Ruševine fruškogorskih utvrđenih gradova (13.04.2005.)

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
marko
Posts: 26
Joined: 23 Mar 2005, 14:55
Location: Novi Sad

Ruševine fruškogorskih utvrđenih gradova (13.04.2005.)

Post by marko »

Plan je bio sledeći:
od Novog Sada do begečke skele, skelom u Banoštor, obilazak ostataka banoštorske tvrđave, kod Koruške skretanje levo za Sviloš, tu pored puta je Sviloški vodopad, Sviloš (prolazak kroz selo), izlazak na Partizanski put, spuštanje prema Ležimiru, ležimirska gradina, ležimirska pećina, povratak na Partizanski put, sviloška Velika gradina, povratak na Partizanski put, skretanje za Grgurevce, obilazak pećine i obližnjeg jezerceta, povratak prema Papratskom dolu i kroz šumu do ruševina Obadova. Odatle ili natrag na greben, ili prema Grabovu ili prema Andrevlju i Čereviću...
Malo sam proširivao, malo skraćivao (nisam bio do Obadova), ali sam se uglavnom držao tog plana.

Naslov ovog teksta bi komotno mogao da bude i "Vuk samotnjak ponovo jaše", pošto je sa dogovorenog mesta sastanka umesto konvoja od 4 ili više bajkera krenuo samo jedan manijak (moji nesuđeni saputnici su se izgleda uplašili kiše, ali tu su se preračunali).

...

Za oko 13 i po sati prešao sam nešto manje od 80 kilometara, od toga 10-15 kroz šumu. Video sam dva vodopada (prvi je pravi pravcati vodopad po svim standardima, dok je drugi zapravo samo mala kaskada), tri gradine, dva sela, tri pećine, dva spomenika, austrougarsko vojno kupatilo, nekoliko interesantnih sela, zeca, dva puta po jednu srnu, nekoliko većih ptica grabljivica i još dosta toga.

Imao sam prilike da vozim po raznim terenima, a prvi put do sada kroz pravu prašumu. Vreme je bilo prilično dobro (iako prognoza nije mnogo obećavala). Ujutro je bilo malo izmaglice, ali sam na južnoj strani planine konstantno imao sunčano vrema. Kiša je kada se sve sabere padala ne više od dvadesetak minuta. Temperatura je bila idealna za vožnju bicikla (ne računajući jutro, kada je ipak bilo malo hladnije).

Ceo tekst, slike i mape mogu se naći na ovom sajtu.
Last edited by marko on 16 May 2005, 14:21, edited 1 time in total.
User avatar
introitus
Posts: 27
Joined: 03 Feb 2005, 15:15
Location: Šabac
Contact:

Re: Ruševine fruškogorskih utvrđenih gradova (13.04.200

Post by introitus »

Svaka ti cast na trudu, samo sam na brzaka pregledao na tvom sajtu posto zurim na vezbe...
Pozdrav,

Zoki
Post Reply