 22.182,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 80, 3872,in, deg, 44, 4.8546,N, 20, 5.82204,E, grid, , , ,N

sacuvaj izmene. Napravi neki waypoint npr vrh Rajca ili planinarski dom pa spucaj te koordinate u Google ili gde vec proveravas
trebalo bi da bude tacna u nekih 30ak metara.

Usput jos nesto... koristice i tebi i drugima ko ne zna a odlicno je za proveru referenciranosti mape... pokrenes Google Earth, zatim napravis jedan Image Overlay (meni Add/Image Overlay) pa onda u prozoru kojim definises properties uneses sledece:
Name: upisi bilo sta sto ce te asocirati o cemu se radi npr. MAPE SRBIJE
onda predji na Refresh tab pa klikni na WMS Parameters; otvorice se novi prozor u kome treba da uneses URL wms servera preko dugmeta Add.
URL je :
http://www.geoservis.ftn.ns.ac.yu/cgi-b ... =image/png
pa onda na transparent layers odaberi sve lejere: Srbija server, Vojvodina zapad, Vojvodina istok... svih 8 lejera pa ih preko dugmeta Add prebaci u Selected layers. Onda na OK dva puta i to je to. U GE ce ti se pojaviti lejer u kojem ce se ucitati mapa (izvor je daleko pouzdaniji od Geokarte - prepoznaces kartu kad je vidis) na trenutnoj poziciji. Ako si za kontrolu uzeo vrh Rajca odstupanje je nekih 28 metara sa azimutom 130 stepeni, PD Cika Dusko Jovanovic isto tako sto bi moglo da se resi sa nekim shiftom u Oziju mada je i ovako dovoljno tacna.
Pozdrav
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Karta Rajca

Post by alazovic »

Ma kalibrisao sam ja nju prema vrhovima, ali sam prethodno hteo to da uradim prema ubeleženim linijama geografske dužine i širine - tu je problem! Na onome što na karti piše kao 44 stepena 14' meni dođe 44st 12'...

Definitivno su ljudi pogrešili kad su pravili kartu.
A kad u Oziju uđete u Files/Chech Calibratio of Map - videćete koje sam vrhove uzeo za referentne.

Ja imam jako malo trackova (tj. 2 po ćoškovima) pa me je zanimalo i da li sam dobro uklopio skeniranih 15 segmenata. Hvala svima na odgovorima.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Karta Rajca

Post by alazovic »

jeepster wrote:Otvori .map fajl u nekom tekst editoru i zameni sledecih 5 linija:

Map Projection,Latitude/Longitude,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 82, 58,in, deg, 44, 13.6698,N, 20, 5.661,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 5194, 61,in, deg, 44, 13.8276,N, 20, 22.0584,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 5193, 3875,in, deg, 44, 4.9548,N, 20, 22.182,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 80, 3872,in, deg, 44, 4.8546,N, 20, 5.82204,E, grid, , , ,N
Sad pogledah ovo tvoje kalibrisanje, omanuo si oko pola kilometra udesno, tj. svi wpt-ovi su pobegli ulevo... Vidim da si išao sa kalibracijom ćoškova, što je obično jaaaako neprecizno. Jel preko GE-a? Moja prva kalibracija preko ubeleženih koordinata otišla je par km na dole.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
geoservis
Posts: 2
Joined: 27 Aug 2009, 15:05

Re: Karta Rajca

Post by geoservis »

Evo da pomognem. Karta koju si uzeo jeste dobra i nije pogresan koordinatni sistem. Radi se o drugacijem koordinatnom sistemu. Ako koristite GPS on daje koordinate u WGS84sistemu, a ova mapa je na besselovom elipsoidu. Ako hoces mogu da je prebacim u wgs.
Post Reply